Květnové knihomolské hody

Víkendovky

Květen je pro knihomoly svátek – především proto, že se obvykle koná pražský knižní veletrh Svět knihy. A letos tomu není jinak. Ale v květnu taky v CooBoo vychází obrovská spousta novinek, tolik, že se v nich člověk těžko orientuje, a tak jsem si řekla, že bych v dnešním blogu měla na některé z nich upozornit. Samozřejmě na ty, které vznikají mně pod rukama.

Jako první je to grafický román V šedých tónech, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy Ruty Sepetysové. Už jsem o něm psala v jednom z předešlých blogů a myslím si, že nemá smysl znovu omílat, o čem je. Komiksové zpracování příběhu nijak neubírá na síle ani na nadčasovosti. Určitě by si ho měli pořídit milovníci Rutiných knih a taky ti, co mají v oblibě grafické romány a komiksy.

A když už je řeč o Rutě Sepetysové, přednedávnem jsme koupili práva na její novou knihu, která se v originále bude jmenovat You: The Story: A Writer’s Guide to Craft Through Memory. Jak už sám název napovídá, nejedná se o Rutin nový historický román, ale o non-fiction. V téhle knize najdete různé rady a tipy, které vám pomůžou se psaním – třeba zbavit se autorského bloku, nebo pokud strašně, ale strašně toužíte po tom psát, ale nenapadá vás, o čem vlastně, nebo jak byste měli začít, Ruta vás jemně postrčí. A kromě toho je tu taky kupa příběhů z Rutina života, které vypovídají o tom, jaká je neuvěřitelně zajímavá osoba. Spousta věcí o ní mě opravdu překvapila.

A teď se dostávám ke své druhé květnové novince. Jmenuje se Poslední člověk na planetě Zemi a napsala ji talentovaná mladá česká autorka Denisa Černá. Dneska ráno na mě čekal její výtisk na stole v kanceláři a mám z ní obrovskou radost. Obálku k ní dělala Adéla Stopka a je geniální. A kromě toho je ta kniha geniální sama o sobě. Je to skvěle napsaný sci-fi příběh, ve kterém nechybí láska, romantika, ale taky cesta za sebepoznáním, a víc si o něm můžete přečíst taky v jednom z mých starších blogů. Pokud byste chtěli osobně poznat autorku, které já prorokuju velkou budoucnost, můžete se na ni zajít podívat na Svět knihy. Konkrétně v sobotu 13. května, kdy se zúčastní diskuse na téma HUMBOOK: Můj svět, moje pravidla, ale taky bude v rámci maxiautogramiády podepisovat svou knihu. Určitě bude ráda, když ji přijdete podpořit.

A moje třetí květnová novinka, na kterou se taky moc těším, ale která se mi ještě do ruky nedostala, protože se teprve tiskne, jsou Korunní princezny, nejnovější HumbookTip! O Wren a Rose už jsme toho taky napsali a řekli mraky – dokonce i jedna z autorek –, ale ta knížka není jenom o nich. Zásadními hybateli děje jsou taky jeden dobře stavěný, pohledný strážce s úžasnou bílou vlčičí a hbitý, černovlasý a samozřejmě taky pohledný únosce. Jeden pochází ze země, kde vládne krutá zima a ještě krutější král, druhý miluje poušť a je v ní jako doma. Tak se těšte, až se s nimi seznámíte. A nesmím zapomenout, že kromě obálky jsme z původního vydání přejali i mapu!

A ještě krátké info z redakce. Michal vyrazil na dovolenou, takže, doufám, žádné CooBoo knihy nečte, já jsem se po něm ujala Odkazu lidské rasy od Radka Starého, Adéla se pustila do korektury Mladokrevných a Katka čte připravovanou českou fantasy novinku, o které vám víc prozradí v některém z dalších blogů.

Mějte se hezky a v květnu určitě přijďte na Svět knihy!

Iveta