Piadiny, gelato a medovník (s pepřem)

Víkendovky

Michal vám v minulém blogu slíbil, že vám dneska budu vyprávět, jak bylo v Bologni. Tak abyste věděli, bylo tam krásně! Teplo! Modré nebe! Piadiny se sýrem a prosciuttem! Ptáci zpívali a všichni se usmívali, prodavači zmrzliny, literární agenti i zástupci zahraničních nakladatelů, a všichni do jednoho jsme byli šťastní přešťastní, že se téhle tradiční schůzkové veselice konečně zase můžeme osobně účastnit.

Obvykle to s účastí na veletrhu v Bologni bývalo tak, že ti, kteří zůstali doma, záviděli těm, kteří odjeli, výrazně hezčí a teplejší počasí. Letos ale nikdo nikomu nic závidět nemusel, protože i v Česku se ten týden ve vší parádě předvedlo jaro, nebo možná skoro i léto (během následujícího víkendu jsem pak na českých horách potkávala běžkaře v tričku s krátkým rukávem, takže vlastně rozhodně léto). No… kde ty časy jsou! Nyní ovšem zpět do prosluněné Itálie. Opravdu upřímně obdivuju všechny zástupce zahraničních nakladatelů i literární agenty, kteří dokázali předávat nesmírnou radost z knížek a dobrou náladu od rána do večera i s respirátorem na tváři. Sice jsme se během pandemie všichni naučili, že cokoliv, ale opravdu cokoliv můžeme vyřídit elektronicky, nicméně dokonce i takový zapšklý introvert jako já musel uznat, že vážně není nad osobní kontakt. A taky teda není nad osobní kontakt s knihami, zvlášť když jsou, jak by řekla Katka, „šahací“, tedy mají na obálce různé fólie, ražby a parciální laky a uvnitř různé druhy papíru.

Dneska ovšem nechci jenom vzpomínat na Bolognu (Prosímvás, kam zmizelo to výstavní počasí? Proč je dneska venku pocitově tak mínus třicet osm stupňů? Proč mě to cestou do práce málem odfouklo?), protože bych vám moc ráda představila knihu Medovník s pepřem od debutující české autorky Aleny Adrianet Heinrichové. Adri možná znáte z jejího instagramu, a pokud ne, tak šup šup! Knížku, kterou napsala, je vlastně docela těžké zařadit, protože na první dobrou bych o ní řekla, že to je YA, spíš pro starší, romantické contempo, nicméně to, co mě kdysi zaujalo na rukopisu, bylo hlavně nesmírně vtipné vyprávění (a to já můžu!), a především hlavní hrdinka, která nás čtenáře nechává nahlédnout do své duše a společně s ní se můžeme proplétat všemi peripetiemi života sarkastické mladé dámy, která miluje divadlo a taky jednoho herce, který je zároveň jejím nejlepším kamarádem. Je to takový mix (o dost mladší) Bridget Jonesové s Pravidly pro holky a knihami Jenn Bennettové. S autorkou jsme se také shodly, že vlastně spíš než YA je to crossover, neboli najdete si v tom své vy, vaše starší sestra i vaše maminka.

Kromě vtipných vypravěčů mě v knihách taky baví, když můžete sledovat, jak se postava vyvíjí, a můžete jí fandit, aby se rozhodla dobře, aby třeba dokázala překonat sama sebe a nějak vyrůst. Tajemný, co? Moc vám toho nechci prozradit. 😊 Mimo jiné taky proto, že budete mít možnost si poslechnout celou jednu kapitolu v podání Kláry Issové. Právě teď, když píšu blog, se u nás natáčí, takže číhejte na sítích, aby vám to neuniklo!

Nádhernou, boží a úžasnou obálku vytvořila brněnská ilustrátorka Adéla Stopka – což se ke knize hodí mimo jiné taky proto, že se příběh odehrává v Brně a pochází z něj i autorka knihy.

A ještě jedna věc k Medovníku s pepřem: pokud si ho objednáte z našeho eshopu, tak s kódem MEDOVNIK budete mít do 10. května dopravu zdarma.

Na závěr ještě krátké zprávy z redace: Iveta, zdá se, konečně pokořila Říši upíra, Katka louská Studii stínů a Michal čte Zvířecí statek od George Orwella.

Mějte se krásně, neumrzněte a čtěte!

Adéla