Swiftí humbooková jízda

Víkendovky

Zdravíčko vespolek, dneska si dáme jeden blogísek ze záhrobí, co říkáte? Už se mi po CooBoo tak stýskalo, že jsem na mateřské nevydržela a musela jsem si dát redakci jedné knížky. Zvlášť proto, že se na ní podílela moje oblíbená česká autorka (mrk mrk) Ola alias Nofreeusernames a taky dvě další superkreativní humbookové duše Monča Seidlová a Marky Forejtová. Můžeš říct: Miluju tě je na světě, zaplavuje Instagram a my jí v CooBoo rozhodně musíme věnovat blog, žejo!

Bylo jasné, že dřív nebo později musí nějaká ta humbooková knížka přijít. Tomu se nedalo vyhnout. S Olou jsme už různé koncepty povídkových/novelových sbíreček rozebíraly snad dva roky zpátky, vymýšlely, čím by se jednotlivé novely daly propojit a koho k tomu přizvat, co by bavilo čtenáře i pisatele a ještě to tu na trhu nemáme… až se z toho vylouply dva klíčové aspekty: HumbookTeam a Taylor Swift. A z těch se zase vylouplo Můžeš říct: Miluju tě.

Hele takhle. Já se asi nemůžu označit za swiftie, jo. Taylor mě baví, spoustu jejích písniček mám naposloucháno a teď to nové albíčko jsem už taky zvládla, ale hodiny klikáním ve frontě na lístky na její tour jsem nestrávila, jestli si rozumíme. Nicméně. Po tom, co holky daly dohromady, ji mám zase o pořádný kus radši. Jestli totiž Taylor něco umí, tak vetknout každému svému albu zcela specifickou atmošku, která se pak proplétá všemi jeho písničkami – a teď už i trojicí novel v MŘMT. Pojďme si pro jistotu, pro případ, že jste poslední měsíc strávili pod kamenem, připomenout, jaký má tahle knížka tedy koncept.

MŘMT je trojice novelek (literární útvar delší než povídka, ale rozhodně kratší než román). Každou napsala jedna z autorek a každá je inspirovaná právě tím vajbem jednotlivých alb Taylor Swift. Navíc se inspirací pro hlavní hrdinky těchhle novel stala druhá polovina HumbookTeamu, tedy šperkařka Monča Foxorouš, cosplayová Tessa a vyráběcí kreativní Áňa. V první řadě tu máme Nos můj dres na každej zápas, romantiku ze střední školy a hokejového prostředí od Monči Seidlové. Předlohou hlavní hrdinky Maddie tu byla Monča dvě a novela se nese na vlnách Fearless (Taylor’s version). Dočkáte se tu hate to love romantiky, princeznovských šatů, šití, bruslení a bonusových tweetů na konci kapitoly. Druhé místo v knížce zaujímá Bojím se výšek, ale s tebou bych skočil do neznáma, kde se přesuneme do období mezi střední a vysokou a z hokejového rovnou do hudebního světa pod taktovkou Nofreeusernames. Hlavní hrdinku Tess tu ztvárňuje (kdo asi?) Tessa a Taylor vás naladí svým albem 1989 (Taylor’s version). Těšte se na New York, špagety s nutellou, sympatického Itala, blond badboye a klasickou nofreeusernameovskou barevnou jízdu plnou chatů a obrázků. Třetí novelou je Vždycky budu Watsonem k tvému Sherlockovi, tak trochu dark academia detektivka od Marky Forejtové, která si pustila do uší Evermore a k ruce si vzala Áňu, která nejen ztvárnila jednu z jejích hrdinek Liu, ale taky vytvořila diářové vstupy ke kapitolám. Kromě toho se připravte na univerzitní prostředí, podzim, kafe, knihovnu a LGBTQ+ páreček.

No a abych nezapomněla, Můžeš říct: Miluju tě je zase vizuálně vyňuňaná paráda. Tentokrát jsme si k dílu přizvaly Terku Šrámovou, která se postarala o perfektní obálku i drobné ilustrace v knize. Mimochodem obálku si prohlédněte pozorně, možná na ní najdete i nějaké to překvápečko, které na první dobrou není vidět. A vůbec, v téhle knížce je easter eggů víc, však se holky inspirovaly u Taylor, která jimi taky nešetří. Zkuste třeba odhalit, jak jsou jednotlivé novely propojené…

Takže! Tohle si chcete přečíst. Každá z holek ke své novele přistoupila jinak, a tak si to svoje najde opravdu velká většina čtenářů contemporary. A když si navíc do uší pustíte playlist – ke každé kapitole patří jedna písnička –, získá tohle čtení úplně jiný rozměr. Mě tenhle kousek moc bavil redigovat a ve spolupráci s paní šéfovou Terezou připravovat a troufám si říct, že holky zase bavil tvořit, protože do něj vložily fakt spoustu energie a kreativních nápadů. Teď můžeme jen doufat, že vás bude bavit číst. A ještě! Zajeďte buď dneska do Brna do Martinusu na křest, 14. 5. do Ostravy na HumbookTour zastávku, nebo za pár týdnů vyrazte na Svět knihy, kde si HumbookTeam bude o knížce na HumbookStage taky povídat – a třeba se tam potkáme i spolu.

No a v neposlední řadě, zprávy z redakce (ha, tohle mi taky chybělo!). Tereza si jede svou milovanou Osemanku – tedy další kousek od Alice Oseman, tentokrát Radio Silence s boží ilustrovanou americkou obálkou. Bára se pustila do nejnovější Stacey Marie Brown (četli jste už Mrtvou říši?! A viděli jste tu obálku?!?!), tentokrát contemporary zaláskovaného kousku Roztříštěná láska, u kterého nezůstane jedno oko suché (a nebojte, budeme mít vlastní obálku). Iveta má taky knížku od oblíbené fantasy autorky, která se pustila i do současné romantiky – Wing Jonesová od Katherine Webber má na GR moc pěkné hodnocení a já se těším, že si tenhle kousek dám česky. A Adéla si lebedí s upí… pardon, Les Éternels v Šarlatovém závoji, což je nová série Shelby Mahurin, autorky Holubice a hada, kterou teda ale ani omylem nechcete minout (a taky je to konečně nějaké fantasy, cha!).

A to už je ode mě všechno. Mějte se blaze, přečtěte si Můžeš říct: Miluju tě, poslechněte si Taylor Swift a stavte se na křest nebo Svět knihy! Tak zas někdy!

Katka