Kterak Alice Osemanová dobyla česká čtenářská srdce

Víkendovky

Hned na začátku dnešního blogu vám musím říct jednu věc, totiž že jsem děsně neobjektivní. Alice Osemanová je totiž jedna z mých nejoblíbenější kubulínských autorek. A táhneme to spolu už nějaký ten pátek. První vydání Solitairu totiž vyšlo už v roce 2014.

Když Alice Solitaire psala, byla fakt hodně mladá, knížka poprvé vyšla, když jí bylo devatenáct let, psát ji začala v sedmnácti. A mně hned na první čtení přišla strašně autentická. Její hlavní hrdinka mě bavila i rozčilovala zároveň („Jmenuju se Victoria Springová. Asi byste měli vědět, že si v duchu vždycky vymyslím spoustu věcí a pak jsem z nich smutná. Ráda spím a bloguju. A jednoho dne umřu.“). Nebyla to žádná lovestory (což stálo i na původní obálce), byl to příběh o nesmyslně životem unavených teenagerech, o středoškolácích, které nikdo a nic moc nezajímá. Nic je nebaví. Prostě jen tak přežívají. Možná byla tehdy autentická až moc, protože čtenáře nijak zvlášť nezaujala a k mému velkému smutku ta knížka zapadla.

No ale pak přišli Srdcerváči. Báječný a nyny příběh Nicka a Charlieho, který si zamilovali miliony lidí po celém světě. Duhová série o diverzitě a o tom, že být jiný stojí za to. O tom, že máme každý právo na lásku a kamarády a je úplně jedno, jestli jsme kluk nebo holka nebo vlastně ani nic z toho. Příběh o dospívání, které není vždycky úplně snadné, ale co se mi na téhle sérii líbí, je to, že autorka to většinou ukončí aspoň trochu pozitivně. A právě v těchhle dnech vychází pátý díl Srdceváčů, který jak doufám, už máte všichni doma, a kdo ho nemáte, toho třeba ke čtení naláká tenhle blog. Nick a Charlie se ve svém vztahu posouvají o fous dál, Nick řeší, kam na vysokou a co by s nimi udělal případný vztah na dálku. Alice se ničeho nebojí a Srdcerváči jsou tentokrát i trochu o sexu, ale je to skvěle a citlivě zpracované, určitě si to nemůžete nechat ujít!

Se Srdcerváči zkrátka přišla báječná renesance Alice Osemanové. Podařilo se nám vydat i ostatní knihy, které s touhle sérií souvisí, krátké novelky Nick a Charlie a Letos v zimě. Vyšel i její další román Bez lásky a Solitaire se dočkal nového vydání. Vydali jsme i omalovánky a ročenku. Letos v létě vyjde Radio Silence a snad vás potěší, že vám teď můžu prozradit, že příští rok vydáme i její poslední román, který nám do sbírky v češtině ještě scházel – I Was Born for This. A ještě někdy brzo nás snad čekají i šestí Srdcerváči, kteří by měli příběh Nicka a Charlieho uzavřít. No, nebudu zastírat, na všechny tyhle chystané knihy se fakt moc těším. Tak doufám, že i vy!

A na závěr krátké zprávy z redakce, ať to dnes není celé jen o Alici Osemanové. :) Adéla pro vás pečlivě chystá druhé Národní opruzení, Iveta čte další knihu od Jenn Bennettové a Bára připravuje další skvost z naší edice CooBoo Classics, tentokrát to bude Anna Elliotová od Jane Austenové. No a já se zrovna vrhám na korekturu velmi očekávaného Můžeš říct: Miluju tě. Ale o tom třeba zase příště 😉

 

Mějte se krásně a čtěte!

Tereza