Obálka může klamat
Juhů, léto je tady! Já vím, že mě teď proklínáte, protože se právě někde pomalu rozpouštíte a cítíte jen to, jak vám mozek kape uchem na chodník, ale já jsem hrozně ráda, že je fakt slunce a krásně a že si užijeme i trochu jiného léta než sedmnáct stupňů s deštěm. A jo, taky bych byla radši, kdyby bylo 27 stupňů než 37, ale tak člověk míní… Co už!
Každopádně jestli vás to teplo jen deptá, jednoduchým řešením je zalézt si někam do klimatizované budovy (pozor pozor, hlášení, často jsou klimatizovaná i místa, u kterých byste to nečekali, třeba některé knihovny!) s knížkou a celé to přečkat v jiném světě. Chtěla jsem vám tu doporučit něco ledově mrazivého, což bych jako mohla, protože jsem plně ponořená do vánočních a předvánočních kousků, kde teda mrzne, až praští, v jednom kuse! Ale neudělám to, protože mi došlo, že jsem vám tady ještě nevyprávěla o jedné svojí „teď už ne tak úplně novince“, kterou je Trnová královna. Cha!
Druhý a závěrečný díl duologie Dohoda růží kolem vás možná proplul trochu nepozorovaně, ale je na trhu a vy byste ho neměli propásnout, protože tak povedenou kombinaci Bridgertonů a víl nejspíš nenajdete. A co jiného číst než Bridgertony a víly, když se vám rozpouští mozek, žejo! Načančaných slečen v šatičkách, co si myslí, že jdou soutěžit v tanci a vyšívání, tedy poněkud ubylo, ale zato přibylo těch víl a jejich kruťáren, což se dá rozhodně počítat jako pozitivum. V tomhle dílu totiž Ivy začíná jako královna Anglie, ale není o nic blíž svému cíli: zachránit svou sestru Lydii, která se jednoho dne vrátila domů… no, úplně divná. A pak takový detail – ztratila totiž i svou pravou lásku, prince Emmetta, a protože je to Ivy, nehodlá se s tím smířit.
Trnová královna přináší mnohem větší nahlédnutí do země víl, kde teda věci ale vůbec nejsou růžové a všechno tam funguje… no, jinak. Z nečekaných spojenců se klubají nepřátelé a z nepřátel zase neochotní spojenci, královna možná není tak úplně pryč, jak by člověk myslel, a Emmettův bratr Bram je prostě příšerný hajzlík. Sasha Peyton Smith ukazuje, že se toho nebojí, tady se bude i vraždit a ničit životy a ne všechno dopadne růžově. A to ta knížka na první pohled vypadá tak nevinně kytičkově…
Jestli potřebujete svou dávku víl do žíly, Trnovou královnu rozhodně nesmíte minout. A nebojte, v knihkupectví ji rozhodně najdete, zvlášť s tou boží fialovou ořízkou.
A ještě krátce z redakce, jak jinak. Já se pořád tajemně brodím českými texty, o kterých si povíme víc někdy příště, ale holky rozjíždějí i zahraniční pecky. Bára pilně pracuje na reedici naprosté YA klasiky Rudá jako rubín, která vyjde s famózními českými obálkami a revidovaným textem, který sama autorka doladila k dokonalosti. Tereza se ňuňá s posledními Srdcerváči (poslední, chápete to?!), Eva usilovně ladí jeden z hlavních titulů našeho letošního podzimu Riftborne (a zatím si marně láme hlavu s tím, jak ho pojmenujeme česky) a Adéla se pustila do obrácených Doteků, jak familiárně nazýváme Hru osudu, což je první díl série Dotek temnoty Scarlett St. Clair z pohledu Háda. Akorát Ivet se mnou drží českou „basu“ a pochutnává si na Království a citronové koláčky od vítězky CooBoo hledá talent Petry Kamlachové.
Jak vidíte, super čtení bude stále kopec. Tak se těšte na všechno, co vyjde, i na naše další blogísky, a čusík!
Katka