Temné a osamělé prokletí | Albatros media

Temné a osamělé prokletí

Víkendovky

Po téměř letním počasí, kdy lidi venku chodili v kraťasech a trikách s krátkým rukávem, se počasí konečně trochu umoudřilo, obloha se zatáhla a ani vedro už není takové.

Takže se konečně vrátilo to správné čtecí počasí. A ano, vím, že mi řeknete, že číst se dá i v létě u vody, ale to prostě není ono. Člověk si pořád musí hlídat, jestli mu na knihu nestékají kapky vody z mokrých vlasů, zmrzlinu musí lízat tak, aby nezašpinil stránky, do toho ho neustále ruší křik dětí i dospělých okolo, stále mu někdo vstupuje do sluníčka a dělá mu stín, člověk musí odhánět neznámého psa, který si vás vybral jako nejvhodnější objekt pro označkování. A to ani nemluvím o spálených zádech, o neustálém přemáhání spánku, o tom, že vám knihu může kdokoli ukrást nebo někam zakopnout… A ještě je tu úplně ta nejhorší věc na světě – zvědavci, kteří se vás neustále ptají, jestli si raději nechcete zahrát volejbal, jestli to vážně musíte číst, jestli to je na nějakou zkoušku a jestli vás to baví. Protože nikdo okolo nedokáže pochopit, že by si člověk mohl číst jen tak pro zábavu. A otevřená kniha podle nich asi signalizuje: „Všichni pojďte ke mně a dávejte mi pitomé otázky, protože jak vidíte, chci si se všema povídat!“ Prostě není nad podzimní a zimní počasí, křeslo, čtecí lampu a deku… no, i když je pravda, že ten spánek člověka přemůže i tady. ;)

Ale samozřejmě čteme i v práci u stolu a kancelářských židlí. Já jsem se třeba pustil do fantastické knihy Temné a osamělé prokletí. Zajímavý název, skvělý příběh. Takhle kniha má být retelling na Krásku a zvíře, ale kromě základní kostry to opravdu není příliš poznat. Princ Rhen, dědic mocného království, se vždy těšil, až převezme vládu a ujme se správy své země. Jenže to bylo ještě předtím, než ho proklela zlá čarodějka. Předtím, než se proměnil v odpornou krvelačnou zrůdu. Předtím, než zničil svou rodinu, svůj hrad i svou zemi. Pro Harper život nikdy nenachystal nic dobrého. Žije sama s bratrem a matkou, nemají moc peněz. A když se jednoho večera pokusí pomoci neznámé dívce na ulici ve Washingtonu, je přenesena do zakleté říše prince Rhena. Monstrum? Princ? Harper netuší, co si myslet. Když však začne poznávat dobré stránky princovy povahy, vypadá to, že prokletí by mohlo být zlomeno. Že se do prince zamiluje lidská dívka. Ovšem to temné síly nemohou dopustit, a tak se spojí, aby Harper i Rhena zničily. Nicméně nečekejte nějakou ubrečenou love story. Harper je pěkně drsná a od rány a od samého počátku ví, co by měla udělat, aby prince zachránila. A od samého počátku mu při každé vhodné i nevhodné příležitosti pěkně do tváře vpálí, že se do takového úchyláka, který unáší holky z temných ulic, nikdy nezamiluje. A dělá všechno jen ne to, co by se od ní očekávalo. Takže jestli si chcete přečíst nesentimentální a dobře napsaný příběh (s rozhodně nečekaným závěrem), vrhněte se na Temné a osamělé prokletí od Brigid Kemmererové (od této autorky mimochodem co nevidět vydáme knihu Dopisy ztraceným), vyjde 22. dubna.

A ač se to nezdá, pomalu začínají knižní veletrhy – nejdříve ten v Londýně, pak v mojí milované Bologni. Takže se můžete těšit na reporty z nich i knižní novinky, které by měly hýbat letošním knižním trhem. A ještě obligátní zprávy z redakce – Adéla čte Léto, kdy (jsem) zkrásněla od Jenny Hanové a Katka se prodírá Obsidiem ke světlým zítřkům.

Mějte se a hodně čtěte!!!

Michal

Co vyhrává u vás – čtení v létě u vody, nebo v zimě pěkně pod dekou? :)