Jedovaté září | Albatros media

Jedovaté září

Víkendovky

Čusky čauky! Léto nám pomalu ubíhá mezi prsty, a i když si někteří v tomhle divně na střídačku upršeném, na střídačku sluníčkovém počasí libují (Michale!), my normální lidi bychom se docela rádi prostě jen ohřáli. Jediným bonusem zůstává, že deštivo je na to čtení možná přece jen o fous lepší, protože nemá člověk pocit, že by měl někde vysedávat na zahrádce s kamarády.

 

Do knihkupectví dorazila první vlna našich letních kousků, takže už můžete louskat Královnu ničeho, novou Gierovou nebo Westovku. Dejte nám vědět, jak se vám líbí. My teď příchod každé nové knížky z tiskárny oslavujeme dvakrát, protože nám tak dlouho nic nechodilo!

Kromě mazlení s knihami ale taky dál pracujeme, žejo! V nejbližších dnech snad spatří světlo světa druhá půlka edičáku, abyste viděli, co jsme si to na vás na podzim připravili, ale já vám teď prozradím něco víc o svých dvou chystaných fantasy kouskách.

Mou hlavní událostí září je rozhodně Studie jedu od Marie V. Snyderové. A jestli vám tohle jméno něco říká, je to rozhodně správně, protože tahle paní už píše YA nějaký ten pátek, na kontě má kupičku sérií a v zahraničí je dost populární. U nás jí zatím nic nevyšlo, takže zkoušíme takový experiment. Studie jedu vyšla prvně už v roce 2005, všude sklidila skvělý ohlas a my jsme si říkali, že i tyhle starší poklady by si zasloužily český překlad – stojí totiž za to! Příběh vypráví o Jeleně, dívce, která byla odsouzena k smrti. Dostane se jí ale neobvyklé volby – buď může zamířit na oprátku, anebo se stane ochutnavačkou, bude rozpoznávat, jestli nejsou pokrmy pro velitele Ixie otrávené, a třeba to bude ještě nějaký pátek trvat, než zaklepe bačkorami. Tváří tvář smrti se Jelena rozhodne pro možnost b) a začne podstupovat ochutnavačský výcvik, aby se jedy naučila bezpečně poznat. Navíc pronikáme hlouběji do její minulosti a postupně se rozkrývá důvod toho, proč vlastně byla odsouzená k smrti.

Studie jedu má spoustu zajímavých minizápletek a témat, která jsou stále aktuální a mnohdy taky dost drsná. Je to prostě fantasy, které na prvních pár stránkách působí velmi přímočaře a později se rozbíhá do několika dějových linií. Autorka se nebojí své postavy trápit, vraždit, ničit jim životy… zkrátka si s nimi pohrává přesně tak, jak to máme rádi. Tak to s ní zkuste!

Mým druhým fantasy titulem letošního září je Jed, druhý díl série Ostrovy bouře a utrpení, námořní fantasy s hrdinkou, před kterou se třese každý chlap. Bohužel vás první díl Zmije zase tolik nechytil, ačkoli nás v redakci dost nadchl. Dvojka tedy vychází pouze jako e-book, s kartami totiž zamíchala taky koronakrize a my jsme rádi, že se nám Jed podařilo vydat alespoň tak a vy se dozvíte, jak příběh Marianne pokračuje.

A to už ode mě bude všechno! Užívejte si sluníčko, když je, a čtěte, když není, to je podle mě nejlepší recept na tohle české léto. A dejte nám vědět, jak se vám naše letní knížky líbí!

Katka

VÍKENDOVKA! Starší YA série, které zaznamenaly úspěch v zahraničí, ale u nás nevyšly – ano, nebo ne? Měli bychom v tomhle experimentování pokračovat? A co jsou za vás jasní kandidáti?

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.