Na dovolenou jedině s knihou

Víkendovky

Léto se nezadržitelně blíží, teplotně ho tu máme už teď, a k němu samozřejmě neoddělitelně patří i prázdniny. Což je doba, kdy má člověk víc času na čtení. Teď mám na mysli hlavně čtenáře školou povinné, ale v určité míře to platí i u těch pracujících. Asi nikdo si nedovede představit dovolenou bez nějaké pěkné knížky, případně knížek. Vzpomínám si, že dokud jsem jezdila na dovolenou s rodiči, jedna z prvních našich zastávek v nějakém větším městě byla v knihkupectví. Tam jsme si každý mohli libovolně vybrat knížku – včetně dospělých – a rodiče ji zaplatili. Tenhle zvyk jsem měla moc ráda – i když, co si budeme povídat, jedna knížka nikdy nestačila. Z té doby mám taky slušnou sbírku fotek, na kterých někde ležím nebo sedím a čtu si.

Pokud takový zvyk držíte i vy, nebo byste ho třeba chtěli zavést, mám tu pro vás tip na jednu takovou prázdninovou knížku pro vaše mladší brášky, ségry, případně děti. Jmenuje se Lukáš superhrdina a vychází koncem července. Hlavní postava a vypravěč v jedné osobě, desetiletý Lukáš – který by tedy asi jen nerad slyšel, že mu tak říkám, protože on sám si přezdívá Lukman – je nevyčerpatelným zdrojem komických příhod. Ty prožívá především se svým nejlepším kamarádem Honzou Janem a boloňským psíkem Rambem. Mimochodem, víte, proč se boloňskému psíku říká právě boloňský? Protože je přesně tak velký jako dospělácká porce špaget s boloňskou omáčkou. Aspoň tedy podle Lukáše.

Během dvou červnových týdnů, které zbývají do prázdnin, se Lukáš navyvádí spousty hloupostí, nad kterými jeho rodiče jen nevěřícně kroutí hlavami. Například zjistí, že lovit živé komáry potom, co ho maminka nastříkala repelentem, je nesmysl. Nebo pozná hořkou pravdu, že jeho indiánské jméno by nemohlo znít náčelník Vždycky trefím cíl. S celou třídou se taky vydá na školní výlet a jakoby mimochodem objeví i několik svých nezanedbatelných superschopností.

Knížku o Lukášovi napsala spisovatelka Dana Böhm, která má syna zhruba ve věku hlavní postavy, a krásná ilustrace na obálce a drobný obrázek psíka Ramba pochází od výtvarnice Ester Kuchynkové.

A abych nezapomněla na zprávu o tom, co se děje u nás v redakci. Začínáme se pomalu připravovat na červnový veletrh Svět knihy a samozřejmě jako vždycky čteme, čteme a čteme. Michal se ponořil do četby Netvorů a krásek od Somana Chainaniho, což mu nepokrytě závidím. Mimochodem, určitě se podívejte na původní obálku, která je úžasná. Katka se pustila do Mé druhé šance a Adéla se poté, co dočetla Lukáše superhrdinu, začala věnovat Uchvatitelům říší.

 

Mějte se hezky a vyhlédněte si na léto nějaké pěkné knihy!