Předvánoční blog | Albatros media

Předvánoční blog

• Víkendovky

Konečně je to tady. Skončily protivně dlouhé dny, skončilo nepříjemné horko, sousedi sklidili za zahrad grily a v metru konečně neslyšíte věty typu: „Teď hlásí ochlazení na 36 stupňů. Co to je proboha za léto, vždyť si ani neužijeme sluníčka!“

A já jsem se naopak probudil z letního spánku a obživl jsem. Když člověk ráno vstane, na okně vidí uměleckou námrazu, vzduch je svěží a ostrý. Po příchodu do práce si otevře okno, po pár minutách rozpustí zmrzlý čaj a začne pracovat. A ta práce mu jde pěkně od ruky, protože neusíná a jeho mozek pracuje na maximum. A pak si samozřejmě užije ranní rituál, kdy do práce přijde Katka, a aby mi udělala radost, tak předstírá, že jí je v kanceláři zima, zavírá okna a halí se do deky. A pak ještě do jedné. A pak si uvaří teplý čaj a pro jistotu přidá ještě chlupaté podvlíkačky. Je mi jasné, že to dělá jen pro mé pobavení, protože který normální člověk by měl rád vedro?! A tak vás asi nepřekvapí, že mezi nejoblíbenější knihy patří ty s vánoční a zimní tematikou.

A největšími favority je trojice knih od Catherine Riderové (což je ve skutečnosti pseudonym dvojice autorů) – Polibek v New Yorku, Polibek v Paříži a právě vyšlý Polibek v Londýně. Kdo jste tyhle knihy četl, určitě víte, že jsou postaveny na stejném principu. Někdy kolem Vánoc se v daném městě setká (nebo je dána dohromady) dvojice, z níž pokaždé jeden z nich je v daném městě doma a druhý je zde naprostý cizinec. A asi vám nemusím vykládat, že z počátečních vzájemných antipatií se postupně přesunout do mnohem příjemnější fáze vztahu. A k tomu samozřejmě romantická města, poletující sníh, nazdobené vánoční stromy, blikající světýlka a vánoční výzdoba, kam se podíváš. Takže kdo by odolal svátečnímu New Yorku, Paříži anebo Londýnu? (Nechci navádět, ale tady zase vidíte, jak jsou zima a Vánoce skvělé.) A jestli jste si tuhle volnou trilogii oblíbili, můžu vám prozradit, že na příští rok chystáme jeden takový polibek v Římě. A abych nezapomněl, všechny knihy spojuje i to, že se v nich objevují i áry z předchozích dílů…

Další mojí trochu temnější srdcovkou je Posmrtný život Holly Chaseové, což je naprosto fantastický retelling Vánoční koledy od Charlese Dickense. Před pěti lety na Štědrý večer navštívili Holly tři duchové, aby jí ukázali, jaká se z ní stala zkažená a sobecká dívka, a žádali ji, aby se změnila a vše napravila. Ale Holly to odmítla. A pak zemřela. (Jo, tající rampouchy na střechách jsou prevíti.) Nyní pracuje pro super tajnou společnost sídlící v New Yorku jako Duch minulých Vánoc a snaží se napravit další sobecké lidi, jako byla ona sama. Holly zůstává stále ve věku sedmnácti let, zatímco její rodina a přátele žijí bez ní. Ale tyhle Vánoce, kdy se snaží napravit mladého, bohaté, sobeckého a nesmírně povrchního kluka, chce všechno změnit. Vykašle se na všechna pravidla a rozhodne se, že už nechce dodržovat pravidla, že chce konečně taky žít. A možná se dokonce i napravit… A mimochodem, ten závěr je naprosto skvělý – překvapivý, nesentimentální a konečně jiný.

A abychom se z New Yorku moc nevzdalovali, mám tady další knihy odehrávající se v tomto městě. Dash & Lily – Kniha přání autorů Rachel Cohnové a Davida Levithana. Hlavní hrdinka Lily nechala před Vánoci ve starém knihkupectví červený zápisník a nálezce má přistoupit na její hru. Dash jednoho dne ve svém oblíbeném knihkupectví najde červený zápisník s instrukcemi a rozhodne se, že na hru neznámé dívky přistoupí. A tak na střídačku do zápisníku zapisují vše, co je napadne. Nejdříve trochu banální a všeobecné věci, ale čím dál více se svěřují se svými touhami a tajnými přáními. Ale oba váhají, jestli se skutečně můžou sejít a zda je možné, aby to právě jim dvěma vyšlo. A do toho zcela překvapiv padající sníh, vánoční stromy a blikající světýlka.

A pro ty opravdové fajnšmekry, kteří nechtějí číst pouze jeden vánoční příběh, doporučuju Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení, kam dvanáctka populárních autorů přispěla se svými povídkami. A jestli máte rádi zimu a Vánoce jako já, tak u téhle knihy budete doslova vrnět slastí.

Normálně bych ještě napsal, co kdo čte, ale jelikož nikdo nepracuje na ničem vánočním, je to vlastně zbytečné.

Mějte se skvěle, užívejte si podzim a nastupující zimu a hodně čtěte!

Michal

VÍKENDOVKA!!! Jaká je vaše nejoblíbenější kniha ze zimní nebo vánoční tematikou?

 

Albatros Media newsletter

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.