Sarah J. Maasová a její bichle

Víkendovky

Všimli jste si také té změny, která nastala se začátkem září? A teď výjimečně nenarážím na počasí. Prvního září (tenhle den si nevím proč vždycky vzpomenu na Bradavice) se najednou v ulicích objevily tisíce školáků a studentů, kteří ještě celkem nadšeně vyrazili do škol. Ale ta pravá změna nastala až o den později – to už všem došlo, že prázdniny skončily, že je sice skvělé vidět spolužáky, ale že to zároveň znamená deset měsíců učení a školy – a radostné úsměvy se vytratily. (Samozřejmě je také možné, že je to tím, že každý měl v metru nasazenou roušku.)

Nicméně pokud chodíte do školy, nepropadejte trudnomyslnosti, číst knihy můžete i tak a učebnice významně na vás pomrkávající z kouta prostě ignorujte. A já pro vás mám doporučení, které by vám mohlo vydržet tak na dva tři podzimní večery. Jak jste asi pochopili z nadpisu, jde o novou knihu Sarah J. Maasové.

A je prostě neoddiskutovatelný fakt, že tahle autorka ráda píše dlouhé knihy, hodně dlouhé knihy, megadlouhé knihy. A tak jste si v sérii Skleněný trůn zvykli na bichle o devíti stech stranách a asi bychom si namlouvali něco do kapsy, kdybychom tvrdili, že u Dvoru trnů a růží to bylo o tolik jiné. A ani tentokrát Sarah neudělala výjimku.

Půlměsíční město: Rod země a krve má v českém vydání osm set stran (i když nějakou tu stranu zabere mapa a další výtvarné vychytávky) a autorka se rozmáchla ke vskutku monumentální sáze. Příběh se odehrává v podivném světě, který se trochu podobá našemu, tedy až na to, že lidé v něm jsou ten nejpodřadnější článek, skutečnými vládci jsou víly, andělé, měniči a další kouzelné bytosti, které do lidského světa přišly z jiných galaxií před stovkami let a zcela ho ovládly. Hlavní hrdinka (tedy hlavní hrdinové jsou dva a ve vyprávění se střídají) je Bryce – ta se navenek jeví jako typická zástupkyně své generace, hodně večírků, alkoholu, drog a vztahů na jednu noc. Jenže pak démon, kterého kdosi vyvolal z podsvětí, zavraždí její nejlepší přátele a ona zůstane sama a naprosto zlomená. Údajný pachatel je uvězněn, ale zločiny dále pokračují a Bryce se shodou okolností dostane k vyšetřování těchto případů a pátrání po vrahovi. Jejím společníkem je Hunt, padlý anděl, který kdysi povstal proti svým pánům a nyní je odsouzen k doživotnímu otroctví. A jeho majitel ho využívá vskutku kreativně – přikazuje mu co nejbolestivějšími způsoby zabíjet své nepřátele. A pak Hunt dostane nabídku, která se neodmítá: když dopadne toho, kdo vyvolává démony z podsvětí, bude propuštěn na svobodu. A tak se společně s Bryce pouští do vyšetřování, které je zavádí do čím dál temnějších uliček a při němž odhalují věci, které by raději měly zůstat skryty. Ovšem to by nesměly ohrožovat samotnou existenci Půlnočního města i celé říše. Pokud se na novou knihu Sarah J. Maasové těšíte, zakroužkujte si v kalendáři datum 5. října.

A ještě rychlozprávy z redakce, všichni pilně dočítáme knihy na vánoční sezonu (ano, je to tak), takže Tereza se pustila do Času na Vánoce, skvělé a vymazlené knihy od printintin, Katka se ponořila do světa Mlčících fontán Ruty Sepetysové a Adéla odjela na dovolenou.

Hodně čtěte!

Michal

VÍKENDOVKA!!! Která z knih Sarah J. Maasové je vaše nejoblíbenější a proč?

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.