Bestsellery za rok 2022

CooBooNews

Ohlížet se za uplynulým rokem bývá zvykem spíš na konci prosince, ovšem když jsme se chtěli podívat, jak se dařilo kterým knížkám a které vás (aspoň podle počtu prodaných kusů) zaujaly ze všech nejvíc, museli jsme počkat aspoň do poloviny ledna, abychom měli kompletní obrázek a nechyběla nám v něm čísla za prosinec. A co že jsou ty největší loňské pecky? Nu, pojďme se podívat.

Čelu kubulínské hitparády zcela neochvějně kralují Deníky malého poseroutky. Myslím, že se ale všichni shodneme, že bychom ho měli posuzovat v jeho vlastní kategorii „pro mladší čtenáře“, protože i když je to naše srdcovka, král i totální stálice, přeci jen je většina kubulínských knih úplně jiných.

Nikoho taky zřejmě úplně neshodí ze židle, že další královnou je u nás Sarah J. Maasová a všechny její Skleněné trůny, Dvory i Půlměsíční města. Báječně se dařilo jak jednotlivým knihám, tak boxům. Prodalo se jich už tolik, až máme trošilinku podezření, jestli si z nich někdo z vás doma nestaví bunkr. 😊 (Jestli ano, tak prosím pošlete fotku.)

Ovšem pozor! Sarah J. Maasovou na prvních příčkách velmi těsně dotahuje Alice Osemanová a její nynynky komiks Srdcerváči i všechny „doprovodné“ knihy. Jasně, velký zájem určitě podnítil netflixovský seriál (pořád nám není jasné, jak je možné, že hlavní protagonisté vypadají tak PŘESNĚ jako Aliciny kresby), ale stejně! Moc nás to těší! A těší nás i to, že úspěch u vás zaznamenal také román Bez lásky od stejné autorky, který do světa Srdcerváčů nepatří.

Než se propracujeme k černým koním tohohle závodu, musíme zmínit dvě další totální stálice, které si zadají jedině snad se zmíněným Malým poseroutkou. Jde o nesmrtelný Destrukční deník Keri Smithové a košištu Pusheen, jejíchž Bambilion životů zaznamenalo v uplynulém roce mimořádný úspěch (má prostě růžové tlapišky a sympatický přístup k životu, není divu, že je tak moc oblíbená).

Teď už se ale dostáváme ke knihám, jejichž úspěch nebyl úplně samo sebou, a o to víc nás těší.

Jako první zmíním Musím tě zradit od Ruty Sepetysové. No jo, Ruta, řekli byste, to je přece vždycky pecka. Jenomže! Její poslední kniha vyšla až skoro na konci roku, a přesto o ni byl takový zájem, že se v žebříčku vyšvihla opravdu vysoko. A navíc – vždycky, ale opravdu vždycky nás velice těší, jak moc velký zájem vyvolá v době zásadní oblíbenost čtenářsky nenáročných feel-good knih titul, který je všechno možné, jen ne feel-good. Pro nějž autorka provedla tolik pečlivé rešerše a který se pouští do fakt nepříjemné historie, o které se v globálním měřítku vlastně zas až tolik neví.

Za lehké čtení se nedá prohlásit ani Říše upíra Jaye Kristoffa, i když žánrově a tematicky jsme někde úplně, úplně jinde. Je to špalek, ale do feel-good nynynana má taky dost daleko. Nic na čtení před spaním, pokud a) nemáte naposilované ruce a b) často se vám zdá o tom, co jste četli, nicméně je to upíří krasojízda, jaká se hned tak nevidí.

Zatím jsme tu měli samé proslulé zahraniční autory, kteří mají obří fanouškovské základny na celém světě. Jejich startovací pozice v tomhle „závodě“ byla úplně někde jinde než pro tři následující české autory, kterým se v CooBoo podařilo „prorazit“ mezi světové knižní hvězdy první kategorie.

Jedním z nich je youtuber Radek Starý, tedy vlastně Sterakdary, a jeho fantasy série Arila. V loňském roce vyšel už její třetí díl a rozhodně nebyl poslední. 😊 Radek se ovšem neomezuje pouze fantasy, má báječně rozjetou i sci-fi sérii Odkaz lidské mysli a nevypadá, že existuje něco, co by ho mohlo zastavit v rozletu.

Druhou je pak Karolína Zoe Meixnerová, popularizátorka české literatury a autorka Průvodce literární hysterií 19. století. Kdo by ještě relativně nedávno věřil, že scénky ze života českých národních obrozenců na Instagramu budou tak úžasně populární, že jejich autorka začne pořádat veleúspěšné besedy o spisovatelích a spisovatelkách 19. století, kde je vždycky natřískáno a účastníci jí visí na rtech, a které později přetaví v úžasně úspěšnou knihu, která je zároveň poučná i pekelně vtipná? Kdo??? Vydávat beletrii je super, ale vydávat knížky, které sice vůbec nejsou akademické, ale za naučné (garantujeme, že se při čtení Literární hysterie dozvíte ledacos, a hlavně si to zapamatujete) je bez skrupulí prohlásíme? V CooBoo? Splněný sen, vážení přátelé! Je pro nás nesmírná čest, že Karolína zakotvila právě u nás, a už se celí třeseme na její další díla. 😊

A v neposlední řadě je tu taky Nofreeusernames a její feel-good contempo kousky z volně provázané série. V roce 2022 jsme vydali už třetí v řadě s názvem Letní noci a tahle taneční jízda prodchnutá Pomádou a muzikály všeho druhu u vás zabodovala skutečně velmi, tak se těšte i na čtvrtý „díl“, který bude letos na jaře.

Jedeme dál! Velké oblíbenosti se stále těší také série Krutý princ od Holly Blackové nebo Selekce od Kiery Cassové, dnes už totální klasika, nicméně v království fantasy jsme přivítali spoustu nováčků a někteří z nich vás rozhodně chytili za srdce! Zmiňme ty nejčtenější: Jenom nestvůra od Vanessy Len, Divoká říše Stacey Marie Brown a duologie Prázdné sliby Lexi Ryanové.

V kategorii contempo/dystopie se překvapivě po mnoha letech vyšvihl Adam Silvera a Oba na konci zemřou. Ne úplně očekávaný úspěch slavilo také feel-good contempo XOXO od Axie Oh, které nám, stejně jako předchozí Silvera, ukázalo, jakou sílu má TikTok.

Mohli bychom pokračovat dál a dál a vlastně bychom se tu úplně nejradši ohlédli za všemi našimi knížkami, protože spoustu lásky a péče jsme věnovali každé z nich a každé z nich jsme přáli, aby si našla svoje čtenáře.

Brzy se proto můžete těšit na další článek o těch českcýh knihách, které se sice nevyšvihly na přední příčky žebříčku, nicméně by rozhodně neměly uniknout vaší ctěné pozornosti.