Arila a poslední hvězda

Víkendovky

Podzim se k nám přiřítil bleskovou rychlostí a kromě hezčího počasí, nových knih a voleb přinesl i trochu netypicky Svět knihy a HumbookFest. O přípravě na Svět knihy jsem psal už minule, ale musím říct, že letos všechno šlapalo jako na drátkách, jen prostě bylo divné, že není jaro – a pevně doufám, že se příští rok vše zase vrátí do zajetých kolejí, protože si řekněme otevřeně, že dvě takto velké knihomilské akce během dvou víkendů je opravdu trochu moc. A já strašně doufám, že jste si užili HumbookFest, bavil vás program, potkali jste kamarády, pokochali se opravdu skvělými kostýmy a že vás zaujali autoři, kteří na akci vystupovali. A určitě jste nepřehlédli ani Radka Starého, o jehož knize – a vlastně celé sérii – Arila chci dneska psát.

A teď varování, jako vždycky budu trochu spoilerovat, takže pokud jste nečetli začátek série, zavřete oči a tenhle odstavec přeskočte. První díl se jmenoval Arila: Stříbrné město a setkali jsme se s hlavní hrdinkou Arilou, která se ze všeho nejvíc touží stát opravdovou hrdinkou, ale mezitím se protlouká, jak se dá. Její lid už po staletí skáče z jednoho světa na druhý a hledá potravu, nerosty, ale také nový domov, kde by byl v bezpečí před šílenou bohyní, která touží po jediném – zničit je. A Arila shodou náhod postupně odhaluje tajemství minulosti, řádu Hlídačů, ale i Vůdce, který stojí v čele jejího národa. A je stále víc a víc vtahována do světa intrik a falše, až nakonec je osud města a všech lidí v jejích rukou. Při fenomenální závěrečné bitvě konečně ukáže, co se v ní skrývá. Ale bude k tomu potřebovat i drobnou pomoc od jednoho pohledného Černookého.

Nedlouho po této události začíná druhý díl Arila: Poslední hvězda. Nurheim je opět postaven, Arila se stala členkou Rady a zdá se, že vše se vyvíjí k lepšímu. Nurové se konečně mohou usadit na jednom místě, už nemusí skákat mezi světy a hradby města je určitě ochrání. A tak by je měly trápit snad jen výjimečné útoky netvorů a otázka, co se udělá s budoucí sklizní. Jenže nic není tak růžové, jak to vypadá. Zvlášť v okamžiku, kdy se před branami objeví Černoocí, jejich odvěcí nepřátelé, se žádostí o azyl. A ještě podivnější je, že se ukrývají před šílenou bohyní, které doteď oddaně sloužili. A Arila si konečně uvědomí, že její rozhodnutí mohou ovlivnit životy tisíců dalších a že nejde jen o ni. Ovšem jestliže Černooké do města pustí, nepřitáhnou tím k sobě pozornost bohyně? Nebo by naopak toto spojenectví mohlo být šancí, jak ji porazit? Před Arilou vyvstává nespočet otázek, na které nemá odpovědi. A brzy si uvědomí, že Nurheim možná není tím bezpečným přístavem, ze který ho považovala, ale že se kdykoli může rozpoutat zničující bouře, která smete ji i její národ. A tak musí zapojit veškeré své schopnosti a odhodlání, aby tomu zabránila. Ale je opravdu připravená obětovat vše, co bude potřeba? Kniha vychází 22. listopadu, a pokud se vám líbil první díl, určitě si Poslední hvězdu pořiďte, protože Radkovi se povedlo vybudovat skvěle propracovaný fantasy svět a stále odhaluje nové a nové události!

A abych nezapomněl, když vše půjde dobře a situace dovolí, rádi bychom na konci listopadu opět uspořádali tradiční dobročinný bazar – brzy dáme vědět víc a doufám, že se s vámi uvidíme, vypijeme si skvělou kávu/čaj a společně podpoříme dobrou věc. 😊

Mějte se krásně a hodně čtěte!

Michal