CooBoo

Letní kubulínské šílenství

• Víkendovky

Já vám řeknu, když mi tvrdili, jak je léto v redakci divoká věc, protože se chystají všechny knížky na podzim, tak jsem jim tak úplně nevěřila. No, tak bude toho čtení trochu víc, bóže, říkala jsem si. Poučení z minipříběhu je: věřte (starším a) zkušenějším, mají pravdu. Knížek teď pro vás chystáme fakt záplavu.

A tedy abych řekla pravdu, taky si za ten shon, kdy čtu asi pět věcí naráz, trochu můžu sama, protože mizím na dovču kamsi za oceán, takže teď musím stihnout, co to jde, aby mě ostatní neodsoudili k smrti uknihováním (funguje to vlastně jako kamenování, jen se hází knihami… a je to čistě hypotetická událost, která se nikdy nestala, a veškerá podobnost s událostmi reálnými je zcela náhodná!) za to, že budou mít tu letní nálož ještě dvojnásobnou.

Z toho vyplývá, že hodně čtu a úplně zběžně vás teď nalákám na ty nej kousky, co chystáme. Hned potom, co dopíšu tenhle blog, se vrátím ke korekturám Já, písničkář – Potřetí, což je třetí zpěvník Tomáše Kluse s jeho posledními dvěma alby. A to budete čubrnět, Kelišová, jak krásně je tahle knížka vypravená! Pak je taky na pořadu dne Opak věčnosti s naší vlastní krásnou obálkou od nejšikovnější Terezy Basařové. Tenhle kousek je taková moje srdcovka a tajně doufám, že si ji všichni zamilujete – je to o cestování časem a taky o lásce a hlavně o přátelství. A je to lehoučce, vtipně a šikovně napsané a prostě tuhle knížku na léto chcete!

Ani fantasy, což je takový „můj“ žánr, nezůstává zkrátka a v poslední době jsem přelouskala hned dvě pecky – Zmiji, což je fantasy na vlnách oceánů plná lodí a ostrovů a magie, a já jsem hrozně zvědavá, co budete na tenhle kousek zase trochu z jiného soudku říkat. A Nevlastní sestru, příběh inspirovaný Popelkou, kde ale o Popelku vůbec nejde – ve světle reflektorů je tu ta, o kterou se obvykle nikdo nezajímá: nevlastní sestra Isabelle, která to jako „ošklivka“ nemá ve světě, kde prim hraje krása, ani trochu lehké. Víc vám k tomu poví třeba autorka sama.

No a letem světem zakončím ještě něčím trochu podrobnějším – konečně se na vydání chystá Eliza a její nestvůry! Tuhle knížku jsem si oblíbila už ve chvíli, kdy vyšla v zahraničí, a přála si, aby vyšla i tady u nás. No, a co se nestalo – vetřela jsem se do CooBoo, jen abych mohla tenhle ďábelský plán realizovat (Trošililinku přeháním. Ale jen trošililinku!). Eliza je totiž hlavní hrdinka, se kterou se hrozně jednoduše identifikují všichni, kteří jsou spíš introvertní knihomolové, jimž ta interakce s dalšími lidskými bytostmi zase tolik nejde a líp to všechno zvládají přes online písmenka. A taky všichni, kteří kdy milovali nějakou knížku nebo filmy natolik, aby se stali součástí nějakého fandomu, četli nebo psali fanfikce, kreslili fanarty, za své oblíbené postavy se převlékali a vůbec tak napůl žili jednou nohou v jiném světě. Protože přesně takhle existuje Eliza, která je v tom reálném offline světě tak trošku divná a neoblíbená a moc neví, jak s ním naložit. Kdežto online… Online se takový fandom utvořil právě kolem jejího díla, protože je talentovaná kreslířka a anonymní tvůrkyně komiksu Nestvůrné moře. A tak je tahle kniha plná chatových konverzací, skic z komiksu, e-mailů… a taky trapných chvilek a okamžiků, co všichni dobře známe. A já hrozně doufám, že vás bude bavit tak jako mě.

A já už končím, jdu dodělat poslední resty a začínám balit kufry! Tak se tu mějte krásně, moc kubulíny nezlobte a užívejte léto!

Katka

 

Víkendovka: Byli jste/jste součástí nějakého fandomu, hltali fanfikce a kreslili fanarty? Jakého? A ano, počítá se i Harry Potter!

Napište nám svou odpověď do komentářů. V pondělí vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.

Albatros Media newsletter

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.