O Rozděl-ení

Víkendovky

Zatímco někteří, ehm ehm, se radují, že je konečně pěkný podzim, my ostatní v kanceláři i na dálku soutěžíme o to, kdo má z toho vysedávání u počítače nejstudenější ruce a kdo od rána zvládl vypít víc kýblů čaje. A to vám teda povím, jsou to tuhé boje! Brzy se k tomu asi taky přidá zápolení o to, kdo si je schopný na sebe obléknout víc svetrů najednou. Jenom upřímně doufám, že když už je taková hustá zima v době, kdy bych si docela přála pěkné babí léto, vydrží to tímhle tempem až do Vánoc, které budou tak ukázkově bílé a nynynky, že se Ladovy pohlednice budou stydět v koutě a šoupat nohama, děkuju pěkně!

No, a když už mluvím o těch Vánocích (už ani ne za tři měsíce, všimli jste si?), tak po Vánocích se slavívá Silvestr a po Silvestru Nový rok. A to je kromě dne, kdy hodně lidí hodně spí, nebo vás tahají po rodinných návštěvách zasvěcených pojídání tradiční čočkové polévky a podobně, taky den vzniku samostatné České republiky, jejíž třicetileté výročí budeme slavit právě prvního dne příštího kalendářního roku. A když jsme před pár lety vypustili do světa báječnou Trikoloru, komiks o událostech o a po listopadu 1989, svrběly už autora jejího scénáře Martina Šinkovského prsty, co by tak napsal dalšího. A protože ho mimo jiné fakt baví zpracovávat na první pohled dost suchá témata tak, že se rozhodně nenudíte, vzniklo Rozděl-ení, komiks o tom, jak se vlastně rozpadlo Československo.

Zatímco v Trikoloře se do komiksového příběhu odehrávajícího se v roce 89, který nakreslil Ticho762, promítaly velké dějiny skrz výstřižky z dobových novin a časopisů nebo úryvky z rádiového či televizního vysílání, Rozděl-ení, které nakreslil tentokrát Jan Pomykač, se odehrává v současnosti a historické události zprostředkovává čtenářům divadelní hra o rozdělení Československa, kterou zkouší jedna školní třída se svou sympatickou učitelkou. Celý text divadelní hry pak najdete na konci knihy a dozvíte se z něj všechno podstatné, co se tehdy dělo. Autorské duo Martin & Honza do příběhu ukrylo pěknou řádku popkulturních narážek a můžete si počítat, kolik z nich se vám podaří odhalit. Není to vždycky úplně jednoduché, ale pro začátek se můžete pídit po něčem, co jako by vypadlo z kultovního filmu Kouř (Arnoštek je prostě boží!). 😊 Tím to nicméně vůbec nekončí, ale naopak začíná. Komiks má ještě druhou dějovou linku, která je zaměřená na současnost… a je fiktivní. Nicméně docela podezřele připomíná dobu, ve které žijeme, pohrává si tématem fake news a ovládáním veřejného mínění, s předsudky a stereotypy a je to zábavné a děsivé zároveň. A hlavně strašná jízda! Však sami autoři se už v anotaci svěřují, že dali dohromady příběh, o němž doufají, že se nikdy nestane…

Tak si držte klobouky a připravte se na 13. října, kdy to celé vypukne! Při rozšmodrchávání toho, co je pravda a kde vás už autoři vodí za nos, se budete bavit, nebo se možná pěkně zapotíte. A vším vás provedou Honzovy kresby… které jsou prostě boží!

Nakonec ještě krátké zprávy z redakce: Iveta louská Družinu zatracených, pokračování Zloděje osudů od Jana Urbana, Katka je chudák Bez lásky (kecám, ale probírá se další knihou Alice Osemanové) a Michal čte Pomněnku od naší (i vaší) milované Kerstin Gierové, autorky série Drahokamy.

Adéla