Po celém světě | nakladatelství

Po celém světě

Víkendovky

Mě sice nikdo nemůže podezírat z toho, že bych neměl rád zimu, ale když jsem v pátek ráno vyšel na zahradu, nadechl se a ve vzduchu bylo cítit jaro, když jsem viděl, že během dvou dnů zmizel všechen sníh (poslední ubohé zbytečky leží už jen v nejhlubším stínu), byl jsem tak nadšený, že jsem se rozhodl bosý projít trávou. Toho jsem začal litovat asi o dvě vteřiny později, když jsem zapadl do jakési směsi bláta a ledu, kterou jsem se pak následující půlhodinu snažil umýt ledovou vodou ze sudu pod okapem.

Nicméně ani tato nepříjemnost a potměšilý smích sousedů, kteří vše sledovali z okna, mě neodradily od toho, abych se trochu nezasnil, jaké by to bylo s blížícím se jarem sbalit batoh a vyrazit někam do ciziny. Třeba si zaletět do mé milované Itálie, sednout si před kavárnou na sluníčko, popíjet Aperol, tedy chci říct neperlivou vodu, pozorovat cvrkot okolo a u toho si číst. Nebo vyrazit třeba do Španělska, prolézat celý den památky a odpoledne si zajít na pláž… No, mám dojem, že tento rok něco podobného podniknout bude těžší než kdykoli jindy. A tak jsem raději přestal snít a pustil se do redakce Osvoboditelky autorky Anny Brightové.

Myslel jsem, že přijdu na jiné myšlenky, jenže ouha. Jestli jste četli první díl této série, Pozorovatelku, určitě si vzpomenete, že hlavní hrdinka Selah je donucena odjet z Potomacu v Americe do Evropy, kde se má setkat s několika nápadníky a jednoho si vybrat za manžela. A zatímco v prvním díle se ocitla v Anglii a na severu Evropy, nyní ji čeká německé knížectví. (Ach, zase to cestování.) Ovšem jako Damoklův meč nad ní visí nejen nutnost se vdát, ale také všudypřítomná hrozba cařice – nelítostné dobyvatelky z východu, která postupně dobývá jednu zemi za druhou a touží ovládnout celý svět. Selah připlouvá na hrad Katz, který však ani vzdáleně nepřipomíná knížecí domov – vše se rozpadá, zdmi proniká vlhkost – a ona se má sblížit s nevrlým synem knížete a čas trávit s nespočtem jeho dcer, které celý den pouze šijí a opravují šaty. Ovšem nic není takové, jaké se na první pohled zdá, a Selah brzy pochopí, že i zde se projevuje všudypřítomná cařice. A co hůř, na palubě Pozorovatelky je ukrytý nebezpečný náklad, který je potřeba ihned doručit místním povstalcům, ale který také velmi zajímá nepřátele. A tak se Selah dostane do zběsilého toku událostí, který ji zanese tam, kde se nikdy nechtěla ocitnout. A ona bude muset využít veškerý svůj důvtip a odvahu, aby zachránila nejen sebe a všechny, na kterých jí záleží, ale také aby zabránila hrozivé cařici zmocnit se dalšího kousku světa. Nebo ta snad má zálusk na samotný Potomac?

V normální rok bychom se touhle dobou již pomalu chystali na Svět knihy, ale jak sami víte, je letošní ročník posunut až na červen, a tak jen pevně doufáme, že se opravdu uskuteční a my si užijeme trochy tepla ve všech halách se stánky. 😉

Takže hodně čtěte, hodně cestujte a užívejte si jara!

Michal