Březnová nálož

Víkendovky

Prosím vás, můžete mi někdo vysvětlit, jak je možné, že už je březen? Jen tak, sám od sebe, takhle rychle? Přijde vám to normální? Mně totiž teda moc ne. Před chvilkou začínal leden, člověk mrkne a dějou se věci… S tímhle tempem tu při příštím blogu máme prázdniny.

Každopádně, březen je super, protože vychází hned tři z mých knižních miminek a všechna stojí za to. Nevěříte? Věřte! Celé to totiž odpálíme velkou peckou a dalším HumbookTipem Šťastně až navěky?, a jestli jste o téhle knížce zatím ještě neslyšeli, tak asi žijete pod kamenem, protože na mě poslední dobou mává snad i z ledničky. A to je dobře, protože je to fakt super záležitost, zvlášť pokud máte náladu na něco, kde to není samý adrenalin a krev a smrt, ale spíš feel good zahřátí zimou ztrápené duše. Šťastně až navěky? je totiž fantasy, která čerpá z takových těch klasických schémat – velký úkol určený sudbou, banda nesourodých hrdinů s tradičními fantasy „povoláními“ od kouzelníka přes bardku až po rytíře, zámky a bály a hostiny –, ale to všechno propojuje hlavně s vtípky a romantikou a trapně-ňuňu situacemi, když si nově korunovaný král Arek musí najít drahou polovičku, a to pěkně šupem, jinak zaklepe bačkorami. Není to předlouhé, prostě takový ideální kousek na začátek jara. Tak buďte ve střehu, tahle knížka bude dostupná už za pár dnů.

No a spolu s duhovými artušovskými příběhy se na pultech objeví taky Dej tomu šanci, což je záležitost z úplně jiného soudku. Pamatujete si Emmu Lordovou a její Co se stane na Twitteru…? Já rozhodně jo, protože jak moc contemporary nemusím, tak zrovna Lordová mi kápla do noty naprosto mimořádně. Její knížky jsou vtipné a svižné, je z nich hrozně znát, že autorka píše pro BuzzFeed, protože nejrůznější hříčky a vtípky má fakt v paži. No a Dej tomu šanci je ještě lepší v tom, že jede ve velkém muzikály a divadlo, a hlavně tedy Mamma Mia. A kdo by nemiloval Mamma Mia?! Příběh Millie je totiž tenhle muzikál tak trochu naruby – odmalička žije jen s tátou a teď objeví na jeho starém vysokoškolském blogísku pár postů, které směřují k její máme. Akorát že potenciální mámy jsou hned tři a Millie se je rozhodne všechny proklepnout. A k tomu všemu jde taky o její budoucnost, letní stáž, novou školu, nutnost popasovat se se svou nemesis Oliverem… (Čucháte hate-to-love? Mooooožná čucháte správně!) Hele, v téhle knížce se prostě nezastavíte. Boží obálku tentokrát vytvořila Barbora Žižková a energie z ní vyloženě stříká – přesně jako z Millie, která je takové chodící tornádo. Prostě mrkněte na to, já i Marky Endless-bla-bla téhle knížce fakt fandíme! (A jestli vás minulo Co se stane na Twitteru…, dožeňte!)

A pak, na konci března, přijde další super věc, které se už nemůžu dočkat. Já mám ráda fantasy (překvápko!), a i když je fantasy i Šťastně až navěky?, tak to není taková ta klasika, žejo, spíš vztažíky a citečky. Ale! Konečně taky vydáme Mágyni, což je… já nevím, jak to nazvat, volný prequel k Opačnu? Tak něco. Hlavní hrdinkou je tentokrát Cassia, která se v Opačnu objevovala jako velmi schopná a talentovaná Mágyně. Tentokrát se ale podíváme do její minulosti, do dob, kdy po návratu od Měňavců, kde vyrůstala, musí zvládnout problémy s tím, jak vlastně používat vlastní kouzelnou moc. No a aby toho nebylo málo, do Opačna se vrátí Ollivan, její starší bratr, který nedělá nic jiného než potíže. A na scéně je taky pěkně děsivá panenka s lokýnkami, která má tak trochu větší osobnost, než by člověk čekal. A samozřejmě celý Londýn naruby, což jsou moje oblíbené kulisy snad ke každému příběhu. Mágyně se dá číst i samostatně, pokud vás Opačno minulo, pořadí četby je úplně libovolné. A hodně jsem si tuhle jízdu užila.

No a to bude ode mě asi všechno! V redakci teď máme veselo, jak se tak nějak postupně střídáme na dovolených za sněhem i za sluníčkem. Michal právě balí kufry do Bologni, kam jede nasbírat tuny knižních tipů na jeden z největších knižních veletrhů, tak vám o tom bude určitě v příštím blogu podrobně vyprávět. A my jedeme na plné pecky, protože právě teď dolaďujeme novinky na takovou tu jarní vlnu před Světem knihy, což je vždycky nálož. Jedeme teď romantickou vlnu, takže Adéla právě finišuje redakci LGBT novinky 99 Boyfriends of Micah Summers, Michal zase Zmrzlinářky, další kousek od Jennifer Dugan, která nás vloni oslnila svým Některé holky ano, a Iveta se pustila do Tentokrát je to doopravdy, nového Asií šmrncnutého romantického příběhu s famózní obálkou. Já se tedy držím svého fantasy s Youngblood, což je upířina, ale taky taková LGBT contempo… no, o té vám povím zase někdy příště.

Mějte se fajn a o víkendu toho spoustu přečtěte!

Katka