Těšíme se na čarodějnice!

Víkendovky

Čusky čauky, Všimli jste si toho jara venku?! Já jsem nadšená, ještě tak deset stupňů nahoru a bude to perfektní! Každopádně zrovna minulý víkend jsem fascinovaně sledovala, jak sněží a za dvě minuty už zase sluníčko září, jako by nic, jen aby o dalších třicet vteřin později padaly kroupy. Duben je fakt kouzelný.

No a kromě jara je tu taky velikonoční volno, což je super a já doufám, že ho všichni využíváte k nějakým pěkným výletům nebo aspoň odpočinku a čtení. Já osobně Velikonoce jako takové moc nemusím, celé to mlácení pomlázkami je za mě trošku hloupost, ať se to vezme z jakékoli strany, a baví mě na tom akorát požírání čokoládových minivajíček, ty si vždycky nakoupím do zásoby na celý rok. Ale ty čtyřdenní miniprázdniny, ty teda beru. Já letos teda razím na výlet do světa, ale stejně jsem si na ně tradičně nachystala kupičku knížek (akorát teda do čtečky), které nestihnu přečíst. Děláte to taky? Máte velké oči, kolik toho přelouskáte?

Každopádně, o čem jsme vám tady chtěla povídat: blíží se čarodějnice! A teda nejen ty v kalendáři, ale taky vydání jedné z mých letošních nejočekávanějších knih Čarodějnice dřívější a budoucí. Pamatujte si, jak jsem vám pořád básnila o knížce January a Deset tisíc dveří? No, tak teď budu úplně stejně básnit o Čarodějnicích, což je famózní fantasy kousek od stejné autorky. Alix E. Harrowová je totiž boží a přečetla bych si od ní klidně i nákupní seznam, domácí úkol z matiky nebo dopis pro finančák. No a navíc je fakt chameleon, protože kde byla January celá taková snová a kouzelná, tak tam jsou Čarodějnice rázné a bojovné a dynamické. A taky aby ne, žejo, když je to příběh o boji za ženská práva.

Kromě toho, že je tahle knížka fantasy, je to totiž taky výlet do historie, do dob, kdy se v Americe rodilo hnutí sufražetek a snažily se pro ženy vydobýt možnost volit. A právě do víru těchhle událostí, do města Nový Salem, které bylo očištěno od veškerého hříchu, přichází naše ústřední trio, sestry Eastwoodovy. Každá jsou úplně jiná. Nejstarší Bella je trochu roztržitá knihomolka, introvertka, která by nejradši přečetla všechno na světě. Prostřední Agnes v sobě má víc síly, než by kdokoli hádal, vždycky se o všechny starala a teď je odhodlaná se postarat hlavně o sebe, protože jí všichni ostatní už tolikrát ublížili. A nejmladší Juniper, ta je jako tornádo, má vůli ze železa a chce prostě změnit svět tak, aby nebyl tolik nespravedlivý. No a pak se do toho všeho zamotají kouzla a prastaré legendy a začne to být ještě daleko zajímavější.

A teda musím se poklonit naší překladatelce Adéle Špínové, protože na tomhle musela cedit krev. V první řadě – autorka je historička a hrozně ráda jen tak pro zábavu do smyšleného příběhu vplétá skutečné reálie, trochu je pokroutí, trochu je upraví, ale pořád je potřeba, aby na čtenáře ze stránek pomrkávaly. A ohlídat a vychytat tohle všechno, uf. No a v druhé řadě je knížka plná říkanek a písniček, které všichni dobře známe, protože právě v nich se ukrývají všechna zakázaná kouzla. A ano, hádáte správně, v anglicky mluvících zemích se používají úplně jiná říkadla než u nás a i tohle všechno musela Adéla vyřešit a překlopit tak, aby to sedělo i do českého kontextu.

No, jsem prostě hrozně zvědavá, co na tenhle kousek řeknete, protože mě to TAK-MOC-BAVILO! Tak prosím vás Čarodějnice zkuste, už budou za chvíli na pultech! A protože na to ostatní dost často prdí (Adéla vlastně poctivě reportuje, promiň, Adélo!), tady jedno okénko do redakce: Michal testující nové druhy kávy, které by nám měli do kanceláří začít navážet, je až po uši v klasikách a ladí Šarlatové písmeno. Iveta po urputném souboji s nekonečným upírem najela na lehoučkou letní vlnu a kochá se Polibkem na Mykonu. A Adéla bojuje s nějakou jarní rýmičkou, ale neohroženě se přitom pustila do korektury Našich zakázaných vášní (ježiš a to je taky pecka… ale to vám vyžvaním zas někdy příště).

Tak se mějte, veselé Velikonoce a hezky čtěte, abyste měli čas pustit se do všech novinek, co pro vás chystáme.

Katka