CooBoo

Pohádka o Americké princezně

• Víkendovky

Milé děti, pěkně se posaďte, protože dneska si řekneme pohádku o princeznách a princích. Příběh americké revoluce a zrození americké monarchie pravděpodobně už znáte – jak po bitvě u Yorktownu padl plukovník Lewis Nicola na kolena před generálem Georgem Washingtonem a ve jménu celého národa ho žádal, aby se stal prvním americkým králem. A generál samozřejmě souhlasil.

A vás určitě zajímá, jak vypadá Amerika o dvě stě padesát let později, kdy jsou nástupci George I. pořád ještě na trůnu. Je to příběh ze vznešených tanečních sálů a zadních schodišť. Příběh tajemství a skandálů, lásky a zlomených srdcí. Je to příběh nejslavnějšího rodu světa, který sehrává svá rodinná dramata na té největší scéně ze všech. Tohle je příběh americké královské rodiny. Tohle je příběh, který se popisuje v knize Americká princezna od spisovatelky Katharine McGeeové.

Beatrice je výjimečná – nejenže je prvorozenou dcerou krále, ale také první ženou, která kdy usedne na americký trůn. První ženou, která bude sama vládnoucí královnou; ne královskou chotí, provdanou za krále, ale skutečnou panovnicí. A Beatrice se na tuto roli poctivě připravuje – studuje na prestižních univerzitách, zná historii své země, účastní se všech nudných a dlouhých zasedání vlády, učí se jemné nuance politiky a je svému otci oporou. Zároveň ví, že je na ni upřena pozornost celého světa, takže si nemůže dovolit ani sebemenší přešlap. Čili žádné večírky a alkohol, žádné krátké vztahy, žádné projevy a názory, které by vybočovaly z přísně neutrálního postoje královské rodiny. Ví, že to je její role v tomto světě, a je jí ochotna obětovat cokoli, aby pokračovala v odkazu svých předků a aby pracovala pro svůj národ. Ale když jí rodiče předají seznam vhodných kandidátů (rozumějte kandidátů s dostatečně modrou krví), ze kterého si má vybrat manžela, Beatrice si uvědomí, že pro splnění své budoucí role se bude muset vzdát opravdu všeho.

Samantha je princezna, ale společně se svým dvojčetem Jeffem se narodila o pár let později než Beatrice. Role následnice trůnu už je zabraná, takže co zbývá? Přece pořádně si užít to, že pocházíte z královské rodiny, máte moc i peníze a možnost splnit si skoro vše, co chcete. A tak se z dvojčat stal pravý opak upjaté Beatrice. Jsou duší každého večírku, utíkají svým strážcům, bulvár z celého světa se tetelí radostí nad jejich stále novými kousky… Vypadá to jako spokojený a bezstarostný život. Ale ve skutečnosti Sam neví, co sama se sebou. Neví, na kterou vysokou školu a zda vůbec by měla nastoupit. Neví, jak se chovat ke své sestře – budoucí královně. Neví, kam by její život měl směřovat. A časem je jí jasné, že takhle to dál prostě nejde.

Nina Gonzalezová je „obyčejná holka“. Studuje na univerzitě, přivydělává si v místní knihovně (a opravdu ráda čte) a s kamarádkami sem tam vyrazí na nějaký večírek. Ale nikdy by jim neřekla, že od malička vyrůstala vedle královských dětí a že princezna Samantha je její nejlepší přítelkyně už od školky. A obzvlášť by jim neprozradila, co se stalo na posledním večírku, na který vyrazila se Samanthou i Jeffem. Ti pak odjeli na roční cestu po Asii. Jenže jak dlouho může skrývat, kým ve skutečnosti je?

Daphne Deightonová pochází z nižší šlechtické rodiny, která se k titulu dostala teprve nedávno díky svým penězům. Ale to jí nebrání, aby si tvrdě šla za svým (nebo matčiným?) rozhodnutím stát se princeznou. A to jde jen jedinou cestou – přivdat se do královské rodiny. A tak je Daphne jasné, že si musí vzít prince Jeffa. A tomu podřídí vše. Od malička cvičí, učí se zpaměti královské rodokmeny všech rodů na světě, etiketa jí nedělá sebemenší problém, ví, jaký je rozdíl mezi oslovením krále, cara a mahárádži, její líčení i outfit jsou vždy dokonalé, chodí předčítat dětem do nemocnic (a vždy na to nenápadně upozorní bulvární novináře), navštěvuje stejné školy jako členové královské rodiny. A tahle dřina se vyplatí – začne s princem chodit. A když se zdá, že cíl je už na dosah, Jeff se s ní rozejde. Ale Daphne se nevzdává a i rok po jejich rozchodu je odhodlaná ho získat zpět. A nic a nikdo jí v tom nemůžou zabránit. A kdo se jí postaví do cesty, toho zničí.

Americká princezna je skvěle napsaná a neuvěřitelně čtivá kniha, ve které nejde jen o drby z královské kuchyně, ale spíš o roli člověka v našem světě a jeho hodnotu. Takže si ji určitě přečtěte, vychází na začátku srpna.

Mějte se skvěle a hodně čtěte!

Michal

VÍKENDOVKA!!! O jaké jiné „alternativní historii“ byste si rádi přečetli?

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.

Albatros Media newsletter

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.