Další Mýtonoši

Víkendovky

Nazdárek všem! Léto v plném proudu, dovolené v plném proudu, taky je kolem vás všechno chaos? Léto hrozně zbožňuju, ale zároveň taky netuším, kde mi hlava stojí, když se ty dny tak nějak roztříští, chvíli je někde pryč tenhle, chvíli onen, nikdo se nedá dohonit a všichni pracují tak nějak napůl a zároveň dvojnásobně. Já jsem právě přifrčela z jedné minidovolené a odjíždím hned zase na pár dnů do lesů na druhou, ale říkala jsem si, že vám tu v mezičase napíšu blogísek, abyste navzdory svátkům a volnu nestrádali. Protože pro nás je to léto, jak už víte, jedno fakt velké šílenství, kdy chystáme ty největší podzimní pecky.

No a jednou z těch, na které se já osobně těším ale úplně nejvíc, je Pokrevní cejch, druhý díl série Mýtonoši, který, pokud všechno dopadne tak, jak má, vyjde už na konci srpna. A hele, já se fakt bála, jestli se Tracy Deonn povede udržet laťku, kterou na začátku nasadila opravdu vysoko – a ono jo! Uf!

Pokrevní cejch navazuje tam, kde Mýtonoši skončili, což přirozeně znamená, že vám můžu říct akorát tak prd, protože bych vám vyspoilerovala jedničku, pokud jste ji ještě nečetli. Ale tak obšírně a zeširoka – tenhle příběh je čistokrevné YA fantasy zasazené do moderního prostředí americké vysoké školy (což je taky moje oblíbené prostředí, ano). Hlavní hrdinka Bree sem nastupuje na spešl vzdělávací program, ale hned ze začátku spatří něco, co by vidět neměla – démona. A taky bandu týpků, co s ním bojují. A když se jí tohle vidění pokusí vymazat z paměti, taky to tak úplně neklapne. Což Bree přirozeně rozhodí, že. Navíc toho má chudák holka na talíři víc – umřela jí mamka a ona je teď na misi, kdy chce o ní a její smrti zjistit víc. A možná i právě proto ji to přitáhlo na maminčinu alma mater, kde to pod povrchem bublá kouzly všeho druhu. Což Bree samozřejmě nevěděla, ale najednou zjišťuje, že jsou tu jacísi mýtonoši, dědici rytířů Řádu kulatého stolu krále Artuše, kteří mají zvláštní schopnosti a brání svět před démony. A pak jsou tu taky půdočáry, prastará magie zotročených Afričanů, která se dlouhé roky předává z generace na generaci už od dob otroctví. Navíc tohle rozhodně není všechno… a Bree se samozřejmě ocitne uprostřed dění, protože co by to jinak bylo za YA knížku.

Dvojka je stejná jízda jako jednička, nechybí tu nečekané zvraty, milostné pletky a napětí, co by se dalo krájet. Navíc se dostáváme mnohem hlouběji pod povrch obou magických tradic a perspektivy se pomalu mění a posouvají. Pokrevní cejch je kniha hrozně intenzivní, i když se odehrává během několika málo dnů, stane se toho fakt hromadu (a musím říct, že bych teda Breein život nechtěla). Autorka spoustu věcí vysvětlí a spoustu dalších vrátek si otevře pro plánovanou trojku. A nebojte se, že vám čtení rychle dojde, protože to bude zase řádná bichlička, ještě o fous větší než první díl.

No a pak jsem chtěla ještě jednu věc, jo. Ono jak je léto, tak to člověka (nebo teda asi mě, ale předpokládám, že v tom nejsem sama, podle toho, co se nám teď nejvíc prodává) láká ke kupování a čtení contemporary. A jak se o mně ví, já úplně nejsem na klasickou contempo romantiku, což ale dost ztěžuje výběr, protože právě na romantiku autoři YA nejvíc v tomto žánru sází. Tak jsem vám sem chtěla dát pár polo-zapomenutých contempo tipů na to, co byste si mohli takhle v létě přečíst a romance není na prvním místě (čímž neříkám, že není vůbec, to ne. Jen jde i o jiné věci). Hleďte, moje pětka tipů:

Určitě byste měli vyzkoušet Elizu a její nestvůry, což je za mě ideální reprezentant téhle kategorie, protože ano, je to i zamilované, ale ne slaďoučké – no zkuste sami, co tomuhle staršímu kusu řeknete. Je to počtení pro všechny kreativce a snílky a zapálené fanoušky čehokoli. Bez lásky se nabízí už svým názvem, ale je to fakt fajn osvěžení, hodně o přátelství, i když hlavní hrdinka Georgia lásku hodně řeší, jen jinak, než je zvykem. Ohnivcova dcera je úplně mimo všechen hlavní proud, tak trochu detektivka a thriller, to všechno zasazené do prostředí indiánské rezervace a místní komunity, prostě něco úplně jiného, než jste četli, pořádně dlouhé, ale věřte mi, že ji nedáte z ruky, jak budete napjatí. A jo, fakt je to contempo, žádní nadpřirození ohnivci! Trošičku žánrově podobným směrem se ubírá i Všechny holky, kterými jsem byla, ale tentokrát je to víc mysteriózní a bankovní loupež, zase trošku jinými cestičkami. Jo a v obou případech doufám, že se už brzy vymuží se slíbenými filmy/seriály, protože obojí by byla naprostá pecka! A v neposlední řadě bych ještě z hlubin minulosti vylovím Sadie, což je poněkud méně odlehčený kousek, naopak docela pochmurný, takže pro někoho možná ne až tak lehký, ale za mě ideál někam pod stan, kde tuhle knížku slupnete jako malinu. Navíc částečně jede na podcastové vlně, což mě na tomhle čtení fakt bavilo, a Sadie je hrdinka, kterou jen tak nezapomenete.

A to už bude všechno. Rozhodla jsem se tentokrát nepřihodit, co kdo čte, protože si pořád dokolečka točíme ty samé korektury a na střídačku cestujeme na dovolené, tak zas až za týden!

Mějte se blaze, užívejte léto a čtěte jako o život!

Katka