Zrůdoláčky pro všechny

Víkendovky

Zdravíčko! To máme ale venku pěkný podzim, co? Ale ne, taky vás to už tak štve? Já už bych prosím ráda opravdové jaro, co jsme tu tak pět minut měli a pak zase někam zmizelo. Tahle upršená podivnost mě vůbec nebaví, nehodí se mi k letnímu čtivu, co pro vás teď chystáme! A chystáme ho opravdu intenzivně, mám pocit, že tohle už je nevímkolikátý blog, kde letní nálož romantiky zmiňuju, a zatím to stále nekončí!

Protože všechny fantasy, o kterých bych tu mohla psát, mi ukradl Michal, zase dneska vytáhnu povídání o jedné contempo romanťárně – a tentokrát nepůjde o nic osvědčeného, žádná Westová ani Bennettová, které už znáte a máte rádi, ale zkusíme na vás zas něco nového. Začátkem srpna totiž vydáme knížku Emmě Lordové, které ještě česky nic nevyšlo. Vyhlédli jsme si její prvotinu Co se stane na Twitteru… a rozhodli se dát jí i nový český kabátek. Ten vytváří Brabikate, která stojí třeba za našimi božími Křiváky, a zas si myslím, že se jí to moc povedlo, i když tentokrát úplně jinak.

Co bych vám tak o Co se stane na Twitteru… pověděla. Je to příběh založený v první řadě na sociálních sítích. A to je něco, co mě v contempo knížkách baví, protože socky dneska fakt jedeme ve velkém všichni, takže je jen fér zapojit je i do dění YA románů. Hlavními hrdiny tohohle příběhu jsou Pepper a Jack. Pepper je taková ta typická hermioní snaživka, co všechno umí, ve všem je nejlepší a kolem školy se točí velká část jejího života. Tedy do té doby, než se přijde na to, že má taky obří talent na sarkastické a vtipné komentáře, což se hodí pro správu komerčního twitterového účtu burgrárny BLB, kterou vlastní její rodina. Protože v tom okamžiku ji mamka plně zapřáhne do práce – a taky do tweetovací války, kterou se omylem podaří vyvolat. Jejich fastfood je totiž obviněn jakýmsi menším bistrem jménem Sýrová královna, které prohlašuje, že v BLB okopírovali jejich tradiční recept na sendvič s grilovaným sýrem.

No a tady do hry vstupuje Jack, který je právě synem majitelů Sýrové královny a to on se po hlavě vrhne do twitterového boje s Pepper – jen tedy netuší, že za displeji mobilů jsou právě oni. Jack a Pepper totiž spolu zároveň chodí do školy. A ještě tu máme třetí rovinu – chatovací appku, ve které si jako Vlk a Sojka anonymně píšou. A jak se ve škole nemůžou vystát, tak tady si rozumí přímo báječně… Už je vám asi jasné, že tahle komunikace na několika úrovních je důvodem, proč se všechno zamotá a zkomplikuje.

Takhle na první dobrou to zní prostě jako příjemná romantika, ale Co se stane na Twitteru… má i něco navíc. Tak v první řadě je autorka Emma Lordová fakt vtipná osoba a ráda trousí všemožné popkulturní narážky i jazykové hříčky a vtípky. S překladatelkou jsme se u jejich louskání a překlápění do českého kontextu dost zapotily, protože co funguje v angličtině, vůbec nemusí klapat v češtině. A pak jsme taky musely přemýšlet: znáte ještě vy, čtenáři, Protivný sprostý holky? Muzikál ze střední? Gossip Girl? Dejte vědět!

No a druhá věc je ta, že se v téhle knížce ale mega moc vaří. Nejen že jsou tu dvě soupeřící bistra a spousta různých sendvičů, ale hlavní hrdinka Pepper má se sestrou taky blog o pečení. A pečou teda neskutečný sladký prasárny. Na všechno jsem měla obří chuť okamžitě v momentě, kdy jsem si o veškeré té čokoládě a karamelu a kokosu četla, hrůza. Autorka dokonce nějaký ten recept zmíněný v knize zveřejnila i na svém webu zde. Takže se těšte na zrůdoláčky a pršípudink a promiňky. A rozhodně si ke čtení nachystejte něco na zub, jinak budete trpět.

A co je jinak u nás nového? No, chystáme se na HumbookStage online, 12. června, doufáme, že budete všichni žhavit připojení a mrknete na všechny ty autory, kteří vydávali knihy do zavřených knihkupectví a rozhodně si zaslouží vaši podporu. Pak taky začínáme skládat ediční plán na druhou půlku roku, abyste věděli, na co se ještě můžete těšit. A kromě toho čteme. Takový docela rozmanitý koktejl momentálně! Tereza dává dohromady čtvrté Srdcerváče, což je vždycky nynynky. Adéla teď korektí Zrazenou, druhý díl Zaslíbené, a je tak zahrabaná v historické romantice a krásných šatech. A Michal se pustil do druhého Yorku, kde zase parta kamarádů řeší ztracenou newyorskou šifru.

A co čtete vy? Užijte si víkend!

Katka