Neztratili jste náušnici?

Víkendovky

Kdyby tomu tak náhodou bylo a stalo se vám to ve fiktivním světě Terezy Kučírkové, která vyhrála poslední kolo naší literární soutěže CooBoo hledá talent a které u nás už brzy vyjde kniha, mohli byste se zajít podívat do kavárny U Jedné náušnice, jestli ji tam náhodou někdo nepřinesl.

V téhle kavárně totiž mají velikánskou korkovou nástěnku a na ní spoustu lichých náušnic spolu s cedulkami se jmény a adresami nálezců. Tuhle kavárnu už desítky let vlastní a vede paní Juliánová a na její nástěnku se jezdí podívat i lidi ze vzdálenějších koutů republiky – je to taková rarita. Paní Juliánová je stará škola, žádný moderní kávovar byste u ní nenašli. Zato byste si mohli dát poctivé větrníky, trubičky, bábovku nebo třeba domácí sušenky. A taky byste u ní možná narazili na starého pana Majera, který sem pravidelně přichází zkontrolovat nově přidané náušnice, a co je důležitější, na tři kamarádky, Matyldu, Karolínu a Sáru, které spojuje nejenom láska k závodnímu plavání.

Těmhle třem je v rukopisu Terezy Kučírkové kolem osmnácti, právě odmaturovaly, řeší, kam půjdou na vysokou školu, a hlavně si chtějí užít poslední společné léto, protože po něm se jejich cesty rozejdou. Samozřejmě ne úplně, ale už spolu nebudou trávit každý den, chodit do školy, na plavecké tréninky, do kavárny… Ne každá má ale jasnou představu o tom, kam by se v životě měla vydat.

Karolína je dříč, plave dlouhé tratě a díky svému neuvěřitelnému úsilí se dostane až na mistrovství a v podstatě si tak splní svůj sen. Matylda je spíš taková rozevlátá, ve spoustě věcí ještě nemá jasno a ráda riskuje. Jezdí na longboardu se zavřenýma očima, s oblibou si lehává na asfaltku kousek od svého domu, a hlavně je děsně načuřená na Adama, kluka, který patří do jejich plaveckého oddílu, do kterého je už od dětství zakoukaná a který ji neustále peskuje. (Alespoň jí se to tak jeví.) Poslední z trojice, Sára, má kavárnu U Jedné náušnice v největší oblibě. Pravidelně kontroluje přírůstky na nástěnce a taky je tam sama přidává. A má spoustu nápadů, jak tenhle skvělý koncept zpřístupnit i mladším generacím. Protože hlavní důvod, proč nástěnka existuje, je přece možnost, že se objeví druhá náušnice do páru. A tak jako se konečně shledají liché náušnice, můžou se shledat i lidi, které pojí společná minulost a kteří se z nějakého důvodu odloučili. Některé bytosti a věci zkrátka mají být v páru.

Takže tohle je teď moje skoro-letní čtení. A co je nového u ostatních v redakci? Adéla se intenzivně věnuje korektuře S ohněm v krvi, Michal dopilovává druhý díl sci-fi série Radka Starého Odkaz lidské rasy a Katka se pustila do čtení finálních korektur Mladokrevných.

Mějte se hezky, a kdybyste náhodou pohřešovali nějakou náušnici, víte, kam se obrátit.

Iveta