Nejnabitější podzim | nakladatelství

Nejnabitější podzim

Víkendovky

Taky se vám teď děje v životě tolik věcí? No, nám jo. Sice pomalu končí okamžiky největší redakční apokalypsy, kdy chystáme tituly na předvánoční trh, a konečně vidíme světlo na konci tunelu, ale teď se pro změnu svět zbláznil zas jinak a pořád-se-něco-děje!

Tak začněme tím, že teda konečně bydlíme v nových kancelářích, jo! Už jsme si to tam byli osahat, trošku zaneřádit, roztrousit knížky na všechny dostupné plochy, udělat na stoly kolečka od kafe a poházet papíry a propisky všemožně po kanceláři. Zkrátka aby to vypadalo jako redakce, žejo! Pro kubulíny je to navíc sdílecí premiéra – doteď jsme byli pěkně zalezlí ve svém kamrlíčku, kde jsme si mohli dělat, co se nám zachce. Teď máme kancelář sdílenou se sousedy z Albatrosu a sem tam projdou taky kolegové z ostatních dětských redakcí, Fragmentu a Egmontu. Pomalu si zvykáme na tohleto nové fungování a jsme zvědaví, jak to půjde a kdy začne všechny štvát, kolik dotisků Maasové se nám v kanceláři pravidelně hromadí.

No a kromě toho je taky Svět knihy, což je takhle na podzim vlastně dost nečekaná věc a my jsme se s tím taky ještě úplně nesmířili. Ale fakt se to děje, takže stejně jako každý rok i my redaktoři vyrážíme na pomoc obchodnímu oddělení a hrajeme si na našem obřím Albatros Media stánku na prodavače. Přijďte mrknout, jestli tam na nás třeba nenatrefíte. A taky si přijďte vybrat nějakou pěknou knížku, ideálně od nás – jsou tam všechny nejčerstvější novinky od Víš, že jsem hrozná přes Studii ohně až po Opačno, včera jsem to byla osobně obhlídnout. Chystáte se na Svět knihy, nebo jste už byli? Pokud ne, tak veletržní slevu máme i na e-shopu, pšt!

A v neposlední řadě se na nás řítí HumbookFest, žejo! Po loňském roce, kdy se hlavně streamovalo, zase plně naživo, i když s nějakým omezením do počtu vstupenek a taky s hosty blíž k domovu. Což je fajn, protože dostanou prostor naši čeští autoři, za nás se na besedách objeví Nofreeusernames, autorka žůžo romanťáren, Jan Urban, kterému vychází právě na HumbookFest fantasy Zloděj osudů, a Radek Starý, autor fantasy Arila, kterému chystáme ještě do konce roku druhý díl. Vyhlašovat se tam bude i vítěz druhého ročníku naší literární soutěže CooBoo hledá talent! A samozřejmě, i na HumbookFestu se s námi můžete potkat, takže 2. 10. s vámi počítáme, jasný?

Když jsme se tedy prokousali skrz tohle všechno dění, dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu: ke knížkám! A já pro vás mám jednu úplně speciální, ze které jsem hrozně nadšená, jo. Ještě si na ni teda nějaký ten pátek počkáte, ale já už to nemůžu vydržet. Začátkem listopadu totiž vyjdou Mýtonoši od Tracy Deonnové. A tyjo, to je taková jízda? Tohle fantasy možná znáte ze zahraničí, protože tam jsou z něj taky všichni úplně poprdění – a dost oprávněně. Příběh je to totiž ultra originální, dobře napsaný a nudit se nebudete ani vteřinku, naopak, dost často budete jen zírat s otevřenou pusou, co si na vás autorka nachystala, a stránky budou tak nějak samy mizet. Odehrává se totiž na americké vysoké, kam nastupuje do přípravky Bree, obyčejná holka, které umřela mamka a ona se s tím ještě nezvládla vyrovnat. Jenže hned v prvních dnech na kampusu začne zjišťovat, že svět možná není tak úplně obyčejný a jasně nalajnovaný, jak si myslela, protože se setká s ošklivými potvorami, které nikdo kromě ní a pár dalších lidí, co s nimi bojují, nevidí. A protože jí to začne vrtat hlavou a protože by to taky mohlo nějak souviset se smrtí její mamky, začne pátrat. No a taky se dopátrá!

Čekejte tu tajné spolky, pak taky Artušovské legendy zamotané do moderního světa a každodenního života, k tomu taky magii Breeiných černošských předků a celkově brouzdání v tématu otroctví a rasismu, samozřejmě nějaké to zaláskování, ale taky kamarádství, souboje, démony, hádanky… Jak říkám, je to jízda a občas dost ujetý koktejl, ale hrozně mě to bavilo. Tak jsem zvědavá, jestli vás to bude bavit taky, dejte vědět!

A na závěr čtecí kolečko, abyste věděli, na co se ještě do konce roku můžete těšit! Adéla je momentálně kdesi v divočině, tak to doháníme i za ni. Iveta čte finální korekturu Mýtonošů, Michal ladí již zmíněnou druhou Arilu a já letošní vánoční jednohubku s názvem Vánoční seznam, o které vám ještě taky určitě napíšu.

Mějte se fajn, přežívejte podzimní hnusno a čtěte!

Katka