Letní oddechovky

Víkendovky

Nevím, jestli jste si toho všimli, ale za měsíc začínají letní prázdniny. Což samozřejmě netěší jen všechny studenty, ale i ty, kdo se už zařadili do pracovního procesu, protože se pro spoustu z nás blíží období dovolených a cestování. Nicméně než tyto bakchanálie vypuknou, je tu ještě červen, a to letos znamená Svět knihy!

Ten se uskuteční 9. až 12. června opět na Výstavišti v Holešovicích, ale tentokrát v nových prostorách, takže jsem opravdu moc zvědavý, jak to všechno bude vypadat. A doufám, že se na něm uvidíme (my jsme si udělali takovou redakční brigádu a vyrážíme na veletrh už ve středu, kdy se staví a chystají stánky – a samozřejmě je to hlavně kvůli tomu, že tam o den dřív uvidíme všechny naše knihy, které se připravují speciálně na tuto událost, a můžeme se jimi pokochat, a někteří z nás je i pořádně očuchat). A aby toho nebylo málo, chystáme nový ediční plán na druhou polovinu roku, a už teď musím říct, že jsem opravdu nadšený ze všech těch skvělých knih, na kterých budeme pracovat. Dali jsme si závazek, že tentokrát vše zvládneme včas, abyste se jím mohli pokochat co nejdříve. Tak nám držte palce!

A abych si to čekání na léto trochu zkrátil, pustil jsem se do redakce knihy Má druhá šance od Tanji Voosenové (od níž jsme vydali už knihu Má první láska), která na vás prostě dýchne prázdninovou pohodu, ať už chcete, nebo ne. A já se teda přiznám, že osobně mám všechny letní knihy (zvlášť když se v nich cestuje nebo se odehrávají někde v cizině) opravdu rád. (Zajímavé je, že mi v nich nevadí ani to vedro.) Protože prostě kdo by neměl rád léto, pěkné počasí, čas na čtení, koupání, zmrzlinu, večeře na břehu moře a takové to sladké nicnedělání, kdy nemusíte vůbec nic? 😊

A teď k samotné knize. Sedmnáctiletá Lorn je sice hvězdou basketbalového týmu, ale pokud jde o vztahy, připadá si naprosto mimo, protože snad už celou věčnost je zamilovaná do Thea, který ji ovšem bere jen jako nejlepší kamarádku. A aby toho nebylo málo, blíží se jarní ples, což je pro celou školu velká událost – a také důvod, proč spolužačky na oblíbeného Thea pořádají doslova nálety. A ten, aby se jich zbavil, sáhne k trochu překvapivému řešení: poprosí Lorn, aby s ním šla na ples ona. A přece neodmítnete laskavost svému nejlepšímu kamarádovi! A aby toho nebylo málo, kvůli sázce, kterou impulzivně uzavřela, musí Lorn s Theem trávit prakticky všechen volný čas, což jsou pro ni opravdová muka. A jak se víc a víc poznávají a musí spolu řešit další a další problémy, jejich spojenectví z rozumu se postupně proměňuje v něco mnohem hlubšího. Jestli si chcete přečíst něco příjemně letního a odpočinkového, Má druhá šance je pro vás to pravé!

A abyste si nemysleli, že v redakci pracuju jenom já: Adéla se pustila do Skrýše v lese, což je další díl Křiváků, Iveta čte knihu, na kterou se moc těším, Musím tě zradit od Ruty Sepetysové, a Katka si doslova lebedí v Netvorech a kráskách od autora Školy dobra a zla.

Užijte si poslední měsíc školy, pokud můžete, přijďte na Svět knihy a hodně čtěte!

Michal