Zatím se mějte

Víkendovky

Čusky čauky, tak je tady (skoro) konec srpna a s ním i blog, na který se chystám vlastně od začátku roku. Tak nějak se věci seběhly a já budu po téměř přesně pěti letech CooBoo snad jen na čas opouštět a od víl, upírů a podobné havěti se přesouvat k havěti plenkové, dudlíkové a zásypové. Jo, rozšifrovali jste mě správně, nastupuju na mateřskou.

Co si budeme povídat, bude to jízda – na knižní miminka jsem už docela zvyklá a troufám si říct, že vím, jak s nimi nakládat. Co si počít s těmi lidskými, to mi ještě úplně jasné není, tak mi držte palce. Nicméně vás určitě víc zajímají právě ty knižní kousky, které vám tu ještě do konce roku nechám v péči svých drahých kubulínských kolegů. Tak se na ně pojďme mrknout – a dejte mi pak vědět, jak se vám líbila, až spatří světlo světa, budu nedočkavě nakukovat, samozřejmě!

Už v pondělí se můžete těšit na Pokrevní cejch, a prosím vás, fakt se těšte. Dvojka Mýtonošů je totiž ještě o fous větší bichle než jednička a taky o fous větší jízda. Navazuje přesně tam, kde to s Bree minule skončilo, těšte se na artušovskou mýtonoší magii, ale taky kořenová kouzla a krvečáry, bývalou plantáž, která je teď útočištěm pro ty, kdo na ní dřív otročili, démonstvo všeho druhu, a hlavně na zrady a zvraty všeho druhu. S překladatelkou Terezou Schlöglovou jsme si říkaly, že má Bree fakt intenzivní život – všechno se to uděje během pár dní, a já teda mít takovýhle týden, potřebuju dovolenou na zbytek roku, fakt.

Koncem září pak bude následovat Nezkrotná říše, další dlouho vyhlížený kousek a pokračování Divoké říše od Stacey Marie Brown, tak akorát před tím, než přijede na HumbookFest, žejo! Dvojka má všechno, co jste žrali na jedničce, jen samozřejmě víc a hojněji. Romantika, akce, dlouhé pohledy, fae všeho druhu a taky oblíbený Opie se svým raraším doprovodem… A jasně, další nezapomenutelná obálka od Adély Stopky, nad kterou v redakci intenzivně slintáme.

Potom moje dva české přírůstky, na které jsem ohromně pyšná – v první řadě Koruna strachu, zbrusu nová fantasy od Rozálie Pražákové, která mě dostala svým knižním tématem: hrdinové se totiž propadnou do příběhu v knize a začnou zjišťovat, že všechna ta dobrodrůža, o kterých se tak pěkně čte, nejsou na vlastní kůži tak úplně ono. A všichni ti krutí princové a ještě krutější královny, pouliční zlodějky a máchání mečem vám můžou pěkně zkomplikovat život. Navíc, pozor, taky s nádhernou obálkou od Adély Stopky, ozdoba do každé knihovničky. A kromě Koruny se těšte taky na contempo, na duhový Navždycky box se všemi čtyřmi romány Nofreeusernames a taky bonusovou vánoční e-knihu Vánoční kdože, cože?!, která je přesně tak vyňuňaná a skvělá jako všechno, na co jste od autorky zvyklí. Jupíjej!

A zpátky k vílám, protože kromě Nezkrotné říše jsem vám nachystala taky Ukradeného dědice, konečně, třikrát hurá! Návrat do Elfhame a celé Země víl, tentokrát v čele s novými hrdiny, Doubkem a Wren, bude stejně krutý jako Krutý princ – možná vlastně ještě o něco víc, citadela Ledová jehla fakt není pěkný místo a s Wren se život ani maličko nemazlil. Možná si ji naposledy pamatujete s nesundatelnou uzdou přes hlavou z konce Královny ničeho. První díl nové duologie si našlápl jako hodně povedeně.

Konec října pak jistí jeden závěr – druhý díl duologie Naše zakázané vášně o Romovi, Juliette a revolucí zmítané Šanghaji, kterou se prohání příšery roznášející krvavé šílenství. Naše bouřlivé konce jsou teda rozhodně bouřlivé a já jsem strašně ráda, že se nám tuhle sérii od Chloe Gong povedlo vydat, i když mi přijde, že se jí přece jen v Čechách nedostalo tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. Jestli jste retelling Romea a Julie zatím míjeli, tak si ho prosím vás teď najděte, protože má fakt všechno. Za mě jeden z nejzaslouženějších HumbookTipů vůbec!

A do konce roku už jen dva odlehčenější kousky, aby se neřeklo – rozhodně nepropásněte Spřízněné duše, což je k-popová slaďárna s příchutí k-dramatu ve stylu XOXO, která vás v podzimním hnusu adekvátně zahřeje. Příběh Hanny a Jacoba je od přátelství k nenávisti a pak… někam dál, mrk mrk. Navíc s náhledem do zákulisí korejského zábavního průmyslu, který chrlí hvězdy a talenty a moc se nestará o to, jak se jim vlastně žije. A je to celé rozkošňoučká jednohubka s pěknou obálkou. Stejně jako nejnovější Westovka Vezmi si mé srdce, poprvé s ilustrovanou obálkou od Báry Žižkové (ke zkouknutí v našem edičáku), kde se podíváme pro změnu do útulku pro zvířata, kde mezi králičími bobky a zamotaná do psích vodítek začne vznikat dost nečekaná láska mezi Asherem a Wren. Možná. Jestli Wren zvládne dostatečně improvizovat. Tohle knižní miminko jsme si daly už dohromady s Ivetou a je to poslední korekturka, kterou tady pár hodin před odchodem dočítám, tak doufám, že se vám bude zamlouvat.

No a co čte zbytek? Samé pěkné kusy. Respektive, Iveta zaslouženě odpočívá na dovolené. Michal ale ladí už čtvrté pokračování Arily od Sterakdaryho, protože letos se nám s přírůstky od českých autorů opravdu roztrhl pytel. A Adéla, ta chystá speciální koncoroční třešinku na dortu: Dotek temnoty, retelling příběhu Háda a Persefony plný romantiky, který jste určitě potkali na sociálních sítích, protože dost boří Goodreads i jiné internety.

To bude ode mě na nějakou dobu všechno. Mějte se pěkně, hlavně hodně čtěte (ideálně kousky z CooBoo!) a snad zas brzy na viděnou, na čtenou!

Katka