Démoni v Praze | nakladatelství

Démoni v Praze

Víkendovky

Dneska vám chci psát o jedné chystané knížce, která je původem česká, vyjít by měla kolem letošní HumbookStage, jmenuje se Tajemství obsidánu a podle mě určitě stojí za vaši pozornost ze spousty různých důvodů. Tak si je pojďme všechny vyjmenovat, ať víte, o co určitě nemáte přijít 😉

Představte si, že jste obyčejná holka, co chodí do posledního ročníku na střední a má takové ty obyčejné potíže, co tak kolem maturity bývají, střelenou kamarádku a ještě trochu střelenějšího dědečka, u kterého žije. No, vlastně už od toho dědečka to přestává být „obyčejné“. Ona ani ta střední škola, kam tahle holka chodí, zas tak obyčejná není. Je v Praze, ale je soukromá a elitní. Pro cizince, děti diplomatů a tak podobně. Přemýšlíte, proč by do takové školy měla chodit „obyčejná“ holka? Přemýšlejte dál, tady tenhle příběh totiž začíná být zajímavý… Hlavní hrdinka Anna totiž ze začátku vůbec netuší, že je součástí temného světa plného démonů. A že její rodina stojí na straně zaklínačů, kteří mají coby životní poslání démony likvidovat. Protože démoni jsou zlí a páchají samé nepravosti, škodí všude, kde se jen namanou. Nebo snad ne? Není to všechno trochu jinak?

Vedle Anny tu totiž taky máme Damiena. Ten není obyčejný ani trochu. Pochází ze starého královského rodu démonů a je to takový ten ultimátní fešák, který prostě patří do každé YA fantasy :D No a Damien má za úkol vydat se na tu prestižní školu do Prahy, objevit nového, sotva zasvěceného zaklínače, který je pro všechny démony nebezpečný, a sprovodit ho ze světa. A co myslíte, kdo ten nový zaklínač asi bude? Možná by se hodilo napsat spíš zaklínačka. A myslím, že není ani velký spoiler, když naznačím, do koho se nám tady Damien zakouká. A do koho se asi tak zakouká Anna?

Tajemství obsidiánu je totiž taková ta čistokrevná young adult fantasy, ve které najdete všechno, co od knížek podobného typu čekáte. Je to hrozně prima čtení, které odsýpá i proto, že Petra Martišková je už zkušená vypsaná autorka. Má na kontě několik knížek pro děti a docela dost holčičího čtení. I proto jí romantická linka opravdu jde, takže pokud máte rádi, když se lásce v příběhu věnuje prostor, nemůžete s Tajemstvím obsidiánu udělat chybu. Bavilo mě na tom také to, že je to opravdu české, v českých reáliích, a že si zápletka hezky pohrává s českou historií, aniž by vám ji zbytečně cpala pod nos. Není to historická fantasy, vůbec ne. Je to ryze současné, ale svět démonů je na některé historické věci šikovně naroubovaný. A navíc je to první díl trilogie, takže rovnou hlásím, že se vám může zdát, že příběh má pomalejší rozjezd, ale to se pak v druhé půlce zlomí a na konci si budete říkat, jak to asi tak bude teď s hlavními hrdiny dál… Zkrátka a dobře takových YA fantasy podle mě není nikdy dost a fakt, že je to český příběh, je v tomhle případě velká přidaná hodnota. Tak na něj určitě mrkněte, až vyjde.

A závěrem, dlouho jsem ve svém blogu neměla okénko, co kdo v redakci teď čteme a čím se bavíme. Tak to tentokrát napravím! Katka teď louská Co se stane na Twitteru…, Adéla se pustila do Zapovězeného trůnu, což je kniha ze světa Rudé královny, a Michal pracuje na dalším svazku edice CooBoo Classics, tentokrát to bude Frankenstein! No a brzo už se na nás navalí podzimní knihy, kterých bude letos zase požehnaně, a musím se opakovat, že i tentokrát bude opravdu v tohle roční období co číst, tak se těšte!

Tereza