Návrat do Půlměsíčního města

Víkendovky

Většina z vás si nejspíš užívá prázdnin a léta a třeba na Vánoce příliš nemyslí. Ale my v redakci jsme trochu napřed, protože právě teď chystáme knihy, které se na pultech knihkupectví objeví na podzim a právě před Vánoci.

A já osobně vánoční knihy miluju (letos určitě doporučuju třeba Vánoční prázdniny), ale k jejich čtení samozřejmě patří ta správná vánoční atmosféra. Takže jsem si i v půlce srpna navlékl svetr se sněhuláky, nasadil červenou čepičku, uvařil si horkou čokoládu a dal se do čtení. Bohužel můj plán pustit si naplno klimatizaci, aby to opravdu bylo jako v zimě, zhatila Katka, která vykřikovala cosi o rýmě a zmrzlém čaji ve svém hrnku.

Nicméně než se pustím do dalších echt vánočních knih, přečetl jsem jednu takovou 784stránkovou jednohubku – Půlměsíční město: Rod nebes a dechu od Sarah J. Maasové. Samozřejmě jde o pokračování Rodu země a krve a opět se setkáváme se stejnými hlavními hrdiny. (A pozor, trocha spoilerů na předchozí díl!!!) Poté co v prvním díle Bryce a Hunt vyšetřili několik sériových vražd (a jako takový drobný vedlejší produkt zachránili město před pekelnou armádou démonů a odpravili dva archanděly), byli božskými vládci nyní donuceni stáhnout se do pozadí a do ničeho se ideálně neplést. A proč taky ne? Proč si neužívat života a jeden druhého? Jenže to by na scénu nesměli stále víc vstupovat lidští rebelové, kteří se pokouší svrhnout krutou nadvládu andělů, víl a měničů. A naše milá dvojice (a vlastně celá jejich parta hic) je vlastně proti své vůli vtahována do víru událostí a postavena před volbu: buď budou mlčet a odvracet zrak od vyhlazovacích táborů určených pro obyčejné lidi, nebo se postaví na stranu vzbouřenců, ale tím proti sobě poštvou téměř všechny magické bytosti z tohoto světa.

A jak víte už z prvního dílu, naši hrdinové si vždycky dělají, co se jim zachce, a na pravidla právě moc nedbají. Ale tentokrát jim hrozí větší nebezpečí než pouhé setkání s jednou démonskou bestií – můžou proti sobě obrátit moc samotných božských bytostí. Anebo jde jen o další klam a přetvářku? Autorka se do příběhu opět pustila s plnou vervou a do čtenářů buší už od prvních stran (mimochodem prolog knihy je naprosto fascinující), akce střídá akci, hlavní hrdinové se zamotávají do pavučiny lží a intrik a mají plné ruce práce, aby přežili ještě alespoň jeden den. A samozřejmě nechybí ani klasická Maasovská „romantická linka“. No a ten konec… Možná už víte, možná ne, ale nejspíš budete překvapeni, kteří staří známí se na konci knihy objeví na scéně. Takže si v kalendáři zakroužkujte datum 17. října, kdy kniha vychází.

Ale samozřejmě nejsem jediný, kdo v redakci pracuje. Iveta se pustila do Knihy noci od Holly Blackové, Katka čte Družinu zatracených – druhý díl Zloděje osudů Jana Urbana – a Adéla piluje nový komiks od Martina Šinkovského, mimo jiné třeba autora Trikolory. A ještě připomínám, že CooBoo stále hledá talent a máte několik posledních dní na poslání svých rukopisů. 😊

Mějte se krásně a hodně čtěte!

Michal