Příběh je lokomotiva

Víkendovky

Život je příběh v pohybu. Každý den ke svému příběhu něco přidáš, přepíšeš ho a nahlédneš ho z odlišného úhlu. Něco vymažeš. Vytrhneš stránky. A pak lituješ, že některé z nich nejdou vrátit zpátky. Den je příběh. Rok je příběh. Život je příběh. Ty jsi příběh.

Takhle začíná svou novou knihu Ruta Sepetysová – tedy alespoň v báječném českém překladu Petra Eliáše. Už jsem o ní psala v nějakém svém dřívějším blogu, ale protože momentálně usilovně pracuju na její redakci, hodí se ji připomenout. Ruta Sepetysová jistě momentálně sbírá materiál a chystá další svůj historický román, na který se všichni moc těšíme, ale v mezičase se rozhodla podělit nejen o svoje spisovatelské, ale i životní zkušenosti.

V knize, kterou jsme definitivně česky pojmenovali Tvůj příběh, představuje několik důležitých složek příběhu, jako jsou zápletka, postavy a jejich vývoj, hlas – ať už autorský, nebo hlas vypravěče, perspektiva, prostředí, dialog atd. Ilustruje je na příkladech ze svého života, které jsou přinejmenším nevšední, a přidává vždy několik podnětů k zamyšlení a krátkých cvičení, od kterých se můžeš odpíchnout. Mimochodem, jednu část svého textu věnuje i autorskému bloku, tu já považuju za velice užitečnou.

Ruta Sepetysová je jedinečný a inspirativní člověk. Na psaní se vrhla až po dvaceti letech, které strávila v hudebním průmyslu. A dosáhla mimořádného úspěchu. Svým psaním zprostředkovává příběhy, které zaujmou a chytnou za srdce spoustu čtenářů napříč generacemi. To dokládá, že její autorský styl, který sama označuje za prostý, je přístupný a srozumitelný prakticky všem. A proto má smysl se od ní učit – když už se máme od někoho učit, tak od mistra svého oboru.

Teď mě tak napadá, jaká je škoda, že kniha Tvůj příběh vyjde v českém překladu až v listopadu. Určitě by totiž mohla být užitečným pomocníkem pro všechny, kteří se chtějí zúčastnit čtvrtého ročníku naší soutěže CooBoo hledá talent. Tématem jsou tentokrát Dystopické světy. Chceme dystopický příběh bez vymezení místa (je jedno, jestli půjde o New York, Prahu, Káhiru nebo jinou planetu či úplně jiný svět). Autor by se měl zamyslet a představit si, jak by asi tak mohl vypadat svět, kde se všechno tak trochu pokazilo.

Času už je bohužel zoufale málo. Uzávěrka, do které přijímáme soutěžní rukopisy i se všemi náležitostmi, je 15. srpna. Pokud vás zajímá víc, můžete se podívat do našeho edičního plánu na první pololetí 2023. Bližší informace najdete až úplně na konci. Na vaše texty se moc těšíme, hlavně na nějakou originální zápletku a postavy s vývojem.

A co se děje v redakci? Adéla právě dokončila korekturu vítězné knihy loňského ročníku naší soutěže – U Jedné náušnice, Michal se pustil do čtení Slovodějek a Katka usilovně pracuje na Ukradeném dědici od Holly Blackové.

Mějte se hezky a pište!

Iveta