Zombie apokalypsa vol. NEVIMKOLIK | nakladatelství

Zombie apokalypsa vol. NEVIMKOLIK

Víkendovky

Pomalu se nám blíží výročí vydání prvního kubulínského rádce na přežití zombie apokalypsy. To to uteklo, co? Michalův poslední blog, kde se zasnil, jaké by to bylo cestovat někam do zahraničí, mi trochu pocuchal nervy. A když jsem pak konečně vyždímala probrečený kapesník a začala jsem zase něco vidět, dočetla jsem o víkendu u snídaně knihu jedné italské autorky a musela jsem pro nový kapesník, protože mi to zcela neodbytně připomnělo, že letos se opět nebude konat knižní veletrh v Bologni. Na ten se všichni jeho účastníci těšívají kvůli skvělým knihám, stravitelnější podobě, než jakou má monstrakce ve Frankfurtu, a především kvůli pití a jídlu a taky kvůli jarnímu počasí, které tam tou dobou vždycky bývá mnohem příjemnější než v Praze.

Letos je to s cestováním zatím celé takové dost neveselé a truchlivé. Pro všechny, kteří by se už taky chtěli zase rozletět do širého světa (či aspoň za hranice okresu) nebo nazout sedmimílové boty, přinášíme několik tipů, jak zahnat chmury a užít si nějakou exotiku i doma.

