Neumřeli jsme, nebojte!

Víkendovky

Vím, vím, dva týdny tu teď bylo ticho po pěšině a žádný blog z kubulínské redakce, je mi jasné, že naši pravidelní čtenáři byli velmi zarmouceni… :D

Ale mějte pro nás pochopení, minulý víkend byly Velikonoce, a to jsme vedle korektur a posuzování nových knížek barvily vajíčka a chystaly se na pomlázku či na návštěvu velikonočního zajíčka. No a ten týden před tím byly HumbookAwards!

A o těch chci dneska psát. Teda, chtěla jsem o nich psát už minulý týden, ale víte jak, vajíčka, pomlázka i zajíček byli proti… Nicméně! 22. března jsme se v kině Přítomnost zúčastnili už pátých výročních cen HumbookAwards pro ty nejlepší young adult knihy a autory a obálky. A musím říct, že jsme v redakci měli upřímnou radost, kolik úspěchů naše knížky posbíraly.

Naší hlavní vítězkou je Eliška Václavíková, jejíž Zvonkohra zvítězila v kategorii nejoblíbenější knižní debut. Je to kniha psaná pozpátku, od zvonů k zvonkům, od vyústění k prvotnímu impulsu. Pokud máte rádi poetické příběhy, nemůžete se Zvonkohrou sáhnout vedle. Navíc Eliška pracuje na další knížce a určitě se máte na co těšit! Kromě Elišky máme ještě jednu úspěšnou debutantku, která nám dělá radost – Koruna strachu od Rozálie Pražákové skončila třetí a i tady vám můžu prozradit, že se pracuje na druhé knize – mělo by to být přímo pokračování dobrodružství Avery a Twaina právě z Koruny strachu.

Vedle úspěchů našich debutantek jsme posbírali ještě spoustu druhých a třetích míst. Šťastně až navěky? bylo třetí v kategorii kniha roku. Pokud vás způsob, kterým píše F. T. Lukens baví, určitě nesmíte propásnout Okouzlení, které zrovna vyšlo.

Hned dvakrát jsme bodovali v kategorii nejoblíbenější česká obálka – druhá byla Nezkrotná říše, kterou kreslila Adéla Stopka a třetí pak Arila – Pád temnoty od Františka Sedláčka. V kategorii nejoblíbenější fantasy nebo sci-fi jsme měli v ohni hned několik želízek a nakonec cinklo druhé místo pro Holly Blackovou a Ukradeného dědice (a tady můžu prozradit, že na druhý díl téhle duologie se můžete těšit už letos na podzim!).

V kategorii nejlepší contemporary se objevily také hned dvě naše knihy – druhé místo obsadila naše stálice Nofreeusernames a její Jsme nevyhnutelní (ta získala také druhé místo v kategorii nejoblíbenější česká kniha). A třetí byl První, kdo na konci zemře od Adama Silvery. Zkrátka a dobře, odcházeli jsme s rukama plnýma diplomů (které si musíme vystavit na nástěnce v kanceláři, hned co se mi podaří sehnat u nás na recepci nějaké špendlíky :D).

Jinak další dny pro mě budou hodně intenzivně ve znamení knih, chystám se totiž na každoroční veletrh dětské knihy v Bologni, kde doufám, že ulovím nějaké skvělé nové příběhy, kterým budeme moci všichni společně propadnout. Tak mi držte palce!

Tereza