Pohumbookfestové opojení

Víkendovky

Tak máme za sebou HumbookFest, tentokrát kapičku v jiné podobě, než jsme běžně zvyklí – v mrňavém počtu jen těch nejnutnějších lidí, s rouškami a dezinfekcí, a hlavně online. Dívali jste se? Bavili jste se? Co si o tomhle online experimentu myslíte?

Současná situace není růžová, ale my jsme vás přesto nechtěli o HumbookFest ošidit úplně. Hlavní organizátoři v čele s Vendy tak rokovali a rokovali a vymysleli tu nejosekanější variantu s minimální účastí lidí, kterou vám budeme moci alespoň vysílat do světa online na youtubovém streamu, který je mimochodem pořád dostupný ke shlédnutí, pokud byste to náhodou prošvihli. No a já jsem měla to štěstí, že jsem se mohla účastnit i osobně, a můžu vám říct, že podle mě to vzhledem k okolnostem vyšlo nejlíp, jak mohlo. Sešlo se nás ještě o fous méně, než jsme čekali, protože se pár autorů ze zdravotních důvodů muselo omluvit, ale program proběhl tak, jak jsme si ho naplánovali bez větších zádrhelů, což je podle mě za daných podmínek na jedničku s hvězdičkou!

Celý festival moderovala hvězdná dvojice Marťa a Zuzka, kterým připadl ten nelehký úkol bavit publikum, které nevidí – což se jim podle mě dařilo naprosto perfekt a oběma tleskám taky za volbu ponožek! První debata byla ta „naše“ – o tom, jak se dělá kniha, s prvoautorkou Olou Nofreeusernames Zbranek Biernátovou (psala jsem to asi dvacet minut, uf) nejen o jejím debutu Navždycky. A musím říct, že naše kombo redaktorka-autorka-ilustrátorka-markeťačka podle mě zafungovalo parádně, probraly jsme vznik knihy ze všech stran, Tereza Basařová, která kreslila obálku i vnitřní ilustrace, nám prozradila spoustu zajímavostí o ilustrátorském tvůrčím procesu a naše Áňa zase o marketingu a influencerech, takže to byl podle mého rozhovor velmi komplexní!

Druhá debata o těch náročnějších a dramatičtějších contemporary románech nám sice personálně trochu prořídla, ale Pavel Bareš a Anička Musilová se mohli rozdvojit, aby to dohnali, a kdybych už jejich knížky nečetla, tak si je po jejich besedě rozhodně přečtu. Následovalo Vadí nevadí, tedy pikantnější dotazy na Katku Šardickou, Alžbětu Komrskovou, Bětku Bílkovou a Júlii Matulovou. A pokud se holkám nechtělo odpovídat, čím je jejich redaktor nejvíc naštval a jakou chybu objevily až po vydání knihy, musely si vytáhnout nějaký úkol ze Zuzčiny ďábelské misky – a došlo třeba na pantomimu, ano. Poslední debatou dne pak bylo z loňska osvědčené Little Box of Yes, kde byli autoři rozděleni do trojic, tahali si kartičky s otázkami a přímo před kamerami tvořili příběhy pomocí odpovědí na tažené dotazy. A takhle to zní suše, ale příběhy o Řekovi s intolerancí laktózy i upírce Filoméně, krvelačné bachařce se zálibou v tanci, byly fakt super.

To samozřejmě nebylo všechno, spousta debat byla také natočená předem, v pauzách navíc probíhaly rozhovory i s dalšími YA autory, třeba naším Martinem Šinkovským a Lucií Zvěřovou, nebo program v režii ambasadorů. A protože jsme se do HumbookFestu snažili samozřejmě zapojit i vás, tak celý den frčely na instagramu speciální humbookové šablony, mohli jste posílat fotky toho, jak sledujete přenos, ideálně v cosplayi, a taky samozřejmě otevřel Humbook stánek se speciálními předměty k některým titulům, slevami a samozřejmě VIP Humbook taškou. A hele, já konečně můžu mluvit o reading copy, která v té tašce byla, juch! Protože to je moje redaktorské miminko a tyjo, je fakt boží! Jmenuje se January a Deset tisíc dveří  a v první řadě, mrkněte na tu obálku. Ne, ale fakt. Mrkněte.

Dokochali jste se? Tak jo, můžeme dál. Tohleto je nádhera i v obyčejném paperbacku, ale počkejte si na přebalové finále, cha! Každopádně vnitřek je pořád důležitější než vnějšek, takže oč jde? O dívku jménem January, která jednoho dne úplně omylem natrefí na dveře, pardon, Dveře, které vedou do jiného světa. Než se v něm ale stihne rozkoukat, musí se vrátit do toho svého a Dveře jsou pak nenávratně zničeny. To ji ovšem nemůže odradit od toho, aby se ve svém životě snažila hledat další dobrodružství a další průchody do jiných světů. Do jejího příběhu se pak vplete další z podivné omšelé knihy, kterou náhodou objeví v zapomenuté truhlici a kde se o Dveřích zcela náhodou taky mluví… No, náhody to nejsou. A já vám o tomhle příběhu můžu říct fakt jen maličko, protože nejlepší na něm je postupné odhalování spojitostí, křižovatek a toho, jak se všechny příběhy splétají v jeden. A proboha, cestuje se tam mezi světy! Pokud tedy hledáte nějaké podzimně-zimní fantasy čtivo, kde si budete podtrhávat citáty a užívat si každou větu, tak January a Deset tisíc dveří chcete. Jen si na ně tedy ještě chvilku počkáte, protože vychází v listopadu – kdo koupil VIP tašku, rozhodně neprohloupil!

A to bude už v tomhle ultradlouhém blogu ode mě všechno. Jen bych vám ještě chtěla za nás všechny v CooBoo poděkovat, že jste na HumbookFest koukali, že jste se zapojovali, komentovali, fotili se a nakupovali, my si toho hrozně vážíme. A doufáme, že vám přišla či přijde domů kupa knih, ze kterých budete mít velkou radost.

Mějte se krásně a čtěte!

Katka

Víkendovka! Jak se vám tenhle netradiční HumbookFest líbil? Co ano, co ne, co zlepšit, co přidat, co ubrat, jak jste si to užili? Chceme vědět všechno!

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.