Londýnský výsadek

Víkendovky

Zdravíčko, kubulíni! Tak jsem se úspěšně vrátila z londýnského knižního veletrhu YALC, který jsme spolu s humboočí Olou navštívily minulý týden o víkendu, abychom omrkly, jak se takový „HumbookFest“ dělá někde jinde, a setkaly se s několika z našich autorů.

A teda, rozhodně to byl zážitek! YALC je součástí většího londýnského comic conu, dění se odehrávalo v jednom hotelu a se vstupenkou jste tak mohli klidně brouzdat sem a tam na obě akce. Jen je tedy nutno dodat, že v rámci comic conu nebyl součástí základního vstupného třeba přístup na některé besedy s těmi největšími hvězdami (třeba s Hopperem nebo Eddiem ze Stranger Things) a stejně jako u nás jste si museli zvlášť zaplatit za fotky a podpisy svých oblíbenců. To naštěstí neplatilo pro YALCovou část, kde stačilo vystát si na podpis svého oblíbeného spisovatele či spisovatelky frontu. Nutno však dodat, že podepisování vždycky bylo domluvené na dobu určitou, takže se u těch nejpopulárnějších stávalo, že na ty, co přišli později, už prostě nedošla řada.

My s Olou jsme nejdřív nadšeně pobíhaly po festivalu, zkoumaly všechny stánky a jejich výzdobu. To se mi vlastně na YALCu líbilo nejvíc – stánky tu měli různí vydavatelé a každý byl nějak zajímavě nazdoben, třeba v duchu proma nějaké čerstvé novinky. Mrknout na pár záběrů můžete dole v galerii, abyste měli představu, o čem mluvím. Kromě toho se snad na každém stánku dalo soutěžit – o různé knihy, ale taky o reading copies a merch všeho druhu. Někde se stačil upsat k newsletteru a doufat, že budete mít štěstí a vylosují vás, jinde se plnily kreativnější úkoly – třeba jsme v jednu chvíli s Olou pobíhaly po celém hotelu a hledaly deset skrytých samolepek nakladatelství, jejichž fotky nám mohly zaručit vítězství. (Spoiler: Našly jsme je.) (Spoiler 2: Vítězství nám nezaručily, chm.)

Trošku překvápkem pak pro nás byly besedy – ty se odehrávaly přímo na patře, ne v samostatném sálu, takže bylo chvílemi docela obtížné ve všeobecném hluku rozumět. I když hlavní stage, kde se střídaly v panelech ty největší hvězdy, byla nazvučená vlastně dost fajn. To se ale nedá říct o té vedlejší, tzv. Agents Arena, kde mluvili různí lidé z nakladatelského byznysu – od agentů přes publicisty až po překladatele. Tam byla atmoška velmi intimní, sešlo se nás tam vždycky maximálně tak deset, ale stejně jsme museli ultra šponovat uši, abychom něčemu rozuměli. Nicméně se nám tahle okénka do nakladatelského světa (navíc tak jiného, než je ten náš český) fakt líbila – a zajímalo by nás, líbila by se i vám? Třeba na některý z příštích HumbookFestů?

Každopádně posedávání na panelech bylo super, autoři se vždycky vyjadřovali k nějakému zastřešujícímu tématu, jeden z nich celou debatu moderoval a nakonec se ke slovu dostali i diváci. Takže jsme si užily třeba debatu s názvem „Věřím v lásku“ o tom, jak tahle síla mění lidské životy, nebo další s názvem „Pořád se držím na nohou“ o tématu duševního zdraví v rámci YA knížek, kde bylo naprosto plno, protože se panelu účastnila i boží srdcerváčská Alice Oseman (už jste viděli video, které jsme s ní natočili?). Super byla taky debata „Země představ“ na téma retellingů klasických mytologických příběhů i pohádek, rozhovor s Cassandrou Clare, který moderovala další spisovatelská hvězda Samantha Shannon, nebo velký kvíz o YALCu, kde soupeřili dva z autorů a odpovědi na otázky lovili interaktivně v publiku.

Mým hlavním úkolem ale bylo domluvit setkání s některými z našich autorů, kteří se YALCu účastnili – chtěly jsme si s nimi popovídat, trochu je potrápit nějakými videi (sledujte sítě CooBoo i Humbooku a čekejte příval!) a moooožná získat taky pár podpisů, o které si budete moct zasoutěžit. Asi. Nikdo neví. Tajemství. Pšt. Chudák Soman Chainani, autor Školy dobra a zla, Netvorů a krásek a chystané nové série Vzestup ŠDZ, byl zmožený alergiemi, ale stejně s námi ochotně probral, jak super bude netflixová adaptace Školy, kterou měl už možnost vidět. Tak se prý máme těšit. Sešly jsme se i s Brigid Kemmerer a nevěděly, na co se jí ptát dřív, vzhledem k tomu, kolik fantasy i contemporary titulů jsme jí už vydali. Prozradila nám, že teď jede na fantasy vlně a chystá nové série, které se nám doufejme taky podaří vydat i na českém trhu. A tedy na někoho, kdo jezdí poslední měsíc vlaky a letadly křížem krážem po celé Evropě, byla naprosto skvělá, nadšená a ochotná. Schůzku jsme měly i s Ciarou Smythovou, která nám natočila třeba několik výslovnostních tipů ke svojí knížce To není můj problém (protože co si budeme, ta irská jména jsou trošku hell), a všechno jsme uzavřely s báječnou Katherine Webber, která je polovinou autorského dua, jehož fantasy titul Twin Crowns chystáme na příští rok (a jako těšte se, dvě princezny, čarodějnice, má to všecko!). Protáhla nás dokonce i do zákulisí, seznámila se spoustou autorek a autorů (je to jeden velký klubísek, fakt! Jestli nečtete v knížkách poděkování, začněte. Všichni se tam znají, vzájemně si děkují a chodí spolu po YALCu na drink. Boží prostě!) a byla úplně nejmilejší.

Takže. Jak je vidět, YALC byl pro nás fakt zážitek. ALE! Musím takhle na konec říct, že to děláme lépe. :D Celkové prostředí festivalu podle mě HumbookFestu sahalo tak po pás, mrzly jsme v překlimatizovaných prostorách a v dohledu nebyla jediná židlička, plus ty neoddělené sály, kde nebylo ideálně rozumět, a navíc se tam na žádané debaty ani omylem nevešli všichni… A vůbec nebudu začínat o občerstvení, jeho pestrosti, a hlavně tedy cenách, uf. Vůbec to nebylo špatné, to ani náhodou, odvezly jsme si spoustu super nápadů, jak Humbook pošoupnout na vyšší level, ale ověřily jsme si, že tým kolem HumbookFestu prostě umí.

Uf a já končím, protože mě ostatní nejspíš praští, až tohle všechno budou muset přečíst. Zvlášť když sami mají toho čtení kupu! Iveta se právě pouští do korektury londýnského cestování časem s knížkou Jenom nestvůra (ha, to se nám taky povedlo, navštívit v Londýně místa, kde se tahle knížka odehrává! Boží!). Adéla už jede na plné pecky Vánoce s letošní romantikou So, This Is Christmas. Michal ladí Průvodce literární hysterií 19. století, což bude prostě pecka největší od @cojezoe, a já si spokojeně louskám právě nového Chainaniho a jeho Vzestup Školy dobra a zla. Tak si užívejte léto, dohánějte knižní resty a zas čusky čauky příště!

Katka