Na co se těším do půlky roku

Víkendovky

Sice je to jen těžko uvěřitelné, ale už je tu nový rok. A tak zatímco někteří z nás se ráno prvního ledna těžko budili z náročné noci, já jsem se těšil na devátou, kdy si budu moct na Goodreads zadat knižní výzvu (to je poslední léta takový můj každoroční rituál). Nicméně letos jsem poprvé váhal – ne kvůli počtu titulů, ale kvůli tomu, zda se vůbec zúčastnit. Protože koncem loňského roku to bylo docela hektické a někdy jsem se nutil do čtení jen proto, abych splnil limit. Ale nakonec jsem to vyřešil šalamounsky, dal jsem si méně titulů a slíbil si, že se víc mrknu na komiksy. 😉

A ještě jedna radost mě v novém roce čekala. Právě vrcholí příprava našeho nového edičního plánu a já se u toho jen kochám, jaké skvělé knihy v první polovině roku chystáme. Já se třeba opravdu moc těším na Korunní princezny. Wren Greenrocková odjakživa ví, že jednoho dne nahradí svou sestru, korunní princeznu, na jejím místě v paláci. Od narození ji trénují k tomu, aby se vrátila tam, kde zemřeli její rodiče, a zmocnila se jediného člověka, který tehdy přežil a zůstal. Je odhodlaná udělat všechno pro to, aby převzala moc v království a ochránila tak společenství čarodějnic, které miluje. Nebo by to alespoň udělala, kdyby ji v paláci nerozptyloval jistý pohledný strážce a její neklidná magie neměla ve zvyku působit problémy.

Princezna Rose Valhartová zase ví, že s mocí přichází i zodpovědnost. Čeká ji sňatek, kterým se přivdá do velmi brutálního království, a ona rozhodně nezahodí svoje královské povinnosti jen proto, že se probudila uprostřed pouště ve společnosti moc pěkného únosce. Ale život mimo palácové zdi je daleko dobrodružnější a krásnější, než si kdy představovala, a čarodějnice, kterých se dlouho bála, možná budou nakonec rodinou, která jí celý život chyběla, aniž o tom měla tušení. Dvě sestry, které byly rozděleny při narození a vychovávány v naprosto odlišných světech se teď poznají daleko víc, než by se dalo čekat. Ale zatímco se blíží korunovace a ony obě touží uplatnit svá rodová práva, hrozivý Willem Rathborne pracuje na tom, aby ani jedna z nich neuspěla. Komu bude na konci spočívat na hlavě koruna?

Když už jsme u těch korun a trůnů, taky mě vždycky zajímalo, co se stane, když hlavní hrdina překoná všechna příkoří a naplní svůj osud a tím králem či královnou se fakt stane. A kniha Šťastně až navěky? právě na tohle odpovídá a ukazuje, že všechno asi nebude tak růžovoučké a bezproblémové. Arek nikdy moc nepřemýšlel o tom, co se bude dít, až naplní věštbu, která říká, že je osudem určen jakožto vyvolený, který zachrání království Ere před zlým vládcem. Takže teď, když se mu konečně (trochu nešikovně) podařilo popravit tyrana Úděsného (ukázalo se, že kouzelné meče vyskakující z bažin nejsou předem nabroušené, kdo by to byl řekl), on a jeho roztodivná skupinka společníků vlastně neví, co dál. Arekův nejlepší kamarád, mág Matt, ho přesvědčí, že by se měl pro jistotu prohlásit dočasně králem, než se jim podaří pravou dědičku zachránit z věže. Až na to, že princezna je mrtvá. A Arek je teď králem. Tahle role navíc přichází s drobňoučkým háčkem: musí si do osmnáctých narozenin vybrat drahou polovičku, nebo jeho život skončí. Osmnáct bude Arekovi za tři měsíce, takže se zoufale pustí do hledání lásky svého života, aby si zachránil krk – a začne svými společníky, kteří ho doprovázeli na výpravě. Ale jeho pokusy oslnit své přátele se vždycky dřív nebo později pokazí... než zjistí, že lásku měl celou dobu přímo před očima.

