Kubulínský rok 2020 v číslech | Albatros media

Kubulínský rok 2020 v číslech

Víkendovky

Milé čtenářky a čtenáři, právě začínám psát a vy číst poslední blog letošního podivného roku, takže je čas na nějaké bilancování.

S tímhle tématem mě už trochu předběhl Michal ve svém předešlém blogu, kde dojatě rozjímal nad svým téměř devítiletým výročím v naší redakci. Já dnešní blog ale pojmu trochu jinak. Nebudu tu jmenovat naše nejlepší letošní knihy, protože je to hrozně těžké vybírání (protože nejlepší jsou samozřejmě všechny! :D). A taky už jsme tenhle seznam za každého z nás jednou s těžkým srdcem sepsali a najdete ho v článku o našich nominacích na HumbookAwards, který si určitě přečtěte. A nezapomeňte pak hlasovat!

Ale teď už trochu toho bilancování. Rozhodla jsem se, že vás zahltím čísly, máte radost? Letos jsme vydali 57 nových knížek, což je o něco míň než v předešlých letech, ale všichni víme, že rok 2020 byl jiný a divný po všech stránkách… takže myslím, že je to pořád ještě poměrně krásné číslo. 57 úplně nových příběhů! Pokud bychom k tomu připočetli i dotisky a reedice, dostaneme se na číslo 115, což je skvělá zpráva, protože to znamená, že vás naše knížky baví tak moc, že je musíme tisknout znova a znova. Z téhle kopy knížek je pořád nejvíc fantasy (16 knih a z toho 8 nových sérií!), 12 jich jde zařadit do contemporary. Vydali jsme i 4 komiksy, z čehož mám velkou radost, protože to pro nás bylo takové neprobádané pole a ukazuje se, že se trefujeme a vás to baví číst.

Pomohli jsme na svět taky 6 knihám českých autorů a moc doufám, že příští rok jich bude ještě víc, protože mám pocit, že česká YA sílí a vycházejí čím dál lepší knihy, a toho rozhodně chceme být součástí. Určitě tomu pomohl i letošní ryze český online HumbookFest, který byl sice ve srovnání s předešlými ročníky velmi komorní, ale jsme moc rádi, že se mohl uskutečnit aspoň tak.

Kromě nových příběhů jsme vydali i 8 nonfiction knih (z toho hned dvě kuchařky, kdo by to byl dříve u CooBoo řekl…) a dva lety velmi osvědčené příběhy v edici CooBoo Classics, která nám zabírá v knihovničce čím dál větší místo, juch! (Juch proto, že ty knihy vedle sebe prostě vypadají skvěle, no nemám pravdu?)

Za tenhle rok mi mailovou schránkou prošlo přes tisíc mailů. Přesné číslo vám nepovím, protože se mi to jednoduše nepodařilo přesně spočítat, ale i tak je to trochu děsivé, i když poplatné době. Měli jsme první kubulínskou virtuální poradu a zalíbilo se nám to tak, že ji opakujeme každou středu v deset hodin. Michal ji pravidelně šprťácky zahajuje první, Katka si většinou na poslední chvíli vaří čaj, Adéla venčí psa a mě pět minut před desátou napadne, že by se možná hodilo se dneska taky učesat, když už na mě budou koukat nějací další lidi, kteří nepatří do naší domácnosti… Tohle virtuální radění nás baví, ale já se pořád dost těším, až budeme zase moci všichni sedět spolu v kanceláři a svět bude zas o něco normálnější, aspoň trochu jako dřív. Vlastně je to jedno z mých hlavních přání, které jsem vyslala směrem k Ježíškovi.

Takže budeme doufat, že ten příští rok bude aspoň o fous lepší než ten, s kterým se pomalu loučíme. My pro vás už teď chystáme knížky, které začnou vycházet na jeho začátku a na jaře, a tradičně si myslím, že se fakt máte na co těšit. Ale o tom zas někdy příště. Teď bych vám za celou kubulínskou redakci chtěla popřát krásné a klidné Vánoce s těmi, které máte nejradši. Ať pod stromečkem najdete přesně to, co jste si přáli (když to bude nějaká kniha, tím líp), a vkročme do nového roku tentokrát fakt pravou nohou. Já si na to dám pozor.

Tak šťastný a veselý!

Tereza

VÍKENDOVKA! Co si letos od Ježíška přejete úplně nejvíc?

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.