Čarodějky na vysoké

Víkendovky

Nazdárek všem! Tak nám tak pomaličku, polehoučku začínají prázdniny, a zatímco Michal oslavuje, že už teda zase nehoří, a Tereza si užívá kdesi na dovolené, já pláču, že teplo zas zmizelo. Doufám, že to není na dlouho a nějaké ty pěkné třicítky se nám zas vrátí, musela jsem znovu vytáhnout huňaté ponožky (Je tu taky někdo, kdo má věčně ledové nohy? Já, dokud není třicet nad nulou, tak bez ponožek ani ránu, můj drahý moje nohy používá v případech akutního vedra jako nouzové chlazení.), a to mě teda v létě nebaví.

V posledních dnech jsem přečetla jednu takovou guilty pleasure laskominku. Tak hele: představte si seriál Čarodějky, Charmed (tyjo, fakt doufám, že vám to ještě něco říká…). Pak si představte film Protivný sprostý holky. A ještě k tomu vzpomeňte na Pravou blondýnku. Máte to? No, tak to jsou prosím Vrány, novinka od dvou populárních YA autorek Kass Morganové a Danielle Paigeové.

Přijde vám to jako nesourodý koktejl? Jo, on trošku je. Ale ze všech zmiňovaných to má to nejlepší. Máme tady americké vysokoškolské prostředí s jeho sesterstvy a bratrstvy pojmenovanými kombinací písmen řecké abecedy, kde jsou sesterské vazby nade všechno a večírky se konají několikrát do týdne – prostě jako z Pravé blondýnky. Pak tu máme takový ten boj o postavení na společenském žebříčku a čančání a soupeření o popularitu, a taky nováčka, který do téhle spletité sítě vztahů a intrik tak úplně nezapadá – jako z Protivných sprostých holek. Ale navíc, jako třešnička na dortu, jsou tyhle holky ze sesterstva Kappa Rho Nu, které si taky říkají Vrány, čarodějnice. A to dost mocné. A kromě vztahů a soupeření se tu tak řeší i magické rituály a zvládání vlastní moci, recitují se veršovaná zaklínadla… no prostě jako v Čarodějkách.

No a to ostatní je vlastně jednoduché: Vivi přijde jako prvačka na vysokou, které kraluje sesterstvo Vran. A Vivi by se tam moc ráda dostala, večírek Vran, který navštíví, ji naprosto okouzlí. Scarlett je důležitou členkou Vran a touží se stát taky jeho předsedkyní – a má k tomu pěkně nakročeno. Ale pak se věci začnou hroutit a Scarlett a Vivi budou muset spolupracovat, i když si do noty úplně nekáply. A taky je tu Scarlettin přítel, který se Vivi na první dobrou hrozně zalíbil…

Pojďme si hnedka říct, že tohle není nejlepší fantasy všech dob, jo. Žádné komplikované světy a epické bitvy. Ale je to hrozně zábavné! Zvlášť pokud vás někdy v minulosti oslovily výše zmíněné fenomény, tak byste Vrány neměli minout. Autorkám se povedlo dát dohromady dost zajímavý magický systém, kde se moc čarodějek odvíjí od tarotových karet, používají bylinky a drahé kameny, talismany a rituály se svíčkami. Příběh místy sklouzává k pěkně temným okamžikům, zvlášť prolog je pecka – a jindy je to naopak celé růžovoučké a holčičí, což se ale taky super čte. A obálka se, myslím, povedla naprosto famózně, už se těším, až budu tuhle krasavici držet v ruce.

Doufám, že se mi podařilo vás nalákat, jsem totiž hrozně zvědavá, co na tenhle kousek řeknete – podle mě se dá fakt slupnout jako zákusek za jedno odpoledne. Kdyby vás čarodějnická sesterstva úplně nechytla a radši byste něco trochu realističtějšího, Michal právě dočítá korekturu Klubu knihomolských srdcí, což je čistokrevné contempo pro všechny milovníky čtení a knížek. No anebo je tu 10 pravd a spousta odvahy, které do tisku odesílá Adéla  – víc si můžete přečíst v jejím minulém blogu.

Mějte se letně a vrhněte se na nahromaděné knižní kupičky, teď je na to ten správný čas!

Katka