A pokud milujete Oba na konci zemřou Adama Silvery, nesmíte si nechat ujít knihu První, kteří na konci zemřou (ach ty názvy, které hned všechno vyzradí!). Večer před tím, než má být spuštěna Hodina smrti, mají všichni jedinou otázku: dokáže nová služba vážně předvídat něčí smrt, nebo je to jen propracovaný kanadský žertík? Orion Pagan čekal celé roky na to, až mu někdo řekne, že zemře. Má vážnou srdeční chorobu a k Hodině smrti se přihlásil, aby věděl, co ho čeká. Valentino Prince začíná v New Yorku nový život. Má před sebou dlouhou a slibnou budoucnost a k Hodině smrti se přihlásil jen proto, že jeho sestra-dvojče málem zemřela při autonehodě. Orion a Valentino se setkají na Times Square a okamžitě si hluboce porozumí. Ale když zemi obletí první vlna posledních telefonátů oznamujících smrt, jejich životy se promění navždy – jednomu z nich se telefon rozezní a druhému ne. Ačkoli si ani jeden z nich není jistý, jak den skončí, vědí, že ho chtějí strávit spolu... i když to znamená, že jim rozloučení zlomí srdce.

Samozřejmě se už nemůžu dočkat taky knihy Převzetí našeho redakčního kolegy Vojty Záleského. Rem Erdes zmizel. Jeho bratr Paul ví, že za tím musí vězet něco hrozného, protože kněží – lidé a příslušníci jiných ras, kteří dokážou zacházet s tajemným zářením – většinou nemají přirozeného nepřítele. Vyráží proto do New Amsterdamu Rema najít a společně s Willem Flynnem, změtvorem, který skrývá svou tvář za maskou morových doktorů, odhalí první stopy. A ty nevěstí nic dobrého. Svolá tedy na pomoc tým svých přátel a k Flynnovi se přidává i Meg Maddenová, Paulova parťačka, která se po kontaktu s kapalinou mění v oslizlou vodní ženu, a morder Mike, tajemný duch. Za Removým zmizením stojí nebezpečí, které může rozvrátit celý New Amsterdam ­– Paul tak začíná tušit, že si nejen připomene předchozí život, ale ve městě plném humanoidních hilfů, hmyzáckých harusů, záhadných morderů, normálních lidí i těch změněných energií záření se také setká s něčím, o čem si nikdy nepomyslel, že by vůbec mohlo existovat…

A abych nezapomněl, ještě nás čeká taky nový titul Kiery Cassové, která mě trochu zaskočila svou poslední knihou, ale pevně doufám, že se vrátí ke své selekční úrovni v A Thousand Heartbreats. Princezna Annika žila pohodlný život – ale žádný přepych nemůže změnit skutečnost, že svůj život nemá pod kontrolou. Král, kdysi její milující otec, ochladl a Annika bude brzy nucena uzavřít manželství bez lásky kvůli politickému prospěchu. A pak je tady Lennox, pro kterého je jakékoli drobné pohodlí vzácné a vzdálené. Svůj život zasvětil dahrajnské armádě a doufá, že jednoho dne pomůže získat zpět trůn, který jim byl ukraden. Pro Lennoxe je myšlenka na lásku pouhým rozptýlením – nic mu nebrání v boji za jeho lid. Když si však láska navzdory všemu najde oba, jsou jejím voláním spoutáni. Nemohou být spolu - ale neodolatelný tlukot tisíců úderů srdce jim nedovolí zůstat od sebe.

Vlastně podobným tématem mě zaujala i kniha Jak se zbavit vévody v deseti týdnech, tak trochu ve stylu Bridgertonových. Essie Cravenová je od narození zasnoubena s mužem, jehož viděla za celý život jedinkrát. Tmavovlasý a modrooký Aidan Ravell, vévoda z Denholmu, je nejobletovanějším mužem ve městě. Den jejich svatby už je stanoven. Jediný problém je, že živelná a bystrá Essie sní o jiných věcech než stát se vévodkyní. Brzy také zjistí, že i Aidan má vlastní důvody, proč se do manželství zrovna nehrne, ale je odhodlaný nesejít z cesty, kvůli rodinné cti a finančním závazkům, které mu naložil jeho otec. A tak se Aidan s Essie dohodnou. Essie mu najde vhodnější partnerku a mezitím se budou tvářit, že plní role, které jim byly určeny. Brzy však předstírání a skutečnost začnou splývat. Najednou je to, co zpočátku vypadalo jako jasná přímočará dohoda, čím dál víc zamotané...

Takže myslím, že tenhle rok se máte na co těšit. 😊

Hodně štěstí do nového roku a čtěte!

Michal