Na výlet do New Yorku | Albatros media

Na výlet do New Yorku

Víkendovky

Já prostě miluju podzim – dneska ráno jsem vyšel ven, svítilo slunce, chladný vzduch, stromy všude kolem jen žhnuly barvami… Zbytek roku je proti tomu jen takové břídilství.

 

Sice musím přiznat, že letošní podzim je trochu divný, člověk nikam nesmí (což spousta introvertů ocení), ale na druhou stranu jsou zavřené knihovny a knihkupectví. A tak zatímco se někteří připravují na zombie apokalypsu, já jsem čas využil k tomu, abych trochu napravil resty, které se mi hromadily v knihovně (a na knihovně, v krabici, na nočním stolu, na pracovním stole, v hromadě v rohu, na poličce ve sprchovém koutu, na digestoři v kuchyni a prostě kdekoli, kam se daly položit knihy). Sám se divím, jak se mi vždy podaří nahromadit takovou zásobu. Ale znáte to, jdete kolem knihkupectví – a tuhle knihu (a tři další) si prostě musíte přečíst. Potřebujete v knihovně nutně jednu knihu, ale kdo by tam chodil jen pro jeden kousek, že? Kamarád nadšeně mluví o románu, který ho nadchnul, takže si ho od něj musíte půjčit. Tahle kniha, která je k rozebrání zdarma, vás sice úplně neláká, ale proč to nezkusit? A sakra, antikvariát a krabice s knihami za pět korun – to se přeci musí využít. A tak zatímco máte spoustu čtení do práce nebo prostě něco akutnějšího, tyto knihy se vám hromadí doma. Ale samozřejmě jsem četl i do práce, a naposledy York – Stínovou šifru.

Autorkou je Laura Rubyová. Do New Yorku, který je v roce 1793 nepříliš vábným městem, přichází dvojčata Morningstarrovi. Ti jsou sice trochu podivíni, ale zato naprosto geniální. Jejich stavby, fantastické stroje, nadzemka, která nepotřebuje opravovat ani řídit, valibrouci, kteří sami uklízejí ulice, i všechny podivuhodné výtvory zcela změnily tvář města. Ovšem když obě dvojčata beze stopy zmizí, zanechají po sobě největší záhadu – podivuhodnou šifru. A na toho, kdo ji rozluští, čeká nepředstavitelné bohatství. O více než dvě stě let později New York stále žije z jejich odkazu. Ovšem město se mění a na vlastní kůži to mají pocítit i sourozenci Tess a Theo a jejich kamarád Jaime, kteří bydlí v jedné z posledních budov, které postavila záhadná dvojčata. Ale když se jednoho dne ráno dozvědí, že jejich budovu koupil známý developer, který ji chce zdemolovat, a oni mají měsíc na vystěhování, zdá se, že už jim nezbývá nic jiného než místo, kde vyrůstaly celé generace, opustit. Ovšem pak najdou řešení – kdyby se jim podařilo rozlousknout starou šifru, stěhovat by se nemuseli, vždyť by na ně přeci čekalo neuvěřitelné bohatství. A tak se všichni tři pouštějí po stále dalších indiciích, jež je zavádějí hlouběji a hlouběji do tajemství města. A zdá se jim to, nebo se jim šifra přizpůsobuje, stroje najednou jednají podle svého vlastního rozumu a oni se dostávají do centra stále podivnějších a nevysvětlitelnějších událostí? Jestli máte rádi New York, dobrodružství a opravdu skvělé nápady na podivné stroje, určitě si knihu přečtěte!

Jinak všichni v CooBoo pilně čtou, ale stejně důležité je, že Katka začala chystat své podivné svítící a chrochtající vánoční svetry, Adéla si vybírá ortézy a Tereza tomu všemu přihlíží a uděluje moudré rady. 😊

Mějte se krásně a hodně čtěte!

Michal

VÍKENDOVKA!!! Máte doma taky hromady knih čekajících na přečtení? Nebo zhltnete každou hned, jak si ji přinesete domů?

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.