Dneska o Rutě Sepetysové | nakladatelství

Dneska o Rutě Sepetysové

Víkendovky

Ruta Sepetysová je jedna z těch autorek, které když trochu poznáte, musíte si je zamilovat. Ať už skrz její písmenka, nebo i osobně. Spousta z vás měla tu čest během historicky prvního Humbookfestu v roce 2016, kterého byla hostem.

Mohli jste na vlastní oči a uši zažít, jaký je Ruta člověk plný energie a dovede se nadchnout. Její vystoupení tam bylo totiž fenomenální, strhla na sebe celý velký sál a vykládala o motivech svého psaní a vůbec o všem možném, odpovídala na otázky čtenářů, spolu s námi vypravila Sůl moře slavnostně do světa a pak se podepsala i vyfotila se s každým, kdo o měl zájem. A že se na to stála pořádná fronta. Jsem strašně ráda, že jsme ji tu za CooBoo mohli mít a myslím, že si svůj výlet do Prahy tehdy docela užila a moc doufám, že někdy přijede zas.

No a letos v říjnu jí vychází nová kniha. Bude se jmenovat Mlčící fontány, je z 50. let ve Španělsku, kde tou dobou panoval tvrdý režim diktátora Franca. A je to ta je největší limonáda, jakou autorka kdy napsala, ale vlastně mi to nevadilo. Aspoň k sobě zláká čtenáře, kteří by jinak po podobných knihách nesáhli. Milostná linka je pro celý příběh hodně zásadní, i když zápletka je v něčem úplně jiném. A je tradičně mrazivá, ale neprozradím vám ji, je to docela velký spoiler. Dojala jsem se, byla jsem napnutá, jak to dopadne, překvapená, hltala jsem písmeno za písmenem. Mlčící fontány jsou „rutovsky“ čtivé, takže je slupnete jako malinu a ani vám nepřijde, že mají vlastně tolik stran. 

Líbilo se mi pnutí mezi hlavními hrdiny Anou a Danielem, líbila se mi Puri jako postava, ta je fakt skvěle vymyšlená, vzpomeňte si na mě, až se začtete! Líbila se mi celková atmosféra a to, s jakým respektem Ruta zachází s historií, která jí vlastně není na rozdíl od předešlých příběhů úplně blízká. Líbilo se mi, jak hledala paralely mezi frankistickým Španělskem a Spojenými státy. Rozdíly. Kontrasty. Určitě si přečtěte i poznámku autorky, v tomhle případě stojí za to. 

No a aby letos na podzim nebylo Ruty Sepetysové málo, rozhodli jsme se vydat nově její úplně první knihu, která dneska už patří mezi takovou moderní klasiku. Ve stejný termín jako Mlčící fontány vyjde i V šedých tónech s novou obálkou a v brožované vazbě. Ale nebojte se, klasický hardback budeme vydávat dál, jen jsme chtěli mít pro čtenáře možnost pořídit si tuhle knihu i jako paperback. A s jinou obálkou proto, aby si třeba našla cestu k někomu novému, kdo si jí doteď nevšiml. S touhle obálkou knížka vycházela v Americe jako „pro dospělé“. A já si myslím, že zrovna tenhle příběh by si měl přečíst každý, bez ohledu na věk. Takže pokud ho ještě neznáte, nebo znáte a dlouho jste váhali, teď je ta pravá chvíle, kupte si tu brožku ;)

 

Tereza

VÍKENDOVKA! Máte rádi historické romány s přídechem young adult? Z jaké doby nebo historické události byste si nejradši přečetli nějaký příběh?

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.