Cestování časem – anebo ne?

Víkendovky

Je začátek července a to neomylně znamená jediné – začaly letní prázdniny. A nikde to nepoznáte lépe než v ranním autobusu nebo metru na tvářích studentů. Během školního měli většinou krhavé ospalé oči, zírali do mobilů, pospávali, nepřítomně koukali do blba nebo poslouchali hudbu a bylo na nich vidět, že ze všeho nejradši by byli kdekoli jinde. Prostě všeobecný zmar. Zato teď?! Teď člověk žádné takové tváře nevidí, protože všichni studenti jsou doma a nejspíš v posteli a ani je nenapadne, aby se v půl sedmé ráno někam plahočili. Naštěstí mě do práce láká alespoň představa libovolného množství kafe zdarma a vyhlídka, že se pustím do čtení další knihy mé oblíbené autorské dvojice Jay Kristoff a Amie Kaufamnová.

A tou knihou je Aurora’s End, třetí díl série Aurora. Nechci příliš spoilerovat, ale já tuhle sérii prostě miluju – čili nevím, jestli se mi to podaří. Takže… na konci druhého dílu se naše jednotka podivínů a vesmírných mimoňů rozdělila – a přesně tak začíná i tato kniha. Jenže je v tom háček, zatímco Tyler pokračuje v přítomnosti, Aurora s Kalem se ocitnou v budoucnosti a Scarlet, Finn a Zila logicky v minulosti, aby to nebylo tak jednoduchý, že ano. A brzy všichni zjistí, že mají úkol – Tyler musí všechny varovat před Ra’haam a před tím, o co tahle podivná botanická potvůrka usiluje, Scarlet s ostatními musí přijít na to, proč se v ocitli v podivné časové smyčce, kdy prožívají jednu hodinu a půl stále dokola, a Aurora musí napravit to, že selhala a celý vesmír ovládla již dříve zmíněná mechovitá potvora. Jenže to samozřejmě není tak jednoduché – v minulosti vám nikdo nevěří, že nejste nějaká podivná forma života, a jako nejlepší řešení se nabízí vás odstřelit. V současnosti jste hledaný zločinec, na kterého je vypsaná odměna, no a v budoucnosti Ra’haam nějak nemá pochopení pro vaši samotnou existenci.

A jako… je to jízda. Autoři nešetří sarkastickými poznámkami, libují si v podivných způsobech, jak hrdiny i nehrdiny nechat umírat, hrají si s plynutím času a s tím, jak nás ovlivňuje (a my jeho). A když už si myslíte, že vás ničím nemůžou překvapit… bum, dostanete od nich takovou ťafku, že se vám protočí panenky. Nevím, jak Jay a Amie na knize pracují, ale jsem si jistý, že se u toho královsky baví, stejně jako se vy budete bavit při jejím čtení. Jestli jste ještě nečetli první a druhý díl, rychle to do září dožeňte, ať se můžete pustit do závěrečného dílu téhle skvělé série. A kdyby vám čekání přišlo moc dlouhé, pusťte se do Říše upíra – takové osmisetstránkové jednohubky právě od Jaye Kristoffa.

A abych vás neochudil o události v redakci. Katka vyrazila do Londýna na London Film & Comic Con, o kterém vám napíše v příštím blogu (a tuhle cestu jí tedy všichni dost závidíme, protože tam bude spousta úžasný hostů), Iveta ladí novou knihu Ruty Sepetysové Musím tě zradit a Adéla se stále ještě prokousává Ohnivcovou dcerou.

Užívejte si prázdniny a hodně čtěte!

Michal