Tipy na zimní čtení | Albatros media

Tipy na zimní čtení

Víkendovky

Já vím, že mluvit o letošním lednu a únoru, kdy se střídají teplé dny s ještě teplejšími, odfoukávají nás podivné větry a na jižní Moravě právě vrcholí sklizeň meruněk, jako o zimě vyžaduje jistou dávku optimismu, ale já mám prostě zimu rád.

A podle mě není nic lepšího než si vzít nějakou skvělou knížku, uvařit si kafe nebo čaj, sehnat pořádně velkou deku, chvíli se dívat, jak venku krásně sněží, a pak se pustit do toho fantastického příběhu. A to ani nemluvím o tom, když má někdo to štěstí a doma mu stojí krb nebo kamna, ve kterých praská oheň. Takhle podle mě vypadá dokonalá idyla. A když jsem se nad tím tak zamyslel, loni jsem přečetl kolem stovky knih – a tady jsem vybral svých 5 YA favoritů z CooBoo.

První z nich jsou Zloději dýmu autorky Sally Greenové, kteří odstartovali začátek nové klasické fantasy série (a vyšla už i dvojka, Svět démonů). V Brigantsku se princezna Catherine připravuje na politické manželství bez kapky lásky, které pro ni chystá její krutý a ambiciózní otec. V Calidoru touží zhrzený sluha March po pomstě knížeti, který zradil jeho lid. V Pitorii cestuje lehkomyslný Edyon od města k městu a krade přitom jednu cetku za druhou, jen pro ten závratný pocit. A na pusté Severní planině při lovu démonů utíká třináctiletá Tash o holý život. Každý je jiný, a přesto je něco spojuje. Všem osud rozdal karty, se kterými hrát nechtějí, a oni z nich musí dostat to nejlepší.

Všechno se mění. Spojenectví se přelévají a rozpadají, staré jistoty tříští a životy našich hrdinů i všech kolem nich se obrací naruby. Jejich budoucnost je neoddělitelně propojena nepředvídatelnými vlivy magie a války. Kdo povstane a kdo padne? Komu se podaří vybojovat si své místo v životě? 

Druhou je moje oblíbené Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmererové (mimo jiné autorky Dopisů ztraceným). Jestli vás už nudí po všech stránkách dokonalé hrdinky, tenhle retelling si prostě musíte přečíst! Princ Rhen, dědic mocného království, se vždy těšil, až převezme vládu a ujme se správy své země. Jenže to bylo ještě předtím, než ho proklela zlá čarodějka. Předtím, než se proměnil v odpornou krvelačnou zrůdu. Předtím, než zničil svou rodinu, svůj hrad i svou zemi.

Pro Harper život nikdy nenachystal nic dobrého. Žije sama s bratrem a matkou, nemají moc peněz. A když se jednoho večera pokusí pomoci neznámé dívce na ulici ve Washingtonu, je přenesena do zakleté říše prince Rhena.
Monstrum? Princ? Harper netuší, co si myslet. Když však začne poznávat dobré stránky princovy povahy, vypadá to, že prokletí by mohlo být zlomeno. Že se do prince zamiluje lidská dívka. Ovšem to temné síly nemohou dopustit, a tak se spojí, aby Harper i Rhena zničily.

A jak jste asi čekali, nesmí chybět ani Nikdynoc. Já si prostě nemůžu pomoci, ale Jay Kristoff a jeho skvěle drsný a sarkastický styl vyprávění je pro mě jako dělaný. Dcera popraveného zrádce Mia Corverová se ukrývá ve městě postaveném z kostí mrtvého titána. Vydává se na cestu, aby se stala učednicí nejobávanějšího a nejtajemnějšího sdružení vrahů v celé zemi – Rudé církvi. I když vyniká v použití jedů a zbraní, nemůže ji to zachránit před spiknutím, které se na ni v temnotě chystá. Dokáže ho odhalit dřív, než ji dostihne, a pomstít se těm, kteří můžou za smrt jejího otce? A jakmile dočtete, můžete se pustit do dvojky, Božího hrobu.

A abych nezapomněl, ještě jeden retelling mě dostal. Tentokrát je to taková Popelka naruby. V Nevlastní sestře zjistíte, jak to ve skutečnosti bylo s údajně zlými sestrami údajně dokonalé Popelky. Isabelle by měla být nekonečně šťastná – srdce krásného prince má na dosah ruky. Až na to, že ona není ta líbezná dívka, která ztratila skleněný střevíček a získala si princovu lásku. Je ošklivá nevlastní sestra, která si uřízla vlastní prsty, aby se chodidlem vešla do Popelčiny botky – která se teď plní krví.

Když princ odhalí Isabellin podvod, s hanbou ji vyžene. Nic jiného si nezaslouží: je totiž tuctovou dívkou ve světě, který si nadevše cení krásy. Bojovnicí, ačkoli všichni chtějí, aby sklopila hlavu a přizpůsobila se. Isabelle se snažila zapadnout. Dostát matčiným očekáváním. Být jako její nevlastní sestra. Milá. Krásná. Kousek po kousku se zbavovala svého já, aby mohla žít ve světě, který dívky, jako je ona, odmítá. A to z ní udělalo zlou, žárlivou a prázdnou bytost.
Dokud nedostala šanci změnit svůj osud a dokázat, co ošklivé nevlastní sestry vždycky věděly: aby ji někdo zlomil, musí udělat víc, než jí jen zlomit srdce.

A na závěr jedno trochu drsnější nefantasy čtení v podobě Sadie. Sadie to v životě neměla lehké. Otce nikdy nepoznala, matka už před lety zmizela neznámo kam. Nechala Sadie na starosti domácnost i mladší sestřičku Mattie, která byla od narození středem Sadiina světa. Jenže pak Mattie někdo brutálně zavraždí. Když po několika měsících policejní vyšetřování skončí ve slepé uličce, Sadie se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou a vydá se najít vraha. Ona totiž moc dobře ví, s kým si musí vyrovnat účty.

Holky se ztrácejí v jednom kuse. To je první věc, která vytane na mysli moderátorovi Westu McCrayovi, když jednoho dne zvedne telefon a z něj se ozve hlas May Beth Fosterové, která ho prosí o pomoc při pátrání po pohřešované devatenáctileté Sadie. Takový příběh už všichni slyšeli mnohokrát. Určitě jen utekla z domova. Přesto se West nakonec rozhodne prosbu vyslyšet. Svoje pátrání dokumentuje v podcastu, a jak postupně odhaluje spletité okolnosti Sadiina zmizení, čím dál zoufaleji ji touží najít – dřív než bude příliš pozdě.

Krásný víkend a hodně čtěte!!

Michal

VÍKENDOVKA!!! A která kniha loni nejvíc dostala vás? (A klidně může jít o nějaký starší kousek…)