Překračování hranic

Víkendovky

Měsíc se s měsícem sešel, strašně to letí, a už je zase řada na mně, abych psala blog. Venku lije, vůbec nic mě tam netáhne, a tak je o to snazší sednout si k počítači a pustit se do toho. Navíc jsou dneska podzimní prázdniny a naše kanceláře téměř zejí prázdnotou. Je tu ticho a klid. Takže vlastně ideální podmínky. A v těchhle ideálních podmínkách bych vám ráda představila jednu novou českou fantasy, kterou jsme si nechali pěkně uležet, aby dozrála, a ke které před časem Dory Cizko stvořila krásnou obálku. Ta knížka se jmenuje Strážci živlů a napsala ji Alice Lily Neradová.

Strážce živlů stvořili samotní bohové proto, aby na zemi udržovali rovnováhu mezi základními čtyřmi elementy: vodou, ohněm, vzduchem a zemí. Propůjčili jim zvláštní síly a kouzelnou moc. Strážci dlouhá léta a staletí zodpovědně plnili svůj úkol, a pomáhali tak lidem, jenomže pak jim jejich moc přerostla přes hlavu a dopustili se činu, který měl strašlivé následky. A přišel zasloužený trest. Bozi je vykázali do vesnice, kterou obehnali magickou hranicí. Tu směli překročit je ti strážci, které tím bozi přímo pověřili. Většina strážců tak nenaplňovala svoje poslání a jejich výjimečné síly slábly, přesto se se svým osudem smířili a po několika staletích vedou život víceméně jako obyčejní lidé.

Ani strážkyně země a bylinkářka Leah a její nejlepší kamarádka Olivie, která je spřízněná s vodou, boží trest nezpochybňují. Zato Oliviino dvojče Eric bohy opovrhuje a snaží se za každou cenu proniknout do rady starších, aby ostatní strážce přesvědčil o tom, že by se měli bohům vzepřít a přimět je, aby svůj trest po tak dlouhé době odvolali. Leah má strach, že Ericovo chování nepříznivě dopadne i na její kamarádku a na každém kroku s Ericem, ke kterému měla kdysi taky hodně blízko, bojuje.

Jenže pak se stane něco, co naruší do té doby poměrně poklidný život ve vesnici, a Leah je natolik otřesená a zničená, že neví, co si dál počít se svým životem, a poprvé ji napadne zrádná myšlenka, že by mohla a možná i měla porušit zákaz bohů a překročit magickou hranici. Jenže je to vůbec možné? A co ji mimo území vesnice, kterou ještě nikdy neopustila, čeká?

To se dozvíte začátkem příštího roku, kdy by tahle česká fantasy měla vyjít.

A co se děje v redakci – respektive kdo co čte, když není na podzimních prázdninách? Bára právě dokončila korekturu Strážců živlů, Adéla se pustila do čtení Nočních ptáčat od Kate Armstrongové a Tereza se nám konečně vrátila z frankfurtského knižního veletrhu a předvedla nám na fotkách celou paletu krásných ořízek, které ji tam nadchly.

Mějte se krásně a čtěte!

Iveta