TĚŠENÍ

Víkendovky

Taky máte pocit, že se začátkem června najednou začne narůstat očekávání toho, že se už už brzo začnou dít všechny ty super věci, na které jste dloooouho čekali? Anebo se už konečně dějí? Znáte to, ne? Prázdniny (nebo dovolené) jsou skoro za rohem, na nočním stolku nebo někde v koutě (nebo co já vím, třeba na poličce na záchodě) se vám hromadí jedna skvělá kniha za druhou a vy se už celí třesete, až do nich budete moci zabořit nos a nechat se unést do světa fantazie.

U nás v redakci se tedy taky docela vrší knihy, zvlášť ty dosud nepřečtené, a už si na nás brousí zuby. My si samozřejmě brousíme zuby na ně, na tu každoroční letní knihosmršť. Než nás však tahle letní literární lavina (koukejte mě pochválit za tu aliteraci, dík moc) úplně zavalí, čeká nás spoustu pěkných věcí.

Vezmeme to popořadě. V posledních dnech nás naprosto nadchlo, že knížka Víš, že jsem hrozná byla nominovaná na Zlatou stuhu za překlad. Jsem hrozně ráda, protože už jenom získat nominaci není jen tak, a myslím si, že si to Áňa Štádlerová, která se s překladem vypořádala brilantně, fakt zaslouží. Tak jí držte palce! Slavnostní vyhlášení proběhne 16. června.

Další věc, které se už nemůžeme dočkat, je Svět knihy. Příští středu vyrazíme pomáhat se stavěním prodejního stánku (a osahat si všechny krásné knihy, které tam budou) a pak se s některými z nás můžete na veletrhu potkat hlavně v sobotu v literárním stanu na HumbookStage. Tam uvidíte Katku ve vlastní osobě (#sorrynotsorry, Katko) a pak taky samozřejmě spoustu skvělých autorů při besedách na témata, která hýbou vaším světem. Až budete mít ze všeho poslouchání a koukání hlavu jak meloun, nezapomeňte se zastavit taky na stánku Albatros Media, kde na vás budou čekat knížky s tradiční veletržní slevou. Tak si nezapomeňte udělat už předem místo v knihovničce a dorazte, atmosféra bude jako vždycky skvělá! HumbookStage startuje v sobotu v půl jedenácté, ale na Svět knihy jako takový můžete zabrousit od čtvrtka do neděle.

Pokud už čtete naše blogy nějaký ten pátek, tak jste si určitě všimli, že na léto, válení se u vody, letní čtení, koktejly s deštníčkem a výlety za humna i do všech koutů světa se samozřejmě strašně moc těšíme, ale zároveň nás tohle období dost děsí, protože to je pro nás z hlediska objemu práce nejnáročnější období v celém roce. Je to dost děsivé, tak si na tom člověk musí najít něco, na co by se těšil, nějaký bonbonek. Pro mě je to letos kniha Literární hysterie od Karolíny Meixnerové aka @cojezoe. Jestli ji neznáte a myslíte si, že česká literatura 19. století je nuda, tak koukejte šoupat nohama a alou na její Instagram, nebo rovnou na některou z jejích besed. Takovou one woman show jste ještě nezažili. O velikánech české literatury, kteří na vás dosud jen zachmuřeně a moudře shlíželi z bust, pomníků, obrazů a pamětních desek, se dozvíte takové věci, že se se svými rodinnými dramaty může jít rovnou zahrabat klidně i celý Kardashianovic klan. Pokud můžete, rozhodně zajděte na besedu. Garantuju vám, že se pak perly české literatury vyšvihnou na přední příčky vašeho reading listu. Momentálně čekám na poslední verzi textů k posledním redakčním úpravám. A je mi smutno, že jsem to vlastně už celé jednou přečetla a že se nemůžu těšit na další kapitolu, která mi od Karolíny přistane v e-mailové schránce. Jo, je to skoro takový pocit, jako když jsem kdysi dočetla poslední díl Harryho Pottera. Akorát že to byla totální beznaděj, protože tam to byl fakt KONEC, zatímco u Literární hysterie jsme vlastně úplně na začátku a můžu se těšit, až ke knize za pár dní dostanu i ilustrace. A hlavně na to, až to celé dáme dohromady a bude z toho pecka knížka. Už se taky těšíte se mnou?

A závěrem ještě flash news z redakce: Michal dočítá Odkaz lidské mysli, první díl nové série od Radka Starého, Iveta louská Uchvatitele říší a Katka čte Netvory a krásky.

Mějte se parádně, čtěte a přijďte na Svět knihy!

Adéla