Trigger Warnings aneb hledejte nové info v tirážích našich knih

CooBooNews

Trigger Warnings, tedy varování před citlivým obsahem, před potenciálními „spouštěči“ stresové reakce, jsou tématem, o kterém by se dalo dlouho diskutovat. Je vhodné varovat čtenáře před určitými motivy a tématy, které některým nemusí být příjemné? Nejde o přehnanou opatrnost? V případě YA literatury je jedním z hlavních kamenů úrazu nutnost najít správnou hranici. Hranici mezi tím, kdy by se už podrobné uvedení všeho, co čtenář může v knize potkat, stalo spoilerem a kdy jde naopak o naprosto nicneříkající popisek, který čtenáři stejně nic neprozradí.

Naše tituly už delší dobu označujeme doporučenou věkovou kategorií, kterou u každého titulu najdete na našem webu i e-shopu Albatros Media. Už jen ta by měla naznačit, zda je obsah knihy vhodný pro dvanáctiletého čtenáře, nebo spíš pro někoho vyzrálejšího. Nyní jsme se rozhodli být konkrétnější a přidat navíc do tiráže jednoduché piktogramy. Ty naznačí čtenářům citlivým na určitý typ obsahu, že si při čtení dané knihy mají dávat pozor.

Po dlouhých úvahách jsme se rozhodli používat základní trojici symbolů, která upozorní na tři kategorie potenciálně „problematického“ obsahu:

  1.  Tento symbol značí, že kniha obsahuje ve větší míře vulgarity a nadávky.
  2.  Tento symbol značí, že kniha obsahuje explicitně popsané sexuální scény.
  3.  Tento symbol značí, že se v knize vyskytují scény podrobně popisující násilí nebo násilí extrémně kruté.

Všechna tato varování jsou samozřejmě subjektivní a vychází z našeho hodnocení, se kterým se ne každý dokáže ztotožnit. Pokud však v tiráži jeden z těchto symbolů najdete a něco z popisovaných kategorií vás trápí, budete varováni. Neznamená to, že byste se danému titulu měli vyhnout, ale že se dopředu můžete připravit na to, co vás čeká, a nebudete nepříjemně překvapeni.

Jsme si vědomi toho, že jde stále o poměrně obecné kategorie, ale zastáváme názor, že v době všudypřítomného internetu není nic snazšího, než si u titulu takto označeného najít, co konkrétně by vás v něm mohlo čekat. Tak se chceme vyhnout tomu, aby si čtenáři, kteří do příběhu rádi vstupují „naslepo“, přečetli nechtěné spoilery.

Tyto piktogramy uvádíme „do provozu“ postupně a začínáme s tím pozvolna od podzimu, proto je možné, že v některých „přechodových titulech“ ještě uvedeny nebudou, ačkoli by to bylo vhodné. Naplno je začneme používat od nového roku. Zároveň platí, že nebudou u všech titulů, ale pouze u těch, které obsahují potenciálně „problematický“ obsah.

Doufáme, že se nám tímto způsobem alespoň trochu podaří ulehčit výběr čtenářům citlivým na konkrétní témata, která se v našich knihách mohou objevit.