Nepřehlédněte! | nakladatelství

Nepřehlédněte!

Víkendovky

Nazdárek v novém roce! Doufám, že jste 2022 odstartovali vykročením tou správnou nohou a už se těšíte, co vám přinese. Nicméně to není úplně sranda, všichni víme, že leden je takové pondělí roku a člověku se po vánočním volnu nic moc prostě nechce… Akorát číst.

A to nám překrásně nahrává, protože dneska jsme se s kubulíny domluvili, že vám doporučíme pár zapadlých skvostů! Tedy knížek, které jsme vydali v minulém roce a nedostalo se jim tolik pozornosti, kolik by si podle nás zasloužily. A že si jí zaslouží fakt kopec, protože je to podle nás jedna pecka vedle druhé!

Jestli vás baví dobrodružné a akční putování, nesourodá partička hrdinů, kde má každý svoje problémy a výstřelky, vesmír a odlehčený, vtipný styl psaní, pak je tu jen pro vás Michalův první tip: Aurora plane. Druhý díl cyklu Aurora od spisovatelského dua Kaufmanová/Kristoff má na obálce sličného víláka, ale jinak je to zase řež, krev, pot a slzy – ale rozhodně se u toho zasmějete! Trojku vydáme (doufejme, pokud slečna překladatelka – ehmehmjáehmehm – hýbne zadkem) ještě letos, teď je ideální šance příběh dohnat a připravit se na to, co přijde.

Druhý Michalův tip je tu pro milovníky klasiky, protože jak víme, edice CooBoo Classics je Michalova srdcovka. A jestli mu chcete udělat extra radost, hoďte očkem po Northangerském opatství. Je to Jane Austenová, takže to protlačíte na veškeré seznamy povinné četby, a navíc je to taky fakt dobře napsaná knížka… částečně i o knížkách a čtení, protože hlavní hrdinka je milovnicí gotických hororových románů. A pokud už jste k Austenové někdy přičuchli, víte, že se tahle paní nebere tak úplně vážně a spousta jejích knih je psána s nadsázkou, je to vlastně dost dobrá zábava. A pro milovníky Austenové obecně: Emma už se tiskne! Fakt! Těšte se, za chvíli je na světě.

Adéla má pro vás taky dva tipy a z klasické beletrie se ponoříme zpátky do vod fantastiky. V první řadě by podle ní vaší pozornosti neměl ujít Les bez srdce. To je neotřelé, trochu pohádkově laděné vyprávění o dryádách a čarodějnicích a hvězdářích, které vyšlo až koncem roku, a tak trochu proplulo pod radarem. Na lednové večery s kakaem pod dekou ale ideál, ta atmosféra vás naprosto dostane.

A druhým Adéliným tipem je pak Syn nekonečna, což je fantasy zase z jiného soudku. Tentokrát jsme totiž v současnosti, v době internetů a sociálních sítí, ale svět je trošku jiný, než jak ho známe: žijí na něm totiž lidé obdaření zvláštními schopnosti, a rozhodně ne všichni jsou hodní a jde jim o konání velkého dobra. Je to první výlet Adama Silvery do vod fantasy a za mě se teda mega povedl, protože je to daleko hlubší příběh, než by se mohlo na první pohled zdát. Pod zástěrkou superschopností se tu řeší otázky rasismu a xenofobie, ochrana životního prostředí, vliv sociálních sítí na naše životy a spoustu dalšího. A kromě toho je to teda taky akční superhrdinská jízda, to je potřeba zdůraznit.

Jeden tip tu pro vás má taky Iveta a přesuneme se zase spíš směrem k sci-fi: už jste četli Místo mezi světy? Protože jestli ne, musíte! S Ivetou jsme se shodly, že je to jedinečný příběh, klidně pro daleko dospělejší čtenáře, kde se cestuje mezi dimenzemi, rozebírají se společenské problémy a zvětšující se propast mezi bohatými, kteří žijí v přepychových supermoderních městech, a chudými, kteří se pečou a hladoví v pouštních slumech. Autorka vytvořila jedinečný svět trochu připomínající Mad Maxe v kombinaci… s Matrixem? Ne, těžko popisovat, to prostě musíte zkusit. Je to fakt jedinečný kousek.

Tak a ještě dva moje tipy na závěr, jo! Rozhodně byste měli víc pozornosti věnovat Životu za oceánem, což je knížka od naší české autorky Dominiky Valentové. Na první pohled obyčejné vyprávění o tom, jak jedna holka vyrazí do USA dělat au-pair – ale na druhou stranu příběh, který si zažije mnoho z nás, když se po střední snaží přijít na to, co dál se životem, kam se vrtnout, co by je bavilo, kam dál směřovat a jak se správně rozhodnout. Ale teda, doporučuju vám vlastně věnovat zvýšenou pozornost všem českým knížkám, které u nás letos vyšly, protože čeští autoři si to rozhodně zaslouží!

A můj poslední tip je jednohubka, maličkost na jeden večer, kterou ale budete, pokud jste jako já, otvírat znova a znova: Tulení! Kreslířka Catana Chetwyndová v tomhle souboru stripů mapuje svůj vztah, každodenní maličkosti, které určitě taky zažíváte, a všechno to vystihuje strašně trefně a rozkošně, skoro na každé stránce jsem si říkala: „To jsem já!“ Mimochodem Valentýn se pomalu, ale jistě blíží, a tohle by byl podle mě ideální dárek pro drahou polovičku – ať je to holka nebo kluk, tady se najdou všichni.

Takže tady to máte: kubulínské tipy na čtení z loňského roku, na kousky, které nezazářily tolik, jak měly, a je to škoda, protože mají co nabídnout! Tak na ně prosím vás mrkněte, zaslouží si to.

Katka