Jak se zbavit hraběte

Víkendovky

Na světě jsou víceméně dva druhy lidí: Jednak ti, kterým je Jane Austenová úplně volná, nebo ji nesnášejí, protože si myslí, že číst si o plesech, dopoledních návštěvách, čajích o páté, společenských konvencích a zejména nabídkách k sňatku, je totální ztráta času. No a pak je tady ta druhá skupina, která zná aspoň některé romány této velké spisovatelky téměř nazpaměť, o víkendech obráží empírové plesy, čaj o páté patří k jejich dennímu chlebu a občas je napadne, že by bylo hezké někomu místo zprávy na whatsaappu poslat dopis ručně psaný husím brkem namáčeným ve stylovém kalamáři. Jo, a taky jsou skálopevně přesvědčeni, že nejsměšnější figurkou v dějinách světové literatury je tutově pan Collins.

Pokud patříte k první skupině, tak ještě zadržte koně a nikam mi nezdrhejte! Možná jste přesvědčení, že číst tuhle klasiku je na vás až příliš (ale viděli jste Emmu a Northangerské opatství s božími obálkami z naší edice CooBoo classics? A nemyslíte si, že by se vám pěkně vyjímaly na poličce? Co?), ale vaším šálkem čaje, nebo co já vím, třeba sklenicí čokoládového mléka, je sjíždění seriálů na Netflixu a všechny díly Bridgertonových jste už viděli a rádi byste něco dalšího v podobném duchu? Rádi se vydáváte do Anglie na začátku devatenáctého století? Nebo vás prostě baví romantické příběhy a vaše oblíbená konstelace je hate to love?

Přesně tohle všechno a ještě mnohem víc najdete v příběhu Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech od britské autorky Jenni Fletcher s obálkou od Dory Cizko. Essie Cravenovou, jak už to tak bývá, zasnoubili s hrabětem s Denholmu, aniž by po tom nijak zvlášť toužila. Její matka si jednoho dne prostě jen tak umřela, a její dcera je tak vydána napospas finančnímu plánování svého otce, který její sňatek nepovažuje za nic většího než prostě další obchodní transakci. K jeho smůle je jeho dcera dost bystrého a divokého ducha (číst romány? A divadelní hry? Jít ven a nevzít si PUNČOCHY???) a tuhle dohodu prostě nehodlá dodržet. Není přece materiál na vdávání, od toho jsou tu jiné dívky. Bohužel je začátek devatenáctého století a vyvléknout se z takové situace není jen tak. Zdá se však, že ani pan hrabě z Denholmu, mimochodem fešák, jehož lícní kosti by si zasloužily samostatnou knihu, není z nadcházejícího sňatku nijak nadšený. Jeho rodina mu však naložila tučné finanční potíže, takže mu nic moc jiného nezbývá. Proto se budoucí nevěsta a ženich dohodnou: ona mu v čase, který zbývá do stanoveného data jejich svatby, najde jinou vhodnou mladou dámu, a společně budou předstírat, že nejsou nic než ten nejkrásnější a nejzamilovanější pár, jaký Londýn v této společenské sezoně uvidí.

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech je prostě boží mix atmosféry z knih Jane Austenové a z Bridgertonových. Můžete očekávat: plesy, hlavní hrdinku snažící se odpudit nápadníky ohyzdnými módními kreacemi, skandálně vykukující spodničky, ještě skandálnější profesionální sňatkové podvodníky, tajné vdavky v Gretna Green, vtipné konverzace, láskyplná vyznání a ještě mnohem víc. Za mě byla hodně velkým plusovým bodem postava babičky hlavní hrdinky – povídám vám, že takovou badass dámu jste ještě neviděli! 😊

Já jsem každopádně ten první typ lidí. Ze všech nejradši mám Pýchu a předsudek (a do omrzení vám budu opakovat, že film s Keirou Knightley v hlavní roli je prostě lepší než devadesátkový seriál BBC), ano, ledacos si z ní pamatuju nazpaměť, kafe nepiju (ale to jste si už určitě všimli), a co je skandálnější, poslední dobou dost často dávám přednost zelenému čaji před Earl Greyem (když už, tak prosím bez cukru i bez mléka). Na plesy by mě, myslím, docela užilo, šaty s vysokým pasem mi nevadí, sólo knihu o lícních kostech hraběte z Denholmu bych tak zvládla a ze všeho nejvíc bych chtěla pobývat u tak cool babičky, jako mají Essie a její sestřenice. Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech mě přeneslo zpátky do světa, který mám fakt ráda, strašně mě to bavilo a ještě víc doufám, že to není poslední YA historická romantika, které se od Jenni Fletcher dočkáme.

Takže si zapište do diářů (a tanečních pořádků), že největší událost společenské sezony vypukne pátého června!

Pozdější velkolepé události, na které byste si taky měli začít plánovat čas, jsou Vzdálenost mezi námi od Kasie Westové, na které pracuje Katka, pokračování Odkazu lidské mysli od Radka Starého, které louská Michal, nebo fantasy pecka Dokud nás smrt nerozdělí, o které vám toho v některém z příštích blogů napíše Iveta.

Mějte se krásně, moc nezmokněte, nezapomeňte na čaj o páté a čtěte!

Adéla