Maasovská kocovina | Albatros media

Maasovská kocovina

Víkendovky

Hezký první adventní týden vám všem! Pěkně fofrem se blížíme už k druhé adventní neděli, tak doufám, že jste už všichni byli aspoň na jednom adventním trhu, ochutnali aspoň jednu masalu, punč nebo svařák (pokud na to máte věk, samozřejmě!) a začali poslouchat koledy. A jestli ne, směle do toho, ať vám tenhle boží předvánoční čas neproklouzne mezi prsty. Jo a díky za tipy na svetry z minula!

No a abychom tu vánoční tematickou linku udrželi až do konce, mám tady pro vás pár dárkových tipů, doporučení na knížky, které rozhodně nemáte minout, pokud se vám líbilo… No však to znáte. Michal mi samozřejmě musel sebrat ten klasicky vánoční článek, tak si to vynahrazuju aspoň takhle, muhehe!

Začneme pěkně zostra: letos v srpnu jsme vydali Království popela, poslední díl mega dlouhé a stále kynoucí ságy Skleněný trůn od nikoho jiného než všemi zbožňované Sarah J. Maasové. Umíme si představit, že teď spousta lidí teskní a pláče, co bude číst, když jim tohle velké dobrodrůžo skončilo. A s tím vám přesně poradíme.

(kdyby šlo teď udělat nějaký odrážkový seznam, bude to boží, ale nevím, jestli něco takovýho náš blogísek umí)

První tip bude trochu podvod: jestli jste fanoušky Skleněného trůnu, rozhodně by vás neměla minout ani druhá autorčina série, Dvůr trnů a růží, která má v současnosti tři plnohodnotné díly, jednu vánoční novelku a povídá se, že SJM rozhodně nekončí a chystá další dějovou linii. I tady se ocitnete v království víl a nadpřirozena, první díl je navíc propojený s pohádkou o krásce a zvířeti, je tu kupa romantiky a kupa akce a je to prostě stará dobrá Maasová. Kromě toho určitě nezapomínejte na jednohubku, autorčinu knížku ze série DC Icons o Catwoman s podtitulem Zlodějka duší. A chystá se pro vás i úplná novinka, zbrusu nová série, o které ale víc někdy příště.

Jestli vás bavil Skleněný trůn, nejspíš máte rádi nejrůznější nadpřirozené bytosti, které si žijí ve svých královstvích, politikaří, pletichaří, bojují o moc… Tak v tom případě nesmíte minout sérii Krutý princ od Holly Blackové. Ta se celá odehrává v říši víl, kde musí hlavní hrdinka Jude přežívat jakožto smrtelnice a snaží se si pro sebe urvat aspoň střípek moci, kterou mají všichni kolem ní. Víly tu rozhodně nejsou hodné, spíš naopak. Nás na tom nejvíc baví právě dvorské půtky a souboje o postavení… a pak taky ten vztah mezi Jude a Cardanem, žejoviďte. Dvojka, Podlý král, už je na světě, trojku, Queen of Nothing, chystáme v první půlce příštího roku.

U politiky a boje o svobodu pro utlačovaná království ještě chvíli zůstaneme. Pokud je tohle ten aspekt, který vás na Trůnu baví, pak je pro vás jako dělaná série Rudá královna od Victorie Aveyardové. Tu jsme už vydali celou, čtyři tlusťoučké díly, a pokud se zadaří, ještě vám příští rok přidáme nějaké ty povídečky. Uvidíme. Tady se svět dělí na ty se stříbrnou krví, kteří mají všechnu moc, a ty s krví rudou, bez magických schopností. Hlavní hrdinka Mare vede boj za svobodu, snaží se rozdrtit utlačitele a počíná si přitom stejně neohroženě jako Aelin. Na podobnou strunu hraje i trilogie Sníh nebo popel od Sary Raaschové. I tady máme svržené a do země zadupané přeživší z padlého království, jehož dědic zmizel… a v knížce se zase samozřejmě objeví. Kromě toho dojde i na hrátky s živlovou magií, což by vám jakožto milovníkům Trůnu mohlo být blízké.

Jestli vás bavil zvlášť začátek trůnové série, okamžiky, kdy byla Celaena ještě Celaena, nájemná vražedkyně, která si nebere servítky, je tu pro vás Nikdynoc od Jaye Kristoffa! Hlavní hrdinka Mia se shodou okolností taky připravuje na tuhle kariéru a podobně jako Celaena je v tom dost dobrá. A kromě toho je tohle tajný tip i pro ty, kteří si na knížkách od Maasové užívají ty… dospělejší scény. Mrk mrk. Jednička a dvojka už jsou venku, třetí a závěrečný díl chystáme zase v příštím roce.

Poslední tip (i když by jich rozhodně mohlo být ještě víc) je na sérii Zloději dýmu od Sally Greenové, do jejíhož druhého dílu, Svět démonů, jsem právě zavrtaná až po uši a vyjde na začátku roku. Podobně jako v Trůnu je tu široká škála postav, jejichž osudy budete chtít sledovat a neupnete se jen na hlavní hrdinku. Každý z hrdinů, ať už jde o princeznu Catherine, jejího osobního strážce Ambrose nebo lovkyni démonů Tash, si jde vlastní cestou a jejich osudy se prolínají a doplňují, zkrátka jako v Trůnu. A je to série fakt epická, plná dobrodružství a bojů, což je pro fanoušky SJM to pravé.

Tak ne, lžu, ještě jeden extra tip do budoucna navíc. Já osobně mám z Trůnu nejradši postavu čarodějky Manon Černozobé. Pokud i vy máte rádi čarodějnice a kouzelnice všeho druhu, zbystřete! V příštím roce pro vás totiž chystáme první díl duologie Serpent & Dove s pracovním názvem Holubice a had, která se právě točí kolem čarodějky a lovce čarodějnic, kteří by si měli jít po krku, ale místo toho se do sebe tak trošku zakoukají. A magie a romantika, to je teprve kombo!

Tak co na naše tipy říkáte? Vyberete si? Nebo máte nějaké vlastní rady pro ty, kteří trpí Maasovskou kocovinou a neví, do čeho se pustit dál?

Já vám dneska pro změnu zas nepovím, co kdo čte, protože už teď je tenhle blog dlouhý jak týden, ale doporučím vám, abyste zahlasovali v HumbookAwards, pokud jste to ještě neudělali, a taky si pustili nějaký ten vánoční film nebo se pustili do vánoční knihy (třeba některé z těch, které vám radil Michal). A vůbec, těšte se, jásejte, Vánoce jsou skoro tu, falala.

Katka

VÍKENDOVKA: Jaké tipy pro ty, co dočetli všechny díly Skleněného trůnu a teď neví, co se životem, máte vy?