 1. Jelikož všechny cesty vedou do Říma, možná by se vám (stejně jako nám) chtělo vyrazit do Itálie. Jako náhradu doporučujeme: uvařit si doma cokoli z italské kuchyně, ale důležité je neošulit suroviny ani počet chodů! Pusťte si k tomu italské operní árie, tančete po kuchyni a po dezertu si jako digestiv otevřete nějakou pěkně tematickou knížku. Třeba Polibek v Římě.
 2. Raději byste do Skandinávie? Na trochu fiktivní sever s můžete podívat s Pozorovatelkou, nebo určitě máte doma buď Děti z Bullerbynu, nebo nějakou jinou pecku od Astrid Lindgrenové, nebo jste větší drsoni a vlastníte sbírku severských detektivek. Takže otevřete všechna okna, navlečte si své nejkrásnější pletené ponožky (protože hygge) a brouzdejte katalogem nejmenovaného obchodního domu s nábytkem, který si člověk musí smontovat sám. Uvařte si masové kuličky, k svačině si dejte knäckebröd nebo skyr, upečte si skořicové šneky, a jestli jste hodně otrlí, zahrabte někde venku kus syrové ryby a počkejte pár měsíců, třeba vyrobíte podobnou lahůdku, za jakou je považován kæstur hákarl neboli islandský fermentovaný žralok.
 3. Láká vás vydat se východním směrem, na Ukrajinu a do Ruska? Zkuste Černobylské dívky, s nimiž se podíváte do starého Kyjeva, Pripjati a Leningradu. Není to úplně veselá cesta, ale rozhodně stojí za to. Opulentní život na carském dvoře můžete okusit, když si otevřete Tisíc kousků tebe, a když popustíte trochu uzdu fantazii, do Ruska vás přenese i naše horká novinka Dědictví krve.
 4. Jestli máte slabost pro tradiční německou kuchyni, klobásy, poctivé polévky, pumprnikl a ovocné koláče… tak jste docela v suchu, protože se to dost podobá české kuchyni. 😊 Všechny tyhle lahůdky vám určitě dopřeje Otrávená, která vychází z tradičního německého pojetí Sněhurky bratří Grimmů. Do současnějšího Německa vás zanese vtipná jednohubka Kerstin Gierové Kluci jsou jako žvějkačka.
 5. Těšíte se na jaro, protože všechno bude konečně ZELENÉ? A víte, kde je na světe nejzeleněji? No přeci v Irsku! Pokud vás to táhne na smaragdový ostrov, tak se naučte nějakou pěknou irskou lidovou písničku (nejlepší je pěkně ji nahlas hulákat z okna ven… Way hay and up she rises, early in the morning!), zkoukněte na YouTube všechna taneční čísla Michaela Flatleyho (který vůbec není původem Ir, ale stepuje mu to pěkně), trsněte si spolu s ním… a až vám trochu klesne tep, můžete se začíst třeba do Lásky & štěstí nebo Honu na střízlíka.
 6. Zamačkáváte celou tuhle zimu slzy, že nemůžete vyrazit do Alp? Snad vás aspoň trochu utěší Zámek v oblacích, který se odehrává ve Švýcarsku (a taky mimochodem nápadně připomíná Grandhotel Budapešť). Otrlí čtenáři si přitom můžou zajódlovat. 😊
 7. Že byste raději pořádné žhavé jižní slunce, protože vaše srdce bije pro Španělsko? Tak nalaďte kytaru, ze šatníku vytáhněte dlouhou sukni s kanýry a ze spíže olivy, klapněte podpatkem a odtančete do Madridu za Mlčícími fontánami.
 8. K sousedům do Francie to pak nebude vůbec daleko. Kupte si nějaký hodně plesnivý sýr, nechte ho v ledničce aspoň do data spotřeby, pak ho vybalte, položte na talířek a nechte ho před konzumací pořádně rozjet na topení. Pokud vám sýry nevoní, můžete na procházce nachytat nějaké žáby nebo šneky… anebo si obléknout pruhované námořnické tričko, navonět se nějakým pěkným parfémem a představovat si, že jste Coco Chanel. Do Paříže a do Versailles vás přenese Prokletá krev nebo Enchantée – Okouzlená. Zásadním historickým okamžikům můžete přihlížet v Petrovi a Lucii. Dál se můžete vydat na Francouzskou jízdu nebo si otevřít 42 dnů či 14-14. Francouzský šmrnc nezapře ani Holubice a had.
 9. Že je vaší nejoblíbenější denní dobou pět odpoledne, protože se podává čaj? Nebo si ráno rádi pochutnáváte na tradiční anglické snídani? Ujíždíte na seriálu Bridgerton? Vedete věčné debaty o tom, jestli je Pýcha a předsudek lepší jako seriál, nebo jako film? Nebo znáte úplně nazpaměť příběh chlapce, který zůstal naživu? Rádi pořádáte neočekáváné dýchánky? Čtecí maraton můžete zahájit Jane Eyrovou a Northangerským opatstvím a pokračovat můžete Obrazem Doriana Graye a vlastně i Vánočními příběhy.
 10. Rádi byste se vydali opravdu někam daleko? Warcross vás přenese až do Japonska. Doma pak můžete trénovat tradiční kaligrafii, popíjet zelený čaj z mrňavého kalíšku a cpát se nudlemi ramen nebo sushi.
 11. A kam se s našimi knihami můžete vydat ze všeho nejčastěji? Co byste řekli? Bez přehánění vedou na plné čáře Spojené státy, takže si sbalte imaginární kufry, uplácejte si doma hamburgery nebo si je nechte dovézt, nakupte kotel sladkostí, našlehejte si mléčný koktejl a tradá za oceán! S kteroukoli knihou od Kasie Westové nebo Jenny Hanové, s Americkým roadtripem, s Americkou princeznou, Kudy ke hvězdám, 10 rande naslepo nebo Mou první láskou a mnoha, mnoha dalšími.
 12. Nedokážete se rozhodnout, kterým směrem byste se nejraději vrtli, protože Vaše představa o cestování zahrnuje v ideálním případě návštěvu několik zemí najednou? Tak zkuste Na cestě létem a udělejte si aspoň knižní eurotrip.

 

Tak co, kam byste se nejraději vydali?

Čtěte a hlavně neklesejte na duchu! 😊

 

Hezký víkend,

Adéla