Netvoři a krásky

Víkendovky

Čusky čauky! Normálně, všimli jste si, že už je skoro srpen? Já vůbec nevím, kam zmizel červenec, ale chci vznést stížnosti proti tomuhle narychlenému běhu času, protože mi to nepřijde normální. Před chvilkou byl duben a teď tohleto, skandál!

Řekla jsem si, že dneska udržím blogísek v normální délce, tak mi držte palce. My v redakci totiž tak postupně dovolenkujeme, vždycky se někdo na pár dní odmlčí a zmizí a pak se zase vrátí s občerstvenýma očima a vůlí přečíst dalších milion stran nejnovější bichličky, která mu stepuje v počítači. Nicméně spolu s tím probíhá naše hlavní přípravová sezona na podzimní šílenství, takže musíme elegantně balancovat, aby nás ty bichličky po návratu zas jako nezavalily. Obtížná disciplína!

Každopádně po uzávěrce skladu nám už zas do redakce chodí nové knižní radosti v podobě čerstvých novinek, tak jsem si říkala, že aspoň tak šmahem zmíním ty, které nedostaly celý svůj vlastní blog. V první řadě nám konečně dorazila Studie stínů, což je první díl nové trilogie Hledači duší od Marie V. Snyderové, která navazuje na původní trilogii Studie. Hlavní hrdinové zůstávají, jen jsme se v čase posunuli o nějaký ten pátek dopředu, jsou starší a zkušenější a čekají je zase nové výzvy – tak třeba Jelena poměrně nečekaně přijde o svou magii. Což je pro někoho, po kom věčně věků jdou nejrůznější kriminální živly z obou jen tak tak vycházejících zemí, poněkud nepříjemné. Valek se zase musí potýkat s tím, že se zdá, že mu Velitel přestal důvěřovat. A v jeho kapitolách navíc nakoukneme i do jeho minulosti, kdy jako špeh a vrah teprve začínal. A pokud by vám to nestačilo, když zavoláte do pěti minut, dostanete Studie stínů hned dvě… Ne, pardon. Pokud by vám to nestačilo, obsahuje tahle cihla taky povídku Studie ledu, která trochu přemosťuje tu časovou díru mezi oběma sériemi a uvádí pár věcí do kontextu.

Dalším kouskem, který netrpělivě vyhlížíme, je nová Westovka, protože bez příběhu od Kasie není léto, žejo. A tentokrát, tentokrát má být léto rovnou Dokonalé, jak si ho hlavní hrdinka Avery vysnila. Těšte se trochu na Hříšný tanec, ale se zpěvem místo toho tancování, srubíky v lesích, koupačky a samozřejmě nějaké ty citečky. No a v neposlední řadě vyhlížím taky druhý díl série Srdce času s názvem Soví noc, což je úplně boží fantasy s cestováním časem a mechanickými sovami a neviditelným městem a vším, co má pořádná fantasy mít. Jestli jste jedničku ještě nečetli, nechápu, kde jste do teď byli zavření, fakt.

Nicméně! To hlavní, na co jsem vás tu chtěla navnadit, je Soman Chainani a jeho Netvoři a krásky. Protože to je, vážení, pecka. Soman je pohádkový mástr, to všichni víme, jeho Škola dobra a zla na pohádkách celá staví. Ale teď si řekl, že už jsou ty klasiky pro dnešní dobu vlastně dost mimo. Že nás už nebaví princové zachraňující princezny a krasotinky vzdychající v koutě. A tak pohádky přepsal podle svého tak, aby naší době o fous víc odpovídaly. Malá mořská víla tak vede s mořskou čarodějnicí dlouhý rozhovor o tom, proč je naprostá blbost měnit se v něco, co nejste, kvůli klukovi. Se Sněhurkou, která má jako jediná tmavou pleť v království, kde jsou všichni světlí, všichni zachází jako se služkou, dokud si pořádně nedupne a všechno nezmění. Locika si řekne, že stát se princovou manželkou po jedné puse a skončit zamčená v jiné věži asi není to pravé… A tak dál, a tak dál. Je to hrozně zajímavé počtení a fakt bych řekla, že si v téhle sbírce každý najde to svoje. Mně osobně se nejvíc líbila první Karkulka a poslední Petr Pan a jsem zvědavá, co na Netvory a krásky řeknete vy. Navíc je to zas jednou krasotinka, kterou chcete mít v knihovničce, protože má nádherné ilustrace, barevné i černobílé, pecka je to. A taky bych vám chtěla říct, že filmová práva na tuhle věc koupilo Sony a chtějí z ní udělat seriálek, což by bylo prostě uá!

No a já končím, protože už to zas začíná být nejdelší. Abych dodržela tradici: Michal sice částečně dovolenkuje, ale nespouští oči z nejnovější Maasové, protože dává pilně dohromady druhý díl Půlměsíčního města a to teda bude bichle nade všechny, připravte si bicáky, u čtení se zapotíte. Adéla se pomalu z vánočního módu So, This Is Christmas přesouvá do módu pohádkového se Vzestupem Školy dobra a zla. A Iveta se teď doufám někde opaluje s nohama nahoře a deštníčkovým koktejlem v ruce, protože má zaslouženou dovču.

Tak se mějte blaze, čtěte a dejte vědět, která z pohádek v Netvorech a kráskách je ta vaše srdcovka!

Katka