Každému něco chybí a něco přebývá

Víkendovky

Máte rádi knihy Ruty Sepetysové? Jestli se vám líbí historické romány v jejím stylu, které se rozhodně nedají označit za klasické historické romány a já je mám vlastně daleko radši, mohla by se vám líbit knížka, která má u nás vyjít už docela brzy – zhruba v polovině června.

S romány Ruty Sepetysové má společné i to, že není tak úplně vyhrazená pro nějakou konkrétní věkovou skupinu, i když je samozřejmě nejbližší kategorii young adult, už jenom s ohledem na věk hlavní postavy. Ta knížka se jmenuje Chybějící části a napsala ji česká spisovatelka, scenáristka a pedagožka Jindřiška Mendozová.

Jako jedna z inspirací jí posloužil příběh židovských bratrů Finalyových, které za druhé světové války zachránila a poté odmítala vydat katolická církev. Oba jejich rodiče zemřeli během holokaustu a jejich teta o ně musela po válce tvrdě bojovat s církví, až se jí po pěti letech konečně podařilo dosáhnout průlomu.

Kniha Jindřišky Mendozové ovšem nevypráví příběh bratrů Finalyových. Vypráví příběh osmnáctiletého Martina, který se krátce po tom, co mu ve Španělsku zmizel otec, ne zrovna vhodným způsobem dozvídá, že je adoptovaný, a jeho otec tudíž vlastně ani není jeho otec. Celý jeho dosavadní život jako by se rozpadl. Se stejně starým kamarádem Tranem se vydává do zasněžených hor najít zmizelého muže a taky tak trochu zjistit, kdo je on sám, co mu přebývá a co chybí. Během cesty narazí na starého mnicha Romaina, který dlouhá desetiletí žije osamělým životem ve španělském klášteře, v jehož blízkosti se Martinův otec ztratil. Romain se k Martinovi a Tranovi v jejich pátrání připojí a spolu s nimi i on hledá, co za svůj život ztratil a co má zasunuté někde hluboko v paměti. Díky jeho příběhu se Martin s Tranem přenášejí do doby druhé světové války a let těsně po ní, aby zjistili, že minulost jim skutečně pomáhá pochopit přítomnost.

Romainův příběh je neuvěřitelně silný a srdcervoucí – pokud na léto hledáte právě něco takového, něco, co ve vás zanechá nějakou hlubší stopu, a navíc je to zároveň dobře a čtivě napsané, s Chybějícími částmi nešlápnete vedle.

A co se tenhle týden děje v redakci? Bára ladí korekturu naší další klasiky – Paní Bovaryové, Adéla má ještě plné ruce práce s třetím dílem série Půlměsíční město (a asi ještě nějakou dobu mít bude – je to bichle) a Tereza dělá redakci Devatenácti schodů od Millie Bobby Brown. Mimochodem, tahle kniha je taky inspirovaná skutečnými událostmi, ke kterým došlo za druhé světové války, ale pro změnu v Londýně.

Mějte se hezky a čtěte!

Iveta