Vánoční příběhy

Víkendovky

Hurááá, je to taky – konečně ten pravý podzim. Ale je zajímavé, jak ho každý vnímá jinak. Zatímco pro mě je to období, kdy je všechno kolem barevné, chodí se na úžasné výlety do lesů, večer je ideální čas na čtení a kafe/čaj, případně na sledování filmů a seriálů, na které se chci už pár let podívat, ale tak nějak na ně pořád nebyl čas (a to platí i o knihách na mém seznamu), Katka líčí podzim úplně jinak.

Jak jsem pochopil, její den vypadá asi takto: ráno se budí do šílené zimy, kdy jí drkotají zuby, čaj musí rozmrazovat nad plamínkem malé svíčky, která jediná ozařuje úplně tmavý byt, a do sprchy raději nechodí, protože by na ni padaly ledové krystaly. Pak na sebe navlékne všechno oblečení, co doma má (a že ho je), a vyrazí ven. Tam se v šílené zimě (jářku 14 stupňů) vyhýbá krvežíznivým ledním medvědům, až se dostane do tramvaje, která se nezadržitelně klouže po namrzlých kolejí. Po výstupu z tramvaje se musí uchýlit na litrovou kávu se spoustou mléčné pěny, aby uklidnila splašené nervy. Když se konečně dostane do práce, čeká na ni ten nejhorší netvor – totiž moje veličkost –, který si dovolil ráno po příchodu vyvětrat v bratru tři dny nevětranou kancelář. A její utrpení takto pokračuje celý den – a jediné, co ji může zachránit, je příchod léta, kdy to taky ještě není úplně ideální, ale přece jen 34 stupňů ve stínu zvládne již jen s jedním kabátem. A jelikož jsem od přírody škodolibý, začal jsem jí líčit, že právě čtu Dickensovy Vánoční příběhy, kde je mráz, až praští, a vzduchem stále poletují velké naducané sněhové vločky – a to ji odrovnalo definitivně.

Jak jste asi pochopili, čtu jednu z našich vánočních knih (která mimochodem patří do edice CooBoo Classics, stejně jako Petr a Lucie, Něžná je noc, Jane Eyrová a Obraz Doriana Graye. V novém a opravdu povedené překladu Petra Štádlera jsem se tak začetl do pěti Dickensových novel, které spojuje téma Vánoc a zimy. A samozřejmě nesmí chybět ani ta nejznámější z nich – Vánoční koleda. Nejspíš ji znáte, i když jste ji přímo nečetli (mimochodem moc doporučuju animované zpracovaní Vánoční koledy z roku 2009, v němž září Jim Carrey, Colin Firth nebo Gary Oldman alias Sirius Black). Bohatý obchodník Ebenezer Hraboun je tím nejpřízemnějším a nejnevlídnějším člověkem na světě. Jde mu jen a vždy o zisk a peníze, svého jediné zaměstnance by nejraději sedřel z kůže a takové odporné věci jako Vánoce, smích nebo zpěv v něm vyvolávají mimořádný odpor. A všechny tyto jeho vlastnosti se ještě více prohloubí po smrti jeho společníka – ovšem ten ho několik let po své smrti přijde navštívit a oznamuje mu, že jeho duše trpí a že stejně dopadne i Ebenezer, ale že má ještě naději, protože ke změně mu mohou pomoci tři duchové, kteří ho navštíví. Nejdříve přichází duch Vánoc minulých, který mu ukazuje, že i on býval šťastný, že mu vždycky nešlo jen o peníze. Duch Vánoc přítomných mu představuje, jak slaví a žijí lidé ve městě. A duch Vánoc budoucích mu ukáže, jak Ebenezer dopadne, pokud se nezmění. A jelikož je to pravý vánoční příběh, asi tušíte, jak vše dopadne – a rozhodně to není smutný konec. Dalšími příběhy v knize jsou Zvonoví, Cvrček u krbu, Bitva o život a Prokletí aneb ujednání s duchem. Jestli máte rádi vánoční příběhy, nebo jestli máte rádi Dickense, potažmo klasiku nebo jestli tuto edice sbíráte, těšte se na 9. listopadu, kdy Vánoční příběhy vychází.

Mějte se skvěla a hodně čtěte

Michal

VÍKENDOVKA!!! Máte nějaký oblíbený film, které sledujete každé Vánoce?

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.