Kubulínské nominace na HumbookAwards | nakladatelství

Kubulínské nominace na HumbookAwards

CooBooNews

Nominace na HumbookAwards jsou spuštěny! Která young adult kniha byla letos ta nejlepší? Jaká obálka byla ta nejhezčí? My v CooBoo máme jasno! A co vy?

Nomice běží právě teď a hlasovat můžete TADY. Podpořte svou oblíbenou young adult knihu!

ADÉLA

Kniha roku jsou pro mě Ženy, co se nedaly. Sice to není úplně nejklasičtější YA kniha, je to navíc non-fiction, ale příběhy v ní obsažené jsou naprosto strhující, v rámci #girlpower má spoustu bodů navíc za to, že představuje světu #hustoženy, o kterých se u nás moc neví, a navrch jsou v ní úplně boží ilustrace od Terezy Basařové. Juch!  Nejhezčí obálku roku podle mě jednoznačně mají Průsvitní. Je JINÁ, dost nápadná a svým způsobem minimalistická… a to se mi na ni líbí. Zajímavé je, že je vytisknutá pouze dvěma barvami (obvykle se používají čtyři) a při jejím vytváření jsem zažila rozhodně největší obálkové dobrodružství letošního roku.

Nejlepší fantasy nebo sci-fi? Enchantée – Okouzlená! Odehrává se to ve Francii, je tam hlavní hrdinka, o které od začátku víme, že není úplný andílek (ať žijí kouzelné finanční podvody), je tam okouzlující prostředí Versailles, promyšlený svět obyčejné a temnější magie, a hlavně spousta fešáků, které usilují o hrdinčino srdce. A ten nejfešákovatější létá balonem!!!  Nejlepší contemporary? Hlasuju pro 10 rande naslepo. Tahle knížka je jako obrovský hrnek horké čokolády, ke kterému vám někdo přibalil ještě čerstvé domácí sušenky. A vykládal vám u toho ty nejlepší vtipy. Prostě feelgood atmosféra a spousta postav, které si prostě zamilujete. 

Nejlepší romantickou linku podle mě mají Průsvitní 🙂 Jestli jste na konci Průsvitných nebrečeli jako želva, tak máte srdce z kamene. A kdo je nejlepší český autor? Ivana Peroutková a Martin Šinkovský. Sorry, nedokázala jsem se rozhodnout, jestli mám radši Ivanu, nebo Martina. Každý jsou úplně jiný, ale mají taky hodně společného: svébytný pohled na svět, originální nápady a neotřelý autorský styl. A taky to, že se při psaní ničeho nebojí! 😊 

 

MICHAL

Myslím, že v redakci se všichni shodneme, že letos to byl opravdu těžký výběr – já osobně jsem měl do každé kategorie hned několik favoritů… Ale člověk si musí vybrat (což je smutné, velice smutné). A tak to u mě vyhrálo Půlměsíční město, protože prostě Maasová je skvělá vypravěčka, Americká princezna, protože má nejen krásnou obálku, ale i výborný příběh, Rozetmění pro všechna ta rozpáraná břicha kuch kuch, Slzy jsou jen pro holky, protože já taky (skoro) nebrečím, a Zlodějská přísaha, protože ukazuje, že ne vždy je všechno ideální a idylické, ale člověk se musí snažit a bojovat.

 

KATKA

Jak říká už Michal: Vybrat do každé kategorie jednoho favorita fakt nebylo jednoduché, letos se povedla strašná kupa knížek! Mojí celkově asi největší srdcovkou se stal Prokletý rok, dystopie mě vždycky bavily a tahle je extra povedená, navíc je to v zástupu fantasy a contemporary příjemná změna a něco originálního. Favoritů na nejhezčí obálku jsem měla několik, ale January a Deset tisíc dveří vypadá naprosto nádherně – a tuším, že ještě nádhernější bude v pevné vazbě, kterou očekáváme každým dnem! U kategorie Z jiných světů jsem musela být neobjektivní a vybrat Aurora povstává, protože to je moje překladatelské miminko. Naše oblíbené sci-fi duo Kaufmanová/Kristoff je zase třeskutě vtipné a nebojí se podříznout krk téměř komukoli. Boží. Nejlepší contempo nemělo konkurenci – Navždycky od Nofreeusernames je takový bonbonek v knižní podobě, jak co se týká vizuálu, tak obsahu. Nejlepší romantickou linku má podle mě Holubice a had, hašteření a vztah Reida a Lou mě bavily, ačkoli romantiku jinak ne-e, hate to love je nesmrtelné schéma, zvlášť když je okořeněné vtipem. A Nofreeusernames je rozhodně nejlepší českou autorkou, pokud si chcete vychutnat něco sladkého jak cumel, Navždycky je instantní zlepšovák nálady.

 

TEREZA

Tak jo, každý v redakci máme své letošní favority a všichni se shodneme, že vybrat jen jednu knihu z každé kategorie bylo těžké. A tady je ta moje těžká volba. Knihou roku jsou pro mě rozhodně Mlčící fontány. Protože Ruta. Protože nová Ruta po poměrně dlouhé době. Protože Ruta s nečekaně trochu i milostnou linkou. Tohle je příběh, co chcete číst! Pokud jde o obálku, jsem vždycky ráda, když se nám podaří naše vlastní a v případě Němého viníka se to Katce Brabcové rozhodně podařilo líp než u originálu, jako ostatně u celé téhle série. V případě fantasy a sci-fi vám překvapivě nedoporučím žádnou klasickou bichli, ale hlasovala bych pro komiks Mezi světy, který v sobě snoubí hned několik tradičních fantasy příběhů. Nejlepší contemporay? Jasná volba! Na co slova nestačí! Je to ryzí, teenagerský a skutečný příběh. Podle mě ještě o fous lepší než Dopisy ztraceným. O nejlepší romantické linkce jsem musela dost přemýšlet, protože jich v našich knihách je tolik… Nakonec vám doporučím Kudy ke hvězdám, tahle kniha není zas tak cukrkandlová, obsahuje správně divnou hrdinku a je to vlastně trochu roadtrip, což já ráda. No a český autor? Jednoznačně vítězka CooBoo hledá talent, Júlia Matulová. Její Spící Beatrice se svým tématem do současné situace nic netušíc trefila tak moc, až mě z toho doteď mrazí…