Nazdárek v roce 2020 | Albatros media

Nazdárek v roce 2020

Víkendovky

Zdravíme z redakce CooBoo poprvé v roce 2020! Doufáme, že jste si řádně užili vánoční pauzu, protože to je takové to vysněné knihomolské období, kdy se čas zastaví a všichni si můžou zalézt s hrnkem čaje a teplým svetrem někam do koutku s knížkou, kterou našli pod stromkem. A odpočívat. A dohánět čtecí resty. Prostě paráda.

Ale vánoční odpočívačka už je za námi a my jsme nastoupení v plné polní, abyste měli co číst… i třeba na jaře, žejo. Na rok 2020 jsme si pro vás naplánovali pořádnou nálož nezapomenutelných pecek a taky to všechno právě házíme do edičáku, který zrovna vzniká, abyste měli trochu přehled o tom, co, kdy a jak, pokud nám budou všechna knižní božstva nakloněna. Tak doufejme, že se nám ho letos podaří dokopat do zdárného konce možná i trochu dřív než vloni.

Na lednu je pro mě vždycky nejhorší to, že Vánoce budou zas až za rok, ale zima pořád trvá. Musím odložit všechny svoje pošahaný vánoční svetry a zase začít nosit ty normální (nůůůďooo), poschovávat řetězy se světýlky a ozdoby, co mi visí všude po bytě, a vyměnit koledy za filmové soundtracky. A furt je mi zima a léto v nedohlednu. Je to zkrátka celé dost smutné. Ale z téhle povánoční depky mě docela úspěšně vytrhávají knížky, které pro vás zrovna teď chystáme. A zmíním vám hnedka tři, ve kterých mám prsty nejvíc, protože jsou to moje redaktorská miminka.

První z téhle novoroční trojky, co se vám dostane do rukou, bude Každé srdce je bránou – útloučká jednohubka o nějakých 160 stránkách, kterou učte i ten, co vůbec nečte. A je to čirý divnokousek, který chystám taky tak trochu sobě pro radost. No sledujte: ocitáme se v domově slečny Westové, která poskytuje útočiště dospívajícím, kteří se propadli do některého z jiných světů – ať už je to říše čistého Nesmyslu jako třeba Alenčina Říše divů, nebo naopak nehybné Podsvětí či hororová Vřesoviště – a zase se z něj, nedobrovolně, vrátili zpět. A teď neví, co se sebou, protože je jejich pobyt v tomhle jiném vesmíru dost změnil, a hlavně chtějí zase tam, domů! V tomhle božím prostředí se pak odehrává detektivní příběh, který si teda rozhodně nebere servítky, a ačkoli možná anotace může působit trochu middlegradově, tak na tom middlegradové není ani ťuk. Každé srdce je bránou je prvním dílem z bůhvíjak dlouhé série, ale každou novelku lze číst odděleně, příběh v ní je uzavřený. Autorka s nevyslovitelným jménem Seanan McGuireová je velkou osobností fantastické literatury, typický nerd a geek a za svoje knížky posbírala kupu cen. Takže si ji prosím vás přečtěte, pokud vás fantastika baví, ať ji můžeme vydávat dál, uděláte mi tím radost, díkydík! Tahle kráska vyjde už 20. 1.

Druhým kouskem „ode mě“ naplánovaným na stejné datum je Svět démonů, dvojka Zlodějů dýmu. Zase to bude krása a zase bude mít barevnou ořízku, juch. Nebudu vám k ní moc říkat, protože spoilery, ale navazuje přesně tam, kde jednička skončila, všechny vaše oblíbené postavy se v ní vrátí a za mě byla ještě mnohem lepší, než první díl, který se přece jen místy trochu táhnul. Svět démonů si pořád zachovává všechny znaky klasické hrdinské fantasy z mnoha úhlů pohledu, ale zároveň jede vpřed mnohem akčněji a je to teda rozhodně #girlpower kousek, to si pište.

No a poslední věc, o které toho ještě spoustu uslyšíte, je Prokletý rok. A to-je-pecka. Jako fakt. Jestli si máte vybrat z téhle trojky jednu, tak prosím tuhle. Právě ji expedujeme do tiskárny a 3. 2., což je datum jejího vydání, si v kalendáři červeně zakroužkujte. V první řadě bude nejvíc krásná – koukněte na tu růžovou obálku, ze které byste vůbec neodhadli, že to je místy taková drsňárna. Pak na vás taky čeká malé překvápko pod přebalem, mrk mrk. A navíc bude mít boží předsádky, což už je jen taková třešnička. No a o co jde? Jak řekla naše HumbookOla, je to prostě „divný v nejlepším smyslu toho slova“. Prokletý rok začíná jako dystopický thriller ve stylu Příběhu služebnice, v okrese Garner, kde jsou ženy majetkem mužů a šestnáctileté holky jsou na rok posílány do lesa, aby se zbavily svojí nebezpečné magie a mohly se stát poslušnými manželkami. Akorát se z toho lesa nevracejí všechny, protože na ně číhají pytláci, kteří je chtějí ulovit a získat z jejich těl právě onu magii, aby ji pak mohli pěkně prodat. Pak se to mění v Pána much a taky trochu hladovoherní boj o přežití, na povrch vypluje romantická linka a končí to závěrem, ze kterého se posadíte na zadek. A hlavně se chraňte spoilerů, protože byste se připravili o všechno překvapení.

Takže tak. Tohle my teď pro vás chystáme. Kromě toho Adéla maká na finalizaci Žen, co se nedaly, což bude pecka povídání o 25 drsných holkách, dámách a paní, které se prošly českými dějinami, Michal zase na Spolu to zvládneme, contemporary příběhu od sousedů Slováků, a Tereza se pustila do českého rukopisu, který nám vykrystalizoval z CooBoo hledá talent. Tak se těšte a v nějakém dalším blogu čus!

Katka

VÍKENDOVKA! Jak vám jde novoroční čtení? Vybíráte si první knížku nového roku nějak speciálně? Nebo sáhnete po tom, co vám prostě přijde pod ruku?