CooBoo

Zapomenuté poklady

Víkendovky

Nazdárek vespolek. Tak prosím vás, už jste vytáhli vánoční svetry? Já rozhodně ano! Nejdřív jsem měla vznešený cíl vydržet do začátku adventu. Pak jsem zjistila, kdy ten začátek adventu je, a vykašlala se na to. Ať si doma ty moje svetry užijou, když jsou jediní, kdo je letos uvidí, žejo. I když, budu s nimi oblažovat i ostatní kubulíny na našich pravidelných videoporadách, to je jistě potěší!

 

Nicméně, k tématu knih. Momentálně všichni pracujeme na knížkách, které vyjdou tak za sto let, takže jsem přemýšlela, co vám tu povím. A! Rozhodla jsem se vytáhnout z útrob CooBoo tituly, kterým se podle mě nedostalo takové pozornosti, jakou si zasluhují. Řekněme takové tituly pro náročnější, které asi nezaujmou úplně každého, protože nejde o nejklasičtější YA čtení, ale když vám sednou do noty, tak si je fakt užijete. Většinou totiž mají takové to „něco navíc“, díky čemuž nás jejich příprava hodně bavila, a dost nás mrzí, že nejsou tolik vidět. Tenhle výčet rozhodně není konečný… a když mě to bude bavit a nebudu mít zase někdy o čem psát, možná vyhrabu i nějaké další.

Začněme u těch nejnovějších – letos podle mého zbytečně rychle prosvištěly hned dva tituly. V první řadě moje srdcovka a divnokniha Každé srdce je bránoo dětech propadávajících skulinami světa do jiných, cizokrajných říší, které je brzy zase vrátí zpátky do naší reality. A tihle navrátilci pak neví, co si se sebou počít. Je to jednohubka na pár hodin maximálně, takže i kdyby vás nenadchla (nechápu!), téměř žádný ztracený čas. A druhá z řady je pak Enchantée neboli Okouzlená, taková francouzská fantasknost zasazená do kulis Velké francouzské revoluce, do zahrad i sálů Versailles, kde se létá balonem, a ještě ke všemu kouzlí. Za mě atmosférická pecka, zvlášť jestli vás baví Francie a tyhle alternativní skoro-reality.

Pak tu máme takovou „contempo“ skupinku. Pro mě je prostě záhadou, proč některé ty současné kousky s vážnějším tématem vyletí do nebes, a některé se drží hodně při zemi, když kvalitativně za mě hrají stejnou ligu. Takže prosím vás, jestli jste fanoušci Dopisů ztraceným a Na co slova nestačí, tak Sadie je něco, co chcete číst dál. Dvě prolínající se časové linie zkoumají zmizení Sadie z jejího pohledu a z pohledu moderátora, který po ní pátrá, a je to mrazivá děsivost. Všechno je v pohodě je podobně útlé, má boží obálku a vypráví o holce, která chce za sebou nechat těžkou minulost a už o ní prostě nemluvit. Jenže minulost má tendenci vystrčit hlavu v té nejnevhodnější chvíli a jen tak opomíjet se nedá. A jakkoli se o téhle knížce bez spoilerů těžko mluví, rozhodně ji nepřeskočte. Za mě do téhle kolonky patří i Opak věčnosti, i když je tam ten zvrat s cestováním časem – ale jádrem všeho je těžká romantika a ještě těžší životní trable. A nebo Nejtemnější kouty zase s thrillerovějším laděním, kde se otvírá jeden starší detektivní případ, který zůstal dost nevyjasněný a poznamenal životy všech zúčastněných. A nebo Jediná vzpomínka Flory Banksové, kde přišla ústřední hrdinka po operaci mozku o krátkodobou paměť a po každém dnu se vrací do doby před deseti lety, kdy na operaci došlo. A nebo Tohle všechno je pravda, což má navíc zajímavé grafické zpracování a příběh o manipulaci, tajemstvích a o tom, jak můžou být nebezpečná…

Hele, prostě těchhle těžších (a nedoceněných!) kousků máme fakt kopec a byla by škoda, abyste zůstali jen u dvou prvně zmíněných růžovek – které jsou nepopiratelně boží, ale tyhle ostatní taky. Takže zvlášť pokud vás srdce tímhle směrem táhne, otestujte, příjemně vás překvapí.

No ale já jsem přece jen víc na to fantasy, jak už víme. A i tady je spousta kousků, které nesednou každému, ale když vám sednou, pane jo! Třeba takový Snílek Neznámý a jeho druhý díl. Heleďte, to je ale tak boží fantasy. Promyšlený příběh, hrozně zajímavé fantaskní prvky, velké knihovny, bohové a válečníci a spousta smutku a lásky… zkrátka všechno, co od knížky chcete. Chápu, že to lyrické vyprávění může být na někoho moc komplikované a ne všichni ho zvládnou. Ale tyjo, zkuste to. Snílek za to stojí. A podobně lyricky a komplikovaně vyznívá i Dvanáct nocí, dvanáct snových epizod dobrodružství, které začíná na Štědrý den, takže navíc jupí, Vánoce! A určitou hlubokou zasněnost a přesah má i příběh A oceán byl naší oblohou, který obrací naruby celou klasickou Bílou velrybu a do popředí přináší právě velryby, které se brání lidem. Navíc v podání Patricka Nesse a s božími ilustracemi Roviny Cai, tenhle kousek je fakt skvost každé knihovničky. A až všem těm podivnostem přijdete na chuť, sáhněte po Honu na střízlíka, který jede na přesně stejné vlně (a taky začíná o Vánocích!). Irská mytologie, prostředí kouzelných klanů a sychravá zimní atmosféra s velmi specifickým systémem magie jsou jak z jiného světa.

A já to dneska zabalím, Michal s Adélou na mě pak křičí, když nade mnou převezmou nadvládu tyhle Maasovské ambice a touhy po nejdelších blozích na světě. Tak ať se vám dobře čte a sáhněte občas i po něčem, co tak úplně mainstreamově nefrčí, najdete tam skryté poklady. Fakt.

Katka

VÍKENDOVKA! Máte taky nějakou oblíbenou knížku, o které svět dostatečně neví? A jakou? Nalákejte nás!

